Hayatta Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua (Çok Etkili)

15.01.2023
40.648
Hayatta Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua (Çok Etkili)

Hayat birçok alanda başarılı olmayı mecburi kılmaktadır. İş yaşamı, aile yaşamı, evlilik bunlar hep başarı sonucu ilerlemektedir. Maddi başarıların yanında manevi başarılarımızda vardır. Hayatta başarılı olmak için okunacak dua (Çok Etkili) sayesinde hayattan beklentilerimizi elde edebiliriz. Ancak başarı dualarında devamlılık şarttır. Dua zikirlerine devam etmek hayatta başarınızı daim kılacaktır.

Başarılı bir hayat isteyen kişiler başarı duaları okuyarak her alanda istediği başarıya sahip olabilir. Bunun yanı sıra hayatta her zaman başarı elde etmek için her işinizde besmele çekmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Bu başarının altın kuralıdır.  Sınavlarda başarı sağlamak için kalem süresinin ilk iki ayetini okumak faydalıdır.

Başarılı Olmak İçin Dualar

Giriştiğimiz işlerde başarısız olmak biz insanları mutsuz eder. Başarılı olmak, takdir görmek, işlerin su gibi akması herkesin motivasyonunu sağlamaktadır. Hayattaki başarı oranını yükseltmek, yaptığınız işlerden emin olabilmek adına peygamberimizin başarı duası hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bununla birlikte Zül celali vel ikram esmasını ecbed değerince veya katlarını sürekli olarak zikretmek oldukça önemli olacaktır.

Bilinen pek çok başarı duası vardır. Allah’ın isimlerinden olan Ya Mukaddim ecbed değeri ile suya okunarak içilirse kişiler hayat yolunda başarıya ulaşabilmektedir. Başarı sağlamak için dualardan yardım almak ve Allah’a güvenmek önemlidir. Allah’a sığınan hiçbir kul başarısız kılınmaz. Yeter ki istemekten vazgeçmeyelim.

Hayatta Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Herkes hayatta başarılı olmak ister. Gerek iş yerinde, gerek okulda gerekse kendi becerilerimizi ortaya koyarak başarı oluruz. Başarı hiç bir zaman tesadüf değildir. Bazı insanlar başarılarının ardında Allah’a dua ettiklerini söylemektedir. Allah dua eden kullarını sever ve kollar. Dua kulların en büyük silahıdır. Temiz ve inanarak okunan dualar genelde kabul gören dualardır.

Bir insanın başarılı olabilmesi için ilk öncelikle yaptığı işi düzgün ve haramsız yapması gerekir. Verilen görevleri düzgün bir şekilde yerine getirmesi lazımdır. Her şeyi yoluna koyduktan sonra başarı için Allah’a dua etmek gerekir. Her şey düzgün olduğu vakit biliniz ki Allah sizin yanınızda olacaktır.

Yeni bir işe girdiniz, okulda sınavlara gireceksiniz, iş yerinde yükselme istiyorsunuz, yaptığınız bir projenin başarılı olmasını istiyorsunuz, kariyer hedefleriniz varsa bu duaları okuyup Allah’a daha yakın olabilirsiniz. Allah dualarınızı kabul eylesin.

Başarı İçin Okunacak Dualar

Dualara başlamadan önce temiz olmamıza ve abdestli olmamıza özen gösterelim. Dua etmek için sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği bir yerde olmalısınız. Duanız bölünmemeli ve yarım kalmamalıdır. Her duadan önce “Bismillahirrahmanirrahim” demeliyiz.

Her işte Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Okunuşu, “Allahümme inni es’elüke s-sebate fi’l-emri ve’l-azimete ale’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra. ni’metike ve hüsne ibadetike. Ve es’elüke lisanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü bike min şerri ma ta’lemü. Ve es’elüke min Hayri ma ta’lemü. Ve estağfiruke mimma ta’lemü.”

Anlamı, “Allah’ım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğriliklerden uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum.

İşinde Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Okunuşu, “Allahümme hır li vehter li. Vela tekilni ala ihtiyari.”

Anlamı, “Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma.

Okunuşu, “Rabbi edhılni müdhalen sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın ve’c’al li min ledünke sultanen nasira.”

Anlamı, “Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi kolaylaştır, bizi rüşde (başarıya) eriştir.”

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Bu duayı okurken 1Bardak suya 184 kere (Ya Mukaddim) İsmi Şerifini okuyun ve sonra içmeye devam edin.Allahü Teala’nın izniyle sınavda başarılı olursunuz.

Okunuşu, “Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultanen nesiran”

Anlamı, “Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

Sınav Zamanı Okunacak Dua

Okunuşu, “Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli”

Anlamı, “Rabbim! Yüreğime genişlik ver, işimi bana kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”

Sınav Gecesi Okunacak Dua

Okunuşu, “Keyfe feddalna ba’zahüm ala baz”

Anlamı, “Nasıl bazılarını bazılarına üstün kıldık”

Sınav Başladıktan Sonra Dua

Okunuşu, ” Ya Hayyü ya Kayyümü birahmetike esteğisü”

Anlamı, “Ey Hayy ve Kayyüm (ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan) Allah’ım! Rahmetine sığınırım”

Okulda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

 • Elem neşrah leke sadrek
 • Ve vada’na anke vizreke
 • Elleziy enkada zahreke
 • Ve refa’na leke zikreke
 • Feinne me’al’usri yüsren
 • İnne me’al’usri yüsren
 • İnne me’al’usri yüsren
 • Feiza ferağte fensab
 • Ve ila rabbike ferğab

Anlamı, Biz senin için (mutluluğun) göğsünü açmadık mı? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sırtını ezen yükü. Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldın mı, yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul.

Ancak Rabbine yönel. Fe tealallhul melikul hak, ve la ta’cel bil kur’ani min kabli en yukda ileyke vahyuhu ve kul rabbi zidni ilma Gerçek hükümdar olan Allah yücedir. Sana vahy edilmesi tamamlanmadan önce Kur’an’ı okumakta acele etme. “Rabbim! İlmimi arttır” de. “Rabbi zidni ilma” ayetini okuyan Allah’ın izniyle derslerinde başarılı olur.

Allah bütün ettiğiniz duaları kabul eylesin. Birbirimize Amin diyerek destek olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Halil dedi ki:

  Basarılı olmak istiyorum 0539 392 34 41

 2. Mert dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş çok yararlı teşekkürler paylaşım için

 3. Muhammet dedi ki:

  Çabamızı ve duamızı yaptık inşallah olur.

 4. Merve Bora dedi ki:

  Çok güzel bir dua. Tam da ihtiyacım olan dua aslında. Çok teşekkürler.

 5. Sedat dinç dedi ki:

  Allah Hepinizden Razı Olsun