Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Erkek Ve Kadın (Detaylı Anlatım)

16.01.2023
4.783
Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Erkek Ve Kadın (Detaylı Anlatım)

Namaz abdesti ve Gusül abdesti Müslüman için oldukça önemlidir. Namaz abdesti Kuran okurken ve namaz kılarken alınması gereken abdest türüdür. Namaz abdesti ile Allah’ın huzuruna tertemiz çıkılır. Gusül abdesti ile kadın ve erkeğin kesinlikle alması gereken abdesttir. Bu yüzden abdest ve gusül abdesti nasıl alınır  (Detaylı Anlatım) küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir.

Namaz Abdesti nasıl alınır namaza yeni başlayacaklar için önemlidir. Namaz abdesti alacak kişi öncelikle niyet etmelidir. Abdest almaya elleri üç kere yıkayarak başlanır. Daha sonra sırası ile ağız çalkalanır, burun temizlenir ve yüz yıkanır. Her bir işlem üçer kere yapılmalıdır. Sonra önce sağ sonrada kol kolumuzu dirseklere kadar yıkamalıyız. Kafamız bir kere mesh edilmelidir. Kulaklar serçe parmakta mesh edilmeli ve esneden boyun bölgesine mesh yapılmalıdır. Son olarak ayaklar yıkanmalıdır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Müslümanlar için gusül abdesti çok önemlidir. Gusülsüz dolaşmak, yemek içmek veya herhangi bir şey yapmaz caiz olmamaktadır. Gusül abdesti nasıl alınır kısaca anlatalım. Gusül almak için öncelikle Eüzü besleme çekilmeli ve temiz olmaya niyet edilmelidir. Ardından avret yerleri üç kere su ile temizlenmelidir. Önce ağız gargara yapılmalıdır. Daha sonra burun temizlenir. Daha sonra yüz yıkanmalıdır. Sonra sağ ve sol omuzdan aşağı su dökülmelidir.  Son olarak tüm vücut su gelecek şekilde yıkanmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta eğer biriken su varsa banyodan çıkarken mutlaka ayaklarınızı da yıkamanızdır. Her iki abdest çeşidinde oje varsa çıkarılmalıdır.

Abdest ve Gusül Abdesti Nasıl Alınır? (Detaylı Anlatım)

Abdest nasıl alınır sorusu için sizlere bu yazıyı hazırladık. Abdest almak her müslümanın görevidir. Abdest alarak hem ruhen hem de bedenen temizliğe ulaşırız. Yalnız bazı kişiler abdesti yanlış almaktadır. Tabiki kabul olup olmayacağı bize düşmez ama, abdesti doğru almak önemlidir. Önemli olan tabi ki de niyettir. Peki abdest nasıl alınır bunu size 13 maddede özetledik. Sadece namaz için ve ya dua etmek için abdest almayın. Abdest almayı alışkanlık haline getirirseniz kötülüklerden de uzak durmuş olursunuz. Abdest almak iki şekildir. Bir normal abdest almak biri de gusül abdesti yani boy abdesti almaktır. Şimdi sizlere abdestler nasıl alınır onları söyleyeceğiz. Sırasına muhakkak uyunuz.

Abdest Nasıl Alınır? 

1- Abdest almaya başlarken “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir,

2 – Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir,

3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır,

5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,

6- Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır,

7- Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,

8- Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,

9- Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

10- Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir,

11- Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,

12- Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,

13- Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek – Kadın

1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.

2. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.

3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

5. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

* Kadınlar ve erkekler aynı şekilde gusül abdesti alır. Kadın, kız için ayrı erkek için ayrı bir boy abdesti alınış şekli yoktur.

Her iki abdesti aldıktan sonra kurulanırken Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve resuluhu demeliyiz. Allah kabul etsin.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.