Elemneşrahleke Duası Ne İçin Okunur?

23.04.2022
1.135
Elemneşrahleke Duası Ne İçin Okunur?

Elemneşrahleke Duası Ne İçin Okunur? Dualar ile ilgili paylaşımlarımıza Elemneşrahleke duası ile devam edeceğiz.

Elemneşrahleke suresi

İnşirah suresi, Kur’an-ı Kerim’in 94. Suresidir. 8 ayetten oluşmaktadır. İnşirah Suresi, Mekke’de inmiştir.

Duhâ gibi İnşirâh sûresi de Hz. Peygamber’in tebliğin ilk senelerinde mâruz kaldığı dertler, zorluklar ve sıkıntılar karşısında kendisini teselli etmek niyetiyle indirilmiştir. Sûrenin nüzûl nedeni olarak fakirliklerinden ötürü putperestler karşısında aşağılanan müminlerin teselli edilmesi de öğütlenmiştir.

Mekke’de nüzul ettiği bilinen İnşirah Suresi Elem neşrah leke sadrek ayeti ile başlamaktadır. Elemnerahlele suresi Allah’ü Teala’nın Hz. Peygamber’e olan lütuflarını anlatmaktadır. Mekke’de indirilen bu surede sıkıntılı ve zor günler geçiren Mekke’li müminlere teselli ve ümit vermek amacıyla da indirilmiştir.

Elemneşrahleke Duası Ne İçin Okunur?

İsmini ferahlamak anlamına gelen ‘inşirah’ kelimesinden almış olan süre Allah-u Teala, İnşirah suresini sıkıntıya ve kedere düşmüş kullarına şifa niteliğinde göndermiştir. Manevi  rahatlamak, feraha kavuşmak için okunur.

-Okuyan kişinin rızkı bollaşır.
– Fakirliği giderilir.
– Stres ve bunalımları giderir.
– Tembellikten uzaklaştırır.
– Kalp bunalımını giderir.
– Sinir bozukluğunu giderir.
– Hafızayı kuvvetlendirir.
– Okuyan kişinin dileğini gerçekleştirir.
– Yüz kez okumada şerden ve kötülükten korur.
– Nefes darlığına iyi gelir.

İnşirah Suresi Dilek İçin Kaç Kere Okunur?

Her vakit namazından sonra 7 kez okunduğu takdir de hem rızık genişler hem de Allahın izni ile tüm sıkıntılar giderildiği buyrulmuştur. Dilek ve hacet için 2 rekat hacet namazından sonra Besmele ile beraber 152 kez okunması buyrulmuştur. Gece yarısından sonra okunması makbul görülmüştür. Abdestsiz olarak ezberden Kur’an-ı Kerim sure veya ayetlerinin okunmasında bir mahzur görülmemektedir bununla beraber Kur’an-ı Kerime elle veya temas ederek abdestsiz okunamaz. Bu hususta dikkat etmek gerekmektedir.

İnşirah Ne Suresidir?

Peygamberimizin mekke’de bulunduğu dönemde inmiş olan bir suredir. 8 ayetten oluşmaktadır fakat hikmeti kuvvetli suredir.

Abdulkadir Geylani hazretlerinin çok sık okuduğu sürelerden biri olduğu rivayet edilir. Aynı zamanda kalbi genişlettiği, sadra şifa olduğu da bilinir. Manevi sıkıntı yaşayan, içi daralana şifa kaynağıdır.

“Elemneşrahleke” sûresini beş vakit namazın ardından bir defa okursa her şeye gücü yeten Allah(c.c) o kimsenin her işini kolaylaştırır.Kederli bir anında ise ferahlığa çıkarır. Beklemediği anda ve yerde kendisine rızık ikram edilir. Kalbi daima huzur ve rahatlık içinde Allahın izniyle.

Bu sure Peygamber efendimize en üzüntülü olduğu bir anda inmiştir.

İnşirah Suresi Hangi Vakitte Okunur?

Evliyaullah  bir bela ile karşılaşıldığında bu süreyi okumayı buyurmuştur. Namazdan sonra 10 defa okunduğu takdir de Allah’ın izniyle sıkıntısı giderilir.

İnşirah Süresi her gün 7 kez okuyan kimseleri sıkıntıdan kurtarır r ve bol rızka kavuşturur.

Maneviyât yolunda yol katetmek isteyenler, bu sûreyi her gün 70 kez okumayı ihmal etmemeleri gerekir.. Her çeşit maddi ve manevi sıkıntılardan kısa sürede kurtulmak için her gün (70) kez okunmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. muharrir dedi ki:

    hepimize biraz insirah…