Psikolojik ve Manevi Sıkıntılar için Okunacak Dualar

28.04.2023
2.416
Psikolojik ve Manevi Sıkıntılar için Okunacak Dualar

İnsan yaşamının kalitesini düşüren en önemli faktör manevi rahatsızlıklardır. Psikolojik ve manevi sıkıntılar için okunacak dualar kişiler ruhen ferahlama sağlarlar. Psikolojik çöküntü yaşamın birçok alanında kişiye sorunlar yaratmaktadır. Kişi danışmanlık alabileceği gibi maneviyatının güçlenmesi adına duaya sığınması oldukça sağlıklı bir yoldur. Manevi sıkıntılar arasında vesvese insan psikolojisin alt üst etmektedir.

Psikoloji düzelten dualar arasında Fatiha süresi büyük önem taşımaktadır. Fatiha suresini sıkça okuyarak Allah’ın hamd ederek yardım dilemek oldukça kıymetli olacaktır. Bunun yanı sıra inşirah suresi de günlük olarak okunması gereken ve manevi sıkıntıları ferahlatan dualar arasındadır. İnşirah suresini istediğiniz kadar okuyabilirsiniz. Okuma sonrasında psikolojik olarak rahatladığınıza şahit olacaksınız.

Geçmeyen İç Sıkıntısı Duası

Psikolojinin bozuk olması sürekli içsel sıkıntılarla boğuşmak oldukça rahatsız edicidir. Bu ruh hali hayatımızın her alanına yansır. Kişi iç huzursuzluğu yaşarken gerek aile gerek iş durumlarına adapte olamaz. Psikolojik huzursuzluk ruhsal sıkıntı duası ile hafifletilebilir. Manevi huzur ancak dualarla inşa edilebilmektedir.

Ruhsal olarak çöküntü hisseden insanlar Elif Lam Mim duasını okumalıdır. Kişi bakara suresi içerisinin başlangıcı olan ilk beş ayeti okuduğunda içsel sıkıntılarından arınabilmektedir. Ancak duanın devamlılığı da rahatlamanın sağlanması açısından önemlidir. Abdestli olarak ve niyet edilerek okunan manevi dualar içsel dünyanızı aydınlatacak ve huzura kavuşturacaktır. Dualar insanlığa verilen en büyük hazinedir.

Psikolojik ve Manevi sıkıntılar için dua okuyarak bu sıkıntılarımızdan kurtuluruz. Günlük yaşantımız bize psikolojik baskı yapmaya sizleri ruhi bunalıma sokmaya elverişlidir. Maddi sıkıntılar, işlerin olumsuzlukları , arkadaşlardan yediğimiz kazıklar bu sıkıntıların oluşmasında büyük etkenlerdir. Ruhsal bunalıma giren bir kişi hayatında hiç bir zaman başarılı olamaz, çünkü sağlıklı düşünemez. Bu durumlar için şifalı dualar vardır. Bu duaları okuyarak bu sıkıntılarınız uçar gider. Eğer sıkıntılarınızdan kurtulmazsanız bu sıkıntılar sizi depresyona sokar ve Allah korusun intihara kadar sürükleyebilir. Aşağıda vereceğimiz bu duaları okuyarak sizi rahatsız eden sıkıntılardan kurtulursunuz.

Psikolojik ve Manevi Sıkıntılar İçin Dua – 1

Duanın Okunuşu: Bismillahi’r-Rahmani’r- Rahim. Elhamdülillahi Rabbi’l-âlemin. Er-Rahmani’r-Rahim. Maliki yeumi’d-din. İyyake na’büdü ve iyyake neste’irı. İhdine’s-sırata’l-mustekim. Sıratallezirıe en’amte ‘aleyhim ğayri’l- meğdubi ‘aleyhim ue le’d-dallin.
Türkçe Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile. Hamd, âlemlerin Rabbi, Allah’a mahsustur. Hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki. Rahman, Rahim,(Allah’ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna (ilet), gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Psikolojik ve Manevi Sıkıntılar İçin Dua – 2

Duanın Okunuşu: Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim. Elif Lam Mim. Zalike’l-kitabü la raybefih. Hüden lil-müttekin, Ellezine yü’minune bi’l-ğaybi ve yükimune’s-salete ve mimma razaknahüm yünfikun. Vellezine yü’minune bima ünzile ileyke ve ma ünzile min kablike ve bi’1-ahiratihüm yükmun.
Türkçe Anlamı: Rahman ve Rahim Allah’ın adı ile. Elif lam mim. Rahman ve Rahim Allah’ın adı ile. Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

Bu duaları okuyabildiğiniz kadar okursanız Allah’ın izniyle sağlıklı olursunuz. Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

Psikolojik ve manevi sıkıntılar yaşayan kişiler için dualar, zihinlerini rahatlatarak huzur ve mutluluk duyguları sağlayabilir. İşte okunabilecek bazı dualar:

  1. Ayetel Kürsi duası: Bu dua, sıkıntı ve üzüntü anlarında okunabilecek en güçlü dualardan biridir. Ayetel Kürsi duasının okunması, kişinin ruhunu ve bedenini şeytanın kötü etkilerinden korur ve sıkıntıları hafifletir.
  2. İhlas Suresi duası: İhlas Suresi, Allah’ın birliğini vurgulayan ve insanların ruhunu dinlendiren bir suredir. Bu surenin okunması, sıkıntılarınızı hafifletir ve kalbinizi rahatlatır.
  3. Salavat-ı Şerif duası: Bu dua, Allah’ın sevgili peygamberi Hz. Muhammed’e selam göndererek, sıkıntıların giderilmesi için okunabilecek bir duadır.
  4. Elhamdülillah duası: Elhamdülillah duası, Allah’a şükür etmek ve her zaman O’na güvenmek için okunabilir. Bu dua, zihni rahatlatır ve sıkıntıları hafifletir.
  5. Dua etmek: Dualar sadece belirli bir metinden oluşmaz, aynı zamanda kişinin içinden geldiği gibi de olabilir. Sıkıntı anlarında Allah’a dua ederek, kalbinizi rahatlatabilirsiniz. Dualarınızda, şükür etmek, yardım istemek, bağışlanma dilemek gibi unsurları da içerebilirsiniz.

Bu duaların yanı sıra, sıkıntıları hafifletmek için ibadet, zikir ve meditasyon gibi aktiviteler de önerilebilir. Ancak, eğer psikolojik veya manevi sıkıntılarınız ciddi bir seviyede ise, profesyonel yardım almanız gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. Sevgi dedi ki:

    Teşekkürler