Çok Üzülünce Okunacak Dualar

13.02.2024
2.231
Çok Üzülünce Okunacak Dualar

Sıkıntı zamanlarında dua okumak ruhunuzu rahatlatacağı için stres ve sıkıntıdan sizi uzaklaştıracak ve daha iyi düşünmenizi sağlayacaktır. Çok üzülünce okunacak dualar hakkında hazırladığımız içeriğimizden faydalı dua ve bilgilere ulaşabilirsiniz. Sıkıntı duaları sayesinde sizlerde içinizi birazda olsa rahatlayabilirsiniz.

Çok Üzülünce Okunacak Dualar

Dua çok eskiden beri var olan ve günümüze kadar gelmiş insanların belki sıkıntıların belki de sevinçlerin ve isteklerin dile getirilmesi için yüzyıllardır devam ettirilen bir eylemdir.

Duanın kelime anlamı; ‘Çağırmak, seslenmek, yardım talep etmek, istemek’ anlamına gelir. Dua insanların Allah’ı zikrettiği ve arz- taleplerini sunduğu, içten samimi bir şekilde aralarında köprü niyetinin görüldüğü bir diyalog şeklidir. Allah yarattığı kullarından devamlı istemelerini emretmiştir. Bunun nedeni insanların aciz ve istedikleri her şeye erişemedikleri için kendisinden istenmesini emretmiştir.

Peygamber efendimiz (SAV) buyuruyor ki ; Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa hatta kendisine bir diken bile batarsa mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” Yaşadıklarımız musibetlerdir. Şer gördüğümüz şeyler hayırlara vesile olabilir. Yapmamız gereken Allah cc. tevekkül etmek ve isyan etmeden sabırla Allah’ın yeni açacağı kapıların daha güzel ve hayırlı olacağına inanarak dua edilmelidir, kalbimdeki sevgi ve niyet daimidir. Bütün mahlukat içerisinde yaşadığım tereddüt ve hayret beni senin huzurundan uzaklaştırıp durmaktadır. Ne olur, beni sana bir hizmet ve bir ibadetle huzurunda bulunmayı daim kıl.

En Çaresiz Anda Okunacak Dua

Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. Yüce Rabbim! ihsanlarının varlığında dahi sana muhtaç iken ihsanlarının yokluğuyla bu aciz kullarını sınama. Ya Vâli! Benim zayıf varlığımı yaratmadan evvel sen yüce zatını şefkat ve lütuf ile vasıflandırdın; Bu zayıf ve aciz varlığım ortadayken, beni şefkat ve lütuflarından mahrum etme. Allah’ım! Benden güzellik adına bir şey olmuşsa senin lütfundandır. Bundan dolayı bana yalnız sana hamd etmek düşer. Şayet benden kötü bir şey zuhur etmişse bu da benim nefsimdir. Ona aleyhimde delil olarak göstermekte senin takdirindir.

Allah’ım ben sana tevekkül etmişken sen beni nefsimle yalnız bırakma. Ya Rahman! Sen iyi bilirsin ki kulluğum amel bakımından yeterli olmasa da. Yüce Rabbim! Huzurunda ki zillet dolu halim açıktır. Halim budur ve hiçbir şey sana gizli olmadığı gibi o da kapalı ve gizli değildir. İlahi! Beni nefsimin karanlıklarından kurtar. Ölüm beni bulmadan, kıyamet günü gelmeden içimde ki şüphe, şek ve içimdeki gizli-saklı bütün şirklerden beni arındır. Yardımı senden diliyorum bana yardım et. Yalnız sana yöneliyorum beni yalnız bırakma. Ya Rahim! Sana karşı işlenmiş isyanlarım olsa da, rahmetine karşı senden asla ümidimi kesmedim. Tıpkı kulluğumla beraber azabından korktuğum gibi. Amin. Rabbim sen dualarımızı kabul eyle.

Esmâ-i Hüsnâ Da Darda Kalınca Okunacak Dua

Esmâ-i hüsnâ anlamı nedir?

İsmin çoğulu olan “esma” ve güzel anlamına gelen “hüsnâ” kelimelerinin bir araya gelmesiyle gelerek İsim tamlaması oluşturur. Esmâ-i hüsnâ Yüce Allah’ın bütün isimlerinin tamamı için verilen isimdir. Allah’ın 99 ismi olarak da bilinen Esmâ-i hüsnâ İslam da Hadis ve Kuran’da geçen Allah’a atfedilen fiil ve isimlerden türetilmiş ve doğrudan Allah’ı ifade etmek için kullanılan terimlerdir. Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle geçer: “Allah, kendisinden başka ilâh olmayandır. En güzel isimler O’na mahsustur”(Tâhâ 20/8)

Bazen uzun uzun dua etmek yerine tek bir kelime kişinin bütün derdini anlatmaya yetmektedir, Bunun içi en güzel yol Allah’ın isimleridir. Allah’ın 99 ismi ile çekilen zikirler dua yerine geçmekte ve kişinin içinin huzura ermesine yardımcı olmaktadır.

Esmâ-i Hüsnâlar

El-Vâlî ; Allah evrende olup biten her şeyi görmekte ve gözetmektedir. Aynı zamanda kâinatı yaratandır. Kullarını yalnız bırakmayan onları koruyup yardım edendir.

El-A’lem; Her şeyi iyi bilen ve kullarının El A’lem diye hitap ettiğinde bizi bizden çok en iyi sen bilirsin anlamını taşır.

El-Berr; Berru kökünden türemiştir. Bunun anlamı ise kara veya kıtalardır. Kara ve kıtalar ne kadar büyükse Rabbimizin iyiliği de bir o kadar engin ve sonsuzdur anlamını taşır.

Er-Rahmân: Rahmân; şefkat, merhamet, kalp yumuşaklığı, bağışlama anlamına gelir. Allah’ın sıfatlarında ise o bağışlayan, merhameti ve rahmeti sonsuz olandır anlamı taşır.

Er-Rahîm; Allah’ın merhameti ve şefkat ve rahmetine sınır çizilemeyendir.

El-Kadîr; Allah-ü Tela istediğini yapma gücüne sahiptir. Her şeye gücü yetendir.

El-Latîf; Hiç umulmadık anda kullarına iyilikler ulaştıran ihsan sahibi anlamına gelir.

En-Nesîr; Kullarına sürekli yardım eden ve onları yalnız bırakmayan ve zor durumlarında iyiliğini ulaştıran anlamına gelir.

El-Mukît; Her yaratılan kişinin rızkını ve mükâfatını veren anlamına gelir.

Peygamberimizin Sıkıntı Duası

İlk Müslümanlardan olan Ebu Seleme (r.a) Peygamber efendimiz (SAV) ile beraber İslamın yayılması için çabalamış ve türlü zorlukları göze almış biriydi. Hanımı Ümmü Seleme ile olan muhabbet-i aşkı Mekke ve Medine’de duyulmuş mutlu bir evlilikleri vardır. Bir gün Ebu Seleme Ümmü Seleme’nin yanına heyecanla koşarak gelir. Ümmü Gülsüm merakla ne olduğunu sorar. Ebu Seleme;

Peygamberimiz (SAV) dedi ki: Bu üç şeyi söyleyen Allah’ın kendisine yardım etmediği başına gelecek bela ve musibetlerden kurtarmadığı kimse yoktur. Ümmü Seleme merakla Ey Ebu Seleme söylesene der. O da;

Birincisi; İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun ( Allahtan’tan geldik Allah’a döndürüleceğiz.)

İkincisi: Allahüme curni fi musibeti (Allah’ım bu musibette bana mükâfat ver.)

Üçüncüsü: Ve ehlinfi hayran minha; (Allah’ım başıma gelen bu sıkıntıyı daha güzel telafi et)

Aradan zaman geçer Ebu Seleme vefat eder. Ümmü Seleme çok üzülmüş yüreği kan ağlarken bir yandan da peygamber efemizin Ebu Seleme’ye öğrettiği duayı okur. Üçüncü duaya gelince duraksar söylememek arasında gidip gelir. Çünkü Ebu Seleme’den daha iyisi yoktur der. Fakat Allah dostunun bir bildiği vardır diyerek üçüncü duayı da okur.

Bir süre sonra Ümmü Seleme’nin kapısını bir sahabe çalar ve peygamber efendimizin gönderdiğini söyler. Ümmü Seleme neden gönderdi diye sorar. Ümmü Seleme düşünür ve Ebu Seleme’den başka kim olur olursa ondan iyisi kimdir diye düşününce teklifi kabul eder.

Allah bir kapıyı kapatırsa daha güzelini açar. Mühim olan sabretmek ve Allah’a dua etmeye devam etmektir.

İNŞİRAH SURESİ

İç sıkıntısı yaşayan ve bunalan insanlar için okunan İnşirah Suresi yaşanan sorunlarda selamete çıkmak için okunan dualardan biridir.Rabbim hakkınızda hayırlısını eylesin. Dua etmeyi ve her zaman Allah’tan istemeyi unutmayın o size her şeyden daha yakındır. Sıkıntınızın, üzüntünüzün daimi olmayacağını ve sabretmeniz gerektiğini bilin. Allah’ın rahmeti, bereketi ve şefkati sonsuzdur. Bu inançla isyan etmeden sabredin..

İNŞİRAH SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Elem neşrah leke sadrek

2- Ve vada’na ‘anke vizreke

3- Elleziy enkada zahreke

4- Ve refa’na leke zikreke

5- Feinne me’al’usri yüsren

6- İnne me’al’usri yüsren

7- Feiza ferağte fensab

8- Ve ila rabbike ferğab

İNŞİRAH SURESİ TÜRKÇE ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Senin için göğsünü açmadık mı?

2- İndirmedik mi senden o yükünü?

3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?

4- Senin şanını yüceltmedik mi?

5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.

6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!

8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.