Hastalıktan İyileşmek İçin Okunacak Dua (Hastaya Okunacak Dualar)

06.09.2022
5.039
Hastalıktan İyileşmek İçin Okunacak Dua (Hastaya Okunacak Dualar)

Kendinizin veya yakınlarımızın başına bir durum geldiğinde Hastalıktan İyileşmek İçin Okunacak Dua arayıp bu faydalı duaları okuyabilirsiniz.

Hastalık hepimizin başına gelebilecek bir şeydir. Kendimize dikkat ederek öncelikle önlemlerimizi alarak hasta olmamak için çaba göstermeliyiz. Bazı hastalıklar vardır, günü birlik ve ya bir haftalık süreçte bizi çok yorar. İşlerimizde ve çalışma ortamımızda hasta olduğumu zaman bir şey yapmak istemeyiz. Böyle durumlar iyileşmek için dua ederiz. Her zaman dediğimiz gibi ne istersek isteyelim Allah’tan istemeliyiz. Şifamızı da Allah’tan istemeliyiz.

Hastalıktan İyileşmek için Okunacak Dua

Hastalık, insanların vücudunda olması gereken çalışma işlevi bozulunca, ortaya çıkan bozulmalardır. Allah, insanın her hücresini kusursuz yaratmıştır. Vücudumuzdaki her organın ayrı ayrı çalışma görevi vardır. Ancak bu işleyiş zaman içerisinde eksik kalabilir ya da tamamen bozulabilir. Hastalanan insan, şifayı önce Allahtan bilerek doktora gider. Muayene olur ve gerekli tedbirleri almaya çalışır. İlaçlarını kullanır. İnsan şunu unutmamalıdır ki en büyük şifa veren Allah’tır. Hastalıktan iyileşmek için okunacak dua ve dualar bulunmaktadır. Bu duaları okuyarak, Rabbimize hastalığımız için şifa vermesini niyaz ederek istekte bulunmalıyız.

Allah korusun daha kötü hastalıklarla mücadele ediyorsunuzdur. İşte bu zamanda Allah’a dua ederek iyileşmeyi istemeliyiz. Allah’a dua ederek şifa istemeliyiz.  Öncelikle hasta olduğumuz zaman 391 kere YA ŞAFİİ demeliyiz. Sonra 7 kere şu duayı okumalıyız.

DUA: Ve nünezzilu minel Kur’ani ma hüve şifaün ve rahmetün lil müemine lillezine amenü hüden ve şifaün ve yeşfi sudure kavmin mümenimin ve iza mariztü fehüve yeşfin lillezine amenü hüden ve şifaün ve şifaün lima fissuduri ve hüden verahmetün lil müeminin fihi şifaün linnas.

Bu duayı okuduktan sonra Allah’tan şifa beklemeliyiz.

Hastalıktan İyileşmek İçin Okunacak Dua

Hastalıktan İyileşmek İçin Okunacak Dua

Hastalığın Geçmesi İçin Okunacak Dua

Hastalığın geçmesi için okunacak dua ile Allah’ın Şafi ismi hürmetine ona yalvarmalı ve sağlığın ne kadar da önemli olduğunu idrak etmeliyiz. Hastalık, görünürde ağrı, sızı, halsizlik, bitkinlik de olsa, aslında bize gösterilmek istenen mana çok farklıdır. İnsanoğlu bir şeylere sahip olduğunda, sağlığının kıymetiniz bilmez ve olur olmadık her şeyi kafasına takar. Ancak hasta olunca, tek arzu bir an önce iyileşmek olur. Gerisi son derece önemsiz görünür. Bu durumu idrak etmek için Allah’a bolca dua etmeli ve şifa istemeliyiz.

Hasta ziyaretlerinde Resül-i Ekrem (sav) Efendimiz’in okuduğu duaları hadis kitapları da kaydetmiştir. Buna göre Peygamberimiz hastalara şu duları okumaktadır.

