Ramazan Ayında Tutulan Orucun Sevabı Nedir?

01.05.2022
722
Ramazan Ayında Tutulan Orucun Sevabı Nedir?

Ramazan ayını bir bayram havasında geçiren ve bu aya son derece önem veren Peygamberimiz, ümmetine de bu ayda oruç tutmalarını emretmiştir. Sağlıklı olan her mümin eğer bu ayda oruç tutarsa büyük mükafatlara sahip olacaktır. Ramazan ayı orucunun sevabı bizzat Allah tarafından kuluna verilmesi ile gerçekleşmektedir. Çünkü bu ayda Allah rızası için oruç tutan bir Müslüman, yemesini ve içmesini Allah için bırakmaktadır.

Ramazan Ayında Tutulan Orucun Sevabı

Bütün nefsani arzusunu oruç tutarak yüce Yaradanın rızasını kazanmak için yerine getirmektedir. Bu yüzden bu ayda tutulan orucun sevabı sonsuzdur ve kulunun sevabını ise Allah kendisine rızasını helal ederek verecektir. Diğer nafile oruç ibadetinden farklı olan Ramazan ayı orucu ise, sevap bakımından da daha fazladır.

Ramazan ayında tutulan orucun sevabı ise şu şekildedir.

  • Bu ayda oruç tutan kişilere Allah cennete köşk vermektedir.
  • Ramazan ayında bir gün oruç tutan ve bir kişiye de iftar veren kişi, iftar verdiği kişinin sevabından da nasipdar olur. İftar eden kişinin de kazandığı sevaptan bir şey azalmaz.
  • Oruç tutan kulunu Allah tüm kötülüklerden ve belalardan korur.
  • Kişi bu ayda oruç tutarsa rızkı bereketlenir. Kazancı daha fazla olur.
  • Kişinin tutmuş olduğu Ramazan orucu ile günahları yüce Allah tarafından bağışlanır.

Kişinin Ramazan ayı orucu sevabından faydalanması için mutlak tuttuğu orucun bir ibadet olduğunu bilmesi gereklidir. Rejim yapmak ve zayıflamak gibi niyetler ile tutulan oruca Allah sevap vermeyeceği gibi, oruç tutan kişinin de bu sevaplardan nasipdar olması için 5 vakit namazını vaktinde kılması gereklidir.

Aksi halde Allah-u Teala kulunun namazı terk etmesinden dolayı kendisinin günahkar olacağını, Peygamberimiz vasıtası ile bizlere söylemiştir. Farz olan namazlarını kılmayan bir Müslüman ise oruç ibadetinden sevap alamayacak, sadece tuttuğu farz olan oruç ibadeti üzerinden sorumluluk olarak düşecektir.

Bu yüzden bu önemli ibadetten sevap almak istiyorsak, mutlaka namazlarımızı kılmalıyız. Namaz kılmıyorsak hemen yüce Allah’a tövbe etmeli ve 5 vakit namaza başlamalıyız. Bu şekilde yapılan ibadetler ile Rabbimizin rızasını kazanmış olacağız.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.