Aldanmak ile İlgili Kuran-ı Kerim’de Yer Alan Ayetler

25.11.2023
722
Aldanmak ile İlgili Kuran-ı Kerim’de Yer Alan Ayetler

Aldatıcı dünya hayatı tüm ihtişamıyla gözlerimizi boyarken, ona karşı beslediğimiz sevginin artan dozu, kalbimizdeki imanı zayıflatmakla kalmayıp amellerimizi ihlas çizgisinden gittikçe uzaklaştırmaktadır. Peşin dünyalıklar önümüze serildikçe vaadedilen ahiret nimetleri gözümüzde değer kaybına uğruyor.

Bu durum, kendimize itiraf etmekte zorlandığımız ama aslında öyle olan ve içinde şüphe barındıran, imanımızı tehlikeye sokan büyük fitnenin ta kendisidir. Bu fitne bizi her geçen gün, vaadedilen kutlu cennetten uzaklaştırıp ürpertici cehenneme yaklaştırıyor ama buna rağmen zayıf olan imanımız bu gerçek karşısında titrememizi, kendimize gelebilmemizi, Rıza’yı ilahiye kavuşabilmek için gerekenleri yapabilmemizi apaçık engellemektedir.

Amellerin samimi olması, ihlası barındırması yaratıcının biricik kriteri olup, katındaki değerinin de temel ölçütüdür. Öyle ki rabbin katına ulaşan, huşudan uzak bir amelden hayır beklemek akl-ı selim hiçbir müslümanın yapacağı hareket değildir. Vaadedilen cennete arzu beslemeyen bir müslüman olmamasına rağmen ona ulaşma noktasındaki gayret hususunda ne kadar da umarsız davranıyoruz.

Aldanmak ile İlgili Kuran-ı Kerim’de Yer Alan Ayetler

Zaten nefsimize karşı bir zorlamayla yaptığımız nacizane ibadetlerimiz samimiyetten, huşudan ne kadar da uzak. Sözün kısası; nefsimizle topyekûn bir mücadeleyi başlatmadan, imanımızı zerre kadar da olsa şüpheden uzak tutmadan, amellerimizi ihlasla yoğurmadan rabbin rızasına kavuşamayacağımızın bilincinde olmalıyız. Allah’a layıkıyla bir kul olabilmeyi kendimize amaç edinip salih ameller işlememizin elzem olduğu gerçeğiyle baş başa kalabilen, bu hususta derin tefekküre dalabilen bir kul olmamız bizim için en hayırlı olandır

Nisa Suresi, Ayet 38:

“Allah hainlerin ve nankörlerin hileyi üzerinedir. Onun hilesi ise, sâlih amel işleyenlere karşıdır. Onlara bir acı azap vardır.”

Ali İmran Suresi, Ayet 185:

“Her nefis ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü ecirlerinizden tam olarak ödeneceğiniz yerdir. Kim cehennemden uzaklaştırılır ve cennete sokulursa işte kurtuluşa eren odur. Dünya hayatı, aldanma metasıdır.”

En’am Suresi, Ayet 71:

“De ki: ‘Görmez misiniz ki Allah’ın size indirdiği rızıklardan bir kısmını haram ve helal diye ayırarak yiyorsunuz? İşte kendilerine inananlar hakkında sapıklıkları yüzünden yazıklar olsun.'”

Bu ayetler, insanların aldanma, hile ve nankörlük gibi kötü davranışlardan kaçınmalarını ve doğru yolu takip etmelerini vurgulamaktadır. Kuran-ı Kerim, insanlara doğru yolu bulma konusunda rehberlik eden önemli bir kaynaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.