Hayırlı Bir İş İçin Okunacak Dua (EN ETKİLİ DUA)

18.01.2024
4.932
Hayırlı Bir İş İçin Okunacak Dua (EN ETKİLİ DUA)

Dua sözlük anlamı çağırmak seslenmek ve yardım dilemek anlamındadır. Dua aynı zamanda ibadet yerine de geçen bir eylemdir. Her gün defalarca okuduğumuz Fatiha suresinin anlamına bakacak olursak ‘’Ancak sana tapar, ancak senden yardım dileriz.’’ (Fatiha Suresi,4) dediğimiz Rabbimiz her an dua ederek yardım isteyeceğimiz tek merciidir.

İsteklerimizi bildirmede hangi kulun kapısına gidersek gidelim elimiz boş döneriz. Çünkü kulun kula yardımı sınırlıdır. Ancak kulun Allah gibi hazinesi bol olan yaratıcıdan istemesi ve ona dua etmesi, dualarının karşılık bulması demektir. Hayırlı bir iş için okunacak dua arayan müminlerin ise en içten dualarla Rabbine yönelmesi gerekir.

Devlette İş Bulmak İçin Dua

Allahu Teala kullarının hem dünya hayatı hem de ahiret hayatı için çalışmasını ister. Bununla ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v.)’de pek çok öğüt vererek Müslümanın zayıf olanının değil güçlü ve çalışkan olanının daha faziletli olacağını bildirmiştir. Bizlerde müminler olarak dünya hayatımızı devam ettirebilmek amacıyla çalışmak zorundayız. Günümüzde ister kendi işimiz olsun ister devlette iş bulmak için dua olsun her zaman ellerimizi Rabbimize açmalı ve isteklerimizi ona bildirmeliyiz.

Ayakkabımızın kaybolan bağcığını dahi Rabbimizden isteyebileceğimizi unutmamalı ve iş bulma konusunda da Rabbimizin yol göstericiliğine sığınmalıyız. Rabbimiz hazinesi bol olan ve bize her zaman hayırlı kapılar açacak olan yegane Malik’tir. Her şey O’nun elindedir ve kendisinden isteyene vermeyi sevendir.

İş Bulmak İçin Dua- Denenmiş

Müminlerin dünya hayatını devam ettirmeleri için çalışmaları gerektiğini bildiren Rabbimizin isteğine uyarak iş bulmamız ve işimizin de hayırlı olması için dua etmemiz gerekir. Sorumluluklarımızı yerine getirebilmek ve geçimimizi idame etmek için çalışmamız gerektiğini unutmamalı ve her zaman hayırlı işler umarak Rabbimize duada bulunmalıyız.

İş bulmak için dua edecek kişilerin Kur’an-ı Kerim’de yer alan duaları okuyabileceği gibi alimler tarafından faziletleri açıklanan dualarda yapılabilir. İşsizlik nedeniyle kulların isyankar olmayıp iş bulabilmek için dua etmesi kullardan istenen bir durumdur. Bu nedenle bir kulun iş beğenmeyen tavırlar sergilememesi ve bulunan işte sabat gösterilmesi amacıyla dua etmesi gerekir.

Dua Okudum İş Buldum

Dua okumak hayır kapılarının açılmasını ve müminin umutsuzlukta kurtulmasını sağlar. Umudunu kaybetmeyen müminler ise iş bulamasa dahi karamsar olmaz ve yeniden iş aramaya devam eder. Allah ise umudunu kaybetmeyen ve her zaman Rabbinden isteyen kişilere ikramda bulunur. Dua okudum iş buldum diyen herkes için Allahu Teala aslında hayır kapılarını açmış ve duaların kabul edilmesi için çeşitli vesileler ortaya çıkarmıştır. Gerçekten içten gelen duaların her zaman kabul edileceğini bilerek duada bulunmalı ve işimizi her şeyin sahibi olan Allah’tan istemeliyiz.

İstediğin İşe Girmek İçin Okunacak Dua

Hayatımızı devam ettirirken hangi işi yapacağımız ve o işte mutlu olup olmadığımız bizim ilerleyen yaşamımızı da etkileyecektir. Bu nedenle sadece işe girmek için değil istediğin işe girmek için okunacak duaları yapmak gerekir. Niyetimizi dualarımızda tam bir şekilde bildirmemiz halinde Rabbimiz bize istediğimiz iş için kapılar açmaya başlayacaktır. İsteklerimizi duamızda doğru bir şekilde bildirmemiz ise Rabbimize doğru dua etme şekillerinden olacaktır.

Hayırlı Bereketli İş Duası

İş hayatımızı bereketlendirmek için de duada bulunabiliriz. Rabbimiz işlerimizi hakkımızda hayırlı kılması ve dua ettiğimiz süre boyunca işlerimize bereket vermesi bizler için çok önemlidir. Bereketsiz işler kısa zamanda o işi yapamamamıza, yerine getirsek bile bereketsiz olduğu için boşa kürek çekmemize neden olur. Ancak işimizde bereket istediğimizde Rabbimizden işimize güzellik katmasını istemiş oluruz.

Rızık Duası Arapça Okunuşu

Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram.

Es’elüke bismikel azîmil-a’zami

Enterzukanî helâlen tayyiben

Alahümme in kâne rızkunâ fissemâi enzilhu

Ve in kâne fil ardi ezhirhu ve in kane ba’iden karribhu

Ve in kâne kâriben yessirhü

Ve in kâne kalîlen kessirhü

Ve in kâne kesîren ihfazhü bilbereketi

Rızık Duası Türkçe Anlamı (Meali)

Ya Allah, Ya Rab, ya Hayyü ya Kayyûm. Ya Zel Celali vel- İkram

Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim.

Bana helâl rızık ver.

Allah’ım, eğer rızkımız semada ise onu indir

Eğer yerde ise onu çıkar

Uzakta ise onu yaklaştır

Yakın ise kolaylaştır

Az ise çoğalt. Çok ise onu bereketlendir. ‘’ÂMİN’’

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

 1. Özgür başar dedi ki:

  İnsana faydalı bilmemiz gereken dini bilgiler kendilerine yararlı olan bilgileri verdikleri için teşekkür ederiz

 2. mustafacagri dedi ki:

  Bu bilgileri öğrenmem benim için gerçekten iyi oldu, bunu bize sağladığınız için teşekkürler.

 3. mustafacagri dedi ki:

  Bunları öğrendiğim gerçekten iyi oldu bunu bize sağladığınız için teşekkürler

 4. Halil dedi ki:

  İş arıyorum