Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dua

05.12.2023
4.696
Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dua

Allahu Teala; Kur’an’ı Kerim’de; “bana dua edin ve benden isteyin” şeklinde pek çok ayet bizlere Peygamberimiz aracılığıyla vahyetmiştir. Müslümanlar olarak herhangi bir niyazımız da dualarımız ile temiz ve halis bir niyetle Allah’a yöneliyoruz.

Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dua

Yüce Allah, Kur’an’da “ Sizin hayır gördükleriniz de şer, şer gördükleriniz de de hayır vardır. Allah bilir fakat siz bilemezsiniz.” şeklinde Bakara sûresinin 216.ayetinde bizlere bildirdiği üzere bizim için en hayırlı ve temiz olanı yalnız Allah bilebilir.

Evlilik; İslam’da teşvk edilen bir kurumdur. Peygamber Efendimiz bu konuyla ilgili olarak; “ “Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.” diyerek ümmeti için evlenmeyi teşvik etmiştir.

Bu süreçte Allah’a doğru bir şekilde yönelebilmek için de bu yazımızda sizlere mutlu ve salih bir evlilik için yapılabilecek dualardan bahsedeceğiz.

Öncesinde şunu bilmek gerekir ki;

İstiğfar etmek; işlemiş olduğumuz günahlar ve yaptığımız hatalardan pişmanlık duyup Allah’a dua ederek af dilemektir. Duasının kabul olmasını isteyen biri bol bol İstiğfar etmeli samimi bir şekilde tövbe etmelidir.

Kur’an’da Allah için sadaka verip, infakta bulunanlar için günahlara kefaret olur ayeti geçmektedir. Eğer dualarının kabul olmasını istiyorsan sadece Allah adına en sevdiğin şeylerden infak etmen gerekir.

Dualarının kabul olmasının isteyen kişi duasının sonunda muhakkak ki; Allah’ın en sevgili kulu ve sevgili Peygamberimizin adını zikrederek ona Salavat getirmeliyiz.

Kur’an’da Zekeriya Peygamber başta olmak üzere temiz bir nesep ve soy için Allah’a niyazda bulunan Peygamber dualarını görmekteyiz. Biz de onların dualarını namazlarımızın sonunda dile getirebiliriz. Birkaç Peygamber duası sonrasında evlilik için etkili dua paylaşımları yapacağız.

Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dualar

Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dualar

رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ

Türkçe Okunuşu: “Rabbi! Heblî mines-sâlihîn.”

Ayetin Anlamı: “Ey Rabbim! Bana sâlihlerden (bir oğul) ihsan et!” Saffat suresi 100.ayet

رَبِّ هَبْ لِي مِن لَّدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاء

Türkçe Okunuşu:: “Rabbi heblî milledünke zürriyyeten tayyibeten inneke semî’uddü’âi.”

Ayetin Anlamı: “Ey Rabbim! Bana katından temiz bir soy ihsan eyle, şüphesiz sen duayı işitensin!” Ali İmran suresi 38.ayet

Hayırlı Bir Eş İçin Taha Sûresi

Öncelikle abdest/boy abdesti alınır. Allah’ın rızası için 6 rekat namaz kılınır. Namazın sonunda Allah’a verdiği nimetlere karşılık hamd (övgü) ve Peygamberimize Salavat getirmenin ardından 7 kere şu duayı okumak gerekir:

“ ‘Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî.” okunur.

  • Taha sûresinin ilk 12 ayetini okumaya başlayarak 21 kere bunu okumaya devam ediyorsunuz.
  • Ardından tekrar Salavat getirerek; isteklerinizi, hayırlı bir eş ve evliliği Allah’tan içten bir şekilde niyaz edilmeli.

Bu dua ve niyazlardan sonraki 7 gün boyunca her namazdan sonra “ ‘Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî. duası okunur. Salavat ve hamd’e devam edilir. Bu süreçte Taha sûresinin ilk 12 ayeti 21 defa okunmaya devam edilir ve niyet tekrarlanır.

En Etkili Hayırlı Bir Evlilik Duası

Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salaten tehullu biha ukdeti ve tüferricü biha kurbeti ve tekzi biha haceti ve ala alihi ve sahbihi ve sellim”

Bu dua 51 kere okunmalı. Her okunuşta Allah’a hamd ve Peygamber Efendimize salavat getirmeli ve isteğimizi Allah’a dua şeklinde yönelmeliyiz.

Duanın Anlamı:

Allah’ım! Efendimiz, Önderimiz Muhammed (s.a.v)’e salat ve selam eyle ki, Sen müşkillerimi bu salat yüzünden çözer, sıkıntılarımı bu yüzden açar, düştüğüm bataklıktan beni bu sebeple kurtarır, yanılıp sürçtüğümde beni bu yüzden bağışlar ve ihtiyaçlarımı bu salat sebebiyle giderirsin.”

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.