Okuyup Ölene Şehit Sevabı Getiren Haşr Suresi’nin Okunuş Anlamı Ve Fazileti

07.01.2024
1.798
Okuyup Ölene Şehit Sevabı Getiren Haşr Suresi’nin Okunuş Anlamı Ve Fazileti

Haşr sûresi Kur’an’ı Kerim’in 59.sûresidir. Medine nazil olan Haşr sûresindeki; Haşr kelimesi anlam olarak “ toplamak, bir araya getirmek” anlamına gelir. 24 ayetten meydana gelen haşr sûresinin başı ve sonu Allah’ı övmekte ve onun kudretini yüceltmektedir.

Okuyup Ölene Şehit Sevabı Getiren Haşr Suresi

Haşr suresi dendiğinde aklımıza 24 ayet değil de son 5 ayeti olan kısım gelmektedir. Fazilete sahip olan ve sürekli gün içinde namazlardan sonra okumamız gereken kısım burasıdır. Genellikle halk ağzında Lev enzelna olarak bilinen bir suredir.

Kur’an’ı Kerim’in her bir ayeti şifadır. Allah, Kuran için kalplere şifa demiştir. Biz de herhangi bir derdimiz, sorunumuz ya da iç sıkıntımız olduğunda O’nu okumak ve tefekkür etmek gerekir. Kuran ayetlerinin şifasına inanarak okumak gerekir.

Haşr Suresinin Fazileti

Sabah ve akşam namazlarından sonra; Euzu Besmele çekerek 3 kere Haşr suresinin 20-24 arası ayetlerini okuyan kişinin sıhhatinde kuvvetlenme, hastalığından iyileşme yaşandığı görülür.

Haşr sûresinin son kısmındaki 3 ayeti; (Allah’ın yüceliğinden, azametinden ve tüm mahlukatın üzerinde yüceliği ve gücünün bahsedilip övüldüğü ayetler) sabah okuyan kimse için Allah, 70 bin melek görevlendirir. Bu melekler Haşr suresinin son 3 ayetini okuyanlara akşama kadar dua ederler. Bu kimse eğer o gün bu duayı okurken ölürse şehid olarak ruhunu teslim eder ve bu şekilde Allah’ın huzuruna gelir. Peygamberimizin hadisinde yer alan bu müjde ayetleri; bu 3 ayeti akşam okuyanlar için de geçerli olacak şekilde tekrar edilmiştir.

Haşr Suresinin (22-25) Anlamı

Haşr suresinin anlamını Kur’an Arapçası bilmezseniz eğer aşağıdaki metni okuyarak anlamını da öğrenebilirsiniz.

 • Haşr suresi 22. ayette; Allah’ın yüceliğini görüyoruz: “O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah’tır. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir.”
 • Haşr suresi 23.ayette; O, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal, barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.” diyerek Allah’ın azametinden, insanlar üzerinde koruyup kollayıcı ve gözetici olduğundan, yüceliğinden bahsedilmiştir.
 • Haşr suresi 24. ayette; O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” Allah’ın evrendeki ve tüm yaratılmışların üzerindeki şanı ve yüceliğinden bahseder

Haşr Suresi Türkçe Oku

 1. Göklerin ve yerin göklerin ve yerin Görünmeyenleri ve görülenleri ortaya çıkaran ve hepten bilen Allah’ın göklerde ve yerde ne varsa hepsini bilen Allah’ın adıyla.
 2. O, rahmandır, rahimdir.
 3. O, mutlak galip, hüküm ve hikmet sahibidir.
 4. O, müminlere, onları, kendilerinden öncekileri içlerinde bulundukları yerden çıkardığı gibi, çıkaran O’dur. O, onların işlediklerinden razıdır ve onlara mutlaka güzel bir rızık verir.
 5. (Bununla birlikte) Allah, içlerinden iman edenlere, salih amel işleyenlere, yalnızca onlara büyük bir ödül vaad etmiştir.
 6. (Bu yemin, şüphesiz) onların (Allah’ın) katında gerçek bir sözdür. O’nun üzerine yemin edilen, her şeyi haber veren ve gerektiği gibi yerine getirendir.
 7. O, hak ile yeryüzünü temellendