Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Günü Nedir?

Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Günü Nedir?

Hem maneviyat açısından hem de dini öneme sahip günler açısından bakıldığında Muharrem ayı son derece önemli aylardandır. Elbette Muharrem ayı ne zaman? Sorusu da sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Geçmişten günümüze kadar her yıl heyecanla beklenen bu ayda birçok açıdan da sevap kazanmaya fırsattır. Bu önemli ay içerisinde yer alan Aşure günü ne zaman? Aşure günü nedir? Gibi hususlarda diğer merak edilen konulardandır. 2021 yılında Muharrem ayı 9 Ağustos 2021 tarihinde başladı. Bu mübarek ayın 10. Gününde ise aşure günü denilmektedir. 2021 yılında aşure günü 18 Ağustos Çarşamba gününe tekamül etmektedir.

Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Günü Nedir?

Aşure günü Allah yapılan duaların birçoğunu bu günde kabul etmiştir. Bu günde Hz. Ademin tövbesi kabul olmuştur. Yine bu günde Hz. Nuh büyük tufandan kurtulmuş ve Hz. Yunus da balığın karnından bugün çıkmıştır. Ayrıca Hz. İbrahim bu günde ateşte yanmamıştır. Hz. Yakup oğlu Hz. Yusuf ile kavuştuğu bu gün ayrıca Hz. Yusuf’un da kuyudan kurtulduğu gündür. Aşure gününe denk gelen bir diğer hadise de Hz. Eyyüb’ün sabredip hastalıklardan kurtulduğu gün olurken Hz. İdris bu günde canlı olarak göğe çıkarılmıştır. Bu günde çok büyük hadiselerde yaşanmış olup, Hz. Musa Kızıldeniz’i geçmiştir. Hz. İsa bu günde doğmuş ve yine bu günde ölümden kurularak diri şekilde göğe çıkarılmıştır. Geçmişte birçok peygambere mucize yaşatan aşure günü çok özel bir gündür.

Muharrem Ayının Önemi

Hem dini hem tarihi hem de kültürel açıdan çok sayıda mesajı içeren Muharrem ayı son derece önemlidir. Bu ayda yapılan ibadetler diğer zamanlara göre çok daha sevaptır. Ayrıca bu dönemde bolca dua etmek ve geçmişe dönük günahlardan arınmak bu sayede mümkün olabilir. İslam tarihinde son derece önemli olan bu ay insanlık için büyük manalar içerirken milat olarak da kabul edilmektedir. Yine bu ayda Hicret gerçekleşmiş olup, İslam dünyası için son derece önemlidir. Bu ayda büyük bir öneme sahip olan Aşure günü Muharremin 10. Gününe denk gelmektedir. Aşure günü ne zaman? Sorusuna da bu şekilde cevap bulmuş oluyoruz. Hicret, Kerbela ve Aşure tüm dünyada yaşayan Müslümanlar için hem dini hem de kültürel açıdan ortak noktayı da işaret etmektedir. Ayrıca dini duyguların da en üst seviyeye taşındığı zamandır.

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) efendimizin dünyanın iki çiçeği ve cennet çocuklarının efendileri diye övmüş olduğu Hz. Hüseyin ve beraberinde ki Ehli Beytten 70’de fazla şehit Kerbala’da bu ayda düşmüştür. Bu olaydan sonra Muharrem ayı hem hüzün hem de mateme dönüşen bir duruma dönüşmüştür. Muharrem ayının önemi bu noktada çok daha farklı hallere bürünmüştür. Bu ayda oruç tutmak, bolca dua etmek ve zikir çekmek sevabınızı arttıracak ve günahlardan arınmanıza vesile olacaktır.

Aşure Günü Nedir?

Aşure günü nedir? Sorusu son dönemlerde en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Aşure Arapça kaynaklarda on sayısı ile alakalı olan “aşr” ve “aşir” anlamı taşımaktadır. Develerin güdülmesi ile alakalı “ışr” kökünden türemiş olan bir kelime olarak kabul edilmektedir. 9 Ağustos’ta başlayan Muharrem ayı 7 Eylül’de sona ererken 8 Eylül’de de Safer ayı başlangıcıdır. Aşure gününe dek geçen süre kabul edilen Muharrem ayının ilk 10 günü Muharrem orucu tutulur. 10. Günün sonunda da Aşure günü idrak edilmiş olacaktır. Bu ayda tutulacak olan oruçlar Ramazan ayından sonra tutulan en değerli oruçlardır. İlk 10 gün oruç tutamayanlar için de 9 – 10 – 11. Günde oruç tutmak da son derece sevaptır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.