Bu Duayı Okuyan Kişi Fitnelerden Korunur

10.05.2023
1.645
Bu Duayı Okuyan Kişi Fitnelerden Korunur

İnsanların arasına fitne sokmak oldukça İslam dininde hoşnut bulunmayan davranışlar arasında yer almaktadır. Fitne insanlar arasında büyük sorunlar yaratır. İnsanları birbirine düşürür. Fitne fesat kişilerin şerrinden korunmak adına çeşitli dualar önerilmektedir. Bu duayı okuyan kişi fitnelerden korunur diye insanları uyaran pek çok İslam âlimi bulunmaktadır. Fitneden korunmak için bu duanın düzenli okunması çok önemlidir.

Fitne şerrinden koruyan dua sayesinde insanlar huzurlu bir yaşantı sürdürebilmektedir. Fitne söz ile etkili olan, dedikoduya mahal veren davranış türüdür. Geçmişte olduğu gibi bugünde fitne hilelerine başvurarak insanlar arasında düzen bozulmaktadır. Toplum ve insanlar arasında sıkıntı yaşanmaması için fitneden korunmak esastır. Bu yüzden dualara sığınmak oldukça etkili olacaktır.

Fitne İnsandan Korunma Duası

Her toplumda fitne çıkaran kötü insanlara rastlanmaktadır. Bu insanlar arasında yanlış anlaşılmaya hatta kavgaya bile sebep olabilmektedir. Fitnenin amacı ara ve düzen bozmaktır. Fitneden okuyan dua insana kalkan olmaktadır. Bu sayede kişiler her zaman fitneye karşı emin olur.

Duanın devamlılığı sayesinde kişi insan ilişkilerinde güven verir. Bununla birlikte dua ile birlikte toplumda sözüne güvenilir güç kazanır. Dua fitneden koruyan tılsım gibidir. Fitne insan için büyük sorunlara dönüşebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca fitnelik yapan insanlara karşı dikkatli davranmak gerekir. Fitneden korunmanın en güzel yolu da dua etmek ve Allah’a sığınmaktır.

Bu Duayı Okuyan Kişi Fitnelerden Korunur

Fitnelerin şerrinden korunacak dua ile huzursuzluklarınızdan kurtulursunuz. Fitne; imtihan, anarşi, bozgunculuk, günah, şirk, bela ve daha başka manalara gelirse de, ekseriya bölücülük, bozgunculuk anlamında kullanılır.

Hadika’da İmam-ı Nablusi hazretleri fitneden şöyle söz etmektedir:

“Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.”

Vereceğimiz bu duayı okuyabildiğiniz kadar okuyun ve temiz kalbinizle dua edin. Allah’ın izniyle dualarınız kabul olacaktır.

Duanın Okunuşu: Allahümme feinni euzü bike min fitneti’n-nari ve azabi’n-nari,ve fitneti’l-kabri, ve azabi’l-kabri ve min şerri fitneti’l-ğina ve min şerri fitneti’l-fakri, ve euzü bike min şerri fitneti’l-mesıhi’d-deccal.

Allahümmağsil hatayaye bimai’s-selci ve’l beredi, ve nakkı kalbi mine’l-hataya kema nekkayte’s-sevbe’l-ebyada mine’d- denesi ve baid beyni ve beyne hatayaye kema baette beyne’l-meşrıki ve’l-mağribi. Allahümme feinni euzü bike mine’l-keseli ve’l-herami ve’l-me’semi ve’l-mağrami.

Türkçe Anlamı:
 Allah’ım! Cehennem fitnesinden ve cehennem azabından sana sığınırım. Kabir fitnesinden ve Kabir azabından sana sığınırım. Zenginlik fitnesinin şerrinden ve fakirlik fitnesinin şerrinden sana sığınırım. Deccal Mesih fitnesinden sana sığınırım.

Allah’ım! Hatalarımı kar ve dolu suyu ile yıka. Kalbimi hatalardan arıt, tıpkı beyaz çamaşırı kirden arıttığın gibi. Doğu ile batıyı birbirinden ne kadar uzaklaştırmışsan, benide günahlardan o kadar uzaklaştır. Allah’ım! Tembellikten, ihtiyarlıktan, günahtan ve borçtan sana sığınırım. (Müslim,3/2078)

Duaları okurken abdestli olmanıza gayret gösterin. Allah dualarınızı kabul etsin. Amin. 

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.