Aldananlardan Olma

22.06.2020
173
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.

Aldatıcı dünya hayatı tüm ihtişamıyla gözlerimizi boyarken, ona karşı beslediğimiz sevginin artan dozu, kalbimizdeki imanı zayıflatmakla kalmayıp amellerimizi ihlas çizgisinden gittikçe uzaklaştırmaktadır. Peşin dünyalıklar önümüze serildikçe vaadedilen ahiret nimetleri gözümüzde değer kaybına uğruyor.

Bu durum, kendimize itiraf etmekte zorlandığımız ama aslında öyle olan ve içinde şüphe barındıran, imanımızı tehlikeye sokan büyük fitnenin ta kendisidir. Bu fitne bizi her geçen gün, vaadedilen kutlu cennetten uzaklaştırıp ürpertici cehenneme yaklaştırıyor ama buna rağmen zayıf olan imanımız bu gerçek karşısında titrememizi, kendimize gelebilmemizi, Rıza’yı ilahiye kavuşabilmek için gerekenleri yapabilmemizi apaçık engellemektedir.

Amellerin samimi olması, ihlası barındırması yaratıcının biricik kriteri olup, katındaki değerinin de temel ölçütüdür. Öyle ki rabbin katına ulaşan, huşudan uzak bir amelden hayır beklemek akl-ı selim hiçbir müslümanın yapacağı hareket değildir. Vaadedilen cennete arzu beslemeyen bir müslüman olmamasına rağmen ona ulaşma noktasındaki gayret hususunda ne kadar da umarsız davranıyoruz. Zaten nefsimize karşı bir zorlamayla yaptığımız nacizane ibadetlerimiz samimiyetten, huşudan ne kadar da uzak. Sözün kısası; nefsimizle topyekûn bir mücadeleyi başlatmadan, imanımızı zerre kadar da olsa şüpheden uzak tutmadan, amellerimizi ihlasla yoğurmadan rabbin rızasına kavuşamayacağımızın bilincinde olmalıyız. Allah’a layıkıyla bir kul olabilmeyi kendimize amaç edinip salih ameller işlememizin elzem olduğu gerçeğiyle baş başa kalabilen, bu hususta derin tefekküre dalabilen bir kul olmamız bizim için en hayırlı olandır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Namaz Kılmak Neden Bu Kadar Zor Geliyor
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.