“Es’elü’llâhe’l-azîm Rabbe’l-arşi’l-azîm en yeşfiyeke” 

“Arş-ı Azimin Rabbi olan Allahü Azîmüşşan’dan sana şifalar ihsan etmesini dilerim”

Aile fertlerinin birinin hastalanması halinde Efendimiz mübarek elini hastanın alnına koyar, şöyle duâ ettiği olurdu:

“Allahümme Rabbenâ Ezhibi’l-be’se, işfi, ente’ş-şâfi Lâ şifâen illâ şifâüke, şifâen lâ yuğâdiru sekamen”

Hz Aişe (ra)’dan şöyle rivâyet edilmiştir: 

Hz Peygamber (sas) hasta olan akrabalarının üzerine okuyarak sağ eliyle
onları sıvazlar ve şöyle derdi: “Ey Allah’ım, ey insanların Rabb’ı, şu
hastalığı götür, şifâ ver, şifâ veren Sensin Senin vereceğin şifâdan
başka şifâ yoktur Hastalığı ortadan kaldıracak bir şifâ ver” (İbn Mace, Tıb, 35, 36)

“Allah’ım, sen bütün insanların Rabbisin Bu hastanın ızdırabını gider Şifa ver Şifayı veren sensin
Senden başka şifa yaratan yoktur Ancak senin şifan vardır Bu kuluna da hastalıktan eser bırakmayacak şekilde şifalar ihsan eyle”

Bismillâhirrahmânirrahîm ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil’ aliyyil’azîm. demeliyiz.

Birbirimizin dualarına Amin diyerek destek olabiliriz. 

Peygamber Efendimizin Şifa Duası

Peygamber Efendimizin şifa duası, hasta olunduğunda daima okunmalı ve Allah’tan sağlık ve sağlığın kıymetini bilecek bir idrake sahip olmak istenmelidir. Kuran-ı Kerimde, Rabbimizin bizlere bildirdiği birçok şifa ayeti ve şifa duası bulunmaktadır. İnsan hastalandığında hem doktora başvurarak tedbir almalı hem de bolca dua etmeliyiz.

Ağır Hasta İçin Okunacak Dua

Kuran-ı Kerimde, ağır hasta için okunacak dua ve ayetler bulunmaktadır. Kuran-ı Kerimde geçen bu ayet ve duaları okurken ilk ve en önemli adım, doğru şekilde niyet etmektir. Her şeyden önce yeryüzünün ve insanın sahibi olan Allah’a güvenmektir. Peygamberimiz, hastalara şifa duasını okur ve eliyle sıvazlardı.

En Etkili Şifa Duaları

Allah Kuran-ı Kerimde bize her konuda bilgi vermiş ve nasıl dua etmemiz gerektiğini de Peygemberler aracılığıyla öğretmiştir. Kuran-ı Kerim, en tesirli şifa kitabıdır. En etkili şifa duaları için şifayı, birilerinin dilinde ya da elinde aramanıza gerek yok.

Başkası İçin Şifa Duası

Başkası için şifa duası etmek, onun iyileşmesi için Rabbimize yalvararak niyazda bulunmak aslında günahsız ağızla dua etmektir. Bir başkasının, başkası için yaptığı dua daha makbuldür. Çünkü kimse kimsenin ağzıyla günah işleyemez. Bunun için de başkası için tabiri caizse, günahsız ağızla yapılan dualar Allah’ın izniyle kabul olur. Başkası için edilen dua, makbul olduğu gibi, başkasının şifası için yapılan dua da son derece önemlidir.

Kur’an’da Şifa Ayetleri

Kur’an’a şifa ayetleri ile Rabbimize, hasta olan kişinin şifa bulmasını temenni ederek dua etmeliyiz. Kur’andaki şifa ayetleri: Kuran-ı Kerimde, Tevbe Sûresi, 14. Ayet, Yunus Sûresi, 57. Ayet, Nahl Sûresi, 69. Ayet, İsrâ Sûresi, 82. Ayet, Şuarâ Sûresi, 80. Ayet, Fussilet Sûresi, 44. Ayetleridir.

Enfeksiyon İçin Okunacak Dua

Enfeksiyon için okunacak dua, bir yerimiz ağrıdığında okunacak dua ve birçok şifa duaları, hem Rabbimizin bize gönderdiği, hem de Peygamberimizin bize açıklayarak öğrettiği şifa duaları ve ayetleri hastalığımızı iyileştirecek en etkili silahımızdır.

Şifa için Kur’an’dan Okunacak Sureler

Şifa aramak için, şifayı kimin vereceğini bilmek ve anlamak gerekir. Şifayı, Allah’ın Şafi ismiyle istemek ve dermanın O’nda olduğunu bilmek her şeyden yücedir. Bunun için de Şifa için Kur’an’dan okunacak sureler okumalı ve derman bulmak için gönlümüzü ferah tutmalıyız.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.