Hata ve Günahlarınızdan Arınmak İçin Okunacak Dua

20.04.2023
4.456
Hata ve Günahlarınızdan Arınmak İçin Okunacak Dua

Hata ve günah insanlar içindir. Elbette ki günahsız bir insan düşünülemez. Her insanın küçük veya büyük mutlak bir günahı bulunmaktadır. Ancak hata ve günahlarınızdan arınmak için okunacak dua sayesinde cehennem ateşinden Allah’ın izni ile korunabiliriz. Okuduğumuz dualar bizler hatalardan ve günahlardan arındırmak için oldukça faydalıdır.

Günahların affı için en tesirli dua terkipleri ile günahlardan arınmak mümkündür. İnsan hatasını ve günahını farkına varması oldukça kıymetlidir. İşlediği günahtan arınmak için duaya yöneldiğinde Allah’ın affına sığınır. Dua ederken samimi bir dil ve tertemiz bir kalp oldukça etkili olacaktır. Hata yaptığınızda hemen arınma duası yapabilirsiniz. Yapılan hatanın ve günahın tekrar edilmemesi de arınma duasını çok daha tesirli hale getirecektir.

Allahtan Af Dileme Duası

Hata ve günahlarımız bilerek ya da bilmeyerek sözlü ve eylem ile yaparız. Bazen işlediğimiz suçu farkına vardığımızda çok geç olmuş olabilir. Bu yüzden hemen tövbe etmeli ve Allah’ın affetmesini ve bağışlamasını dilemeliyiz. İslam dini inanlara oldukça kolaylık sağlayan bir dindir. Günahlardan korunmak için zikir çekerekte günah işlemekten sakınabiliriz.

Günahtan korkan kimse kalan ömrünü günah işlemeden geçirebilmek için dualara sığınabilir. Dua etmek inancı daha da perçinleyecek ve dini sorumluluklarımızı üstümüze almamızı sağlayacaktır. Günahı oluşturan birçok unsur vardır. Bazen farkına varmadan dahi günaha girebiliriz. Okuyacağınız dua sayesinde hata ve günah işlemekten sakınabiliriz.

Hata ve Günahlarınızdan Arınmak İçin Okunacak Dua

Hata ve Günahlardan arınmak için dua okumalıyız. Dua okuyarak, yaptığımız hatalardan ve hatalarımızdan kaynaklanan günahlarımızdan arınabiliriz. Biliyoruz ki Allah affedicidir. Yaptığınız hata sonucunda günah işlediyseniz Allah’tan af dilemeliyiz. Aşağıda vereceğimiz duayı kendinizi hatalı ve günah işlediğinizi anladığınız zamanlarda okuyabildiğiniz kadar okursanız günahlarınızdan Allah’ın izniyle kurtulursunuz. Unutmayın duayı ederken muhakkak abdestli ve temiz kalple okumalıyız. İnanarak okunan dualar daha kuvvetlidir.

Duanın Okunuşu: Allahümmeğsil hatayaye bi-mai’s-selci ve’l-beradi ve nekki kalbi mine’l-hataya kema nekkayte-sevbe’l-ebyada mine’d-denesi ve ba’ıd beyni ve beyne hatayaye kema ba’adte beyne’l-meşrikı ve’l-meğribi.
Türkçe Anlamı: Allah’ım! Hatalarımı kar ve soğuk su ile temizle, kalbimi hatalardan beyaz elbiseleri kirlerden temizlediğin gibi temizle, benimle günahlarımın arasını doğu ile batı arası kadar uzaklaştır. (Buhari, De’avat, 38, 43-45; Müslim, Dua, 49; Tirmizi, De’avat, 77; Nesai, İsti’zan, 17; İbn Hıbban, Ed’ıye, No: 955-956)

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

Büyük Tövbe Duası

Büyük Tövbe duası, günahların affı ve Allah’tan mağfiret dilemek için okunan bir duadır. İşte Büyük Tövbe duasının metni:

“Allah’ım, Senden af dileriz ve Sana tövbe ederiz. Senden mağfiret dileriz ve Sana yöneliriz. Sana olan yeminlerimizi bozduğumuz ve söz verdiğimiz halde yerine getirmediğimiz günahlarımızı bağışla. Senden başka ilah yoktur, yalnız Sana ibadet ederiz. Bizleri bağışla ve bize acı. Şüphesiz, Sen bağışlayan ve merhametli olanın ta kendisisin. Amin.”

Hata ve Günahlarınızdan Arınma Duası

Hata ve günahlarımızdan arınmak için okunabilecek birçok dua vardır. İşte bunlardan birkaçı:

  1. “Rabbimiz! Biz nefislerimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan, mutlaka ziyan edenlerden oluruz.” (A’raf suresi, 23. ayet)
  2. “Ey Rabbimiz! Bizim günahlarımızı bağışla ve işimizi rahmetinle düzelt. Şüphesiz Sen merhametlilerin en iyisisin.” (Mü’minun suresi, 118. ayet)
  3. “Ey Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve suçlarımızı bağışla, işimizi sağlamlaştır ve bize kâfirler topluluğuna karşı yardım et.” (Bakara suresi, 286. ayet)
  4. “Allah’ım! Senden af ve mağfiret diliyorum. Senden rızık istiyorum. Senden hidayet ve kurtuluş diliyorum. Senden cennet vaadini diliyorum. Senden cehennem azabından korunmayı diliyorum.” (Tirmizi)

Bu duaları okuyarak Allah’tan af ve mağfiret dilemek, günahlarımızdan arınmak için bir adım atabiliriz. Ancak dua etmek kadar, günahlarımızdan kaçınmak ve doğru yolda yürümek de önemlidir. İyilik yapmak, başkalarına yardım etmek ve sevap kazanmak da günahlarımızdan arınmamıza yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. Ceyda dedi ki:

    bilmeden , farkında olmadan günah işlemekten o kadar korkuyorum ki , bu duayı bir kağıda yazıp bilgisayar ekranının altına yapıştırıp aklıma geldikçe okuyacağım.
    paylaşım için teşekkürler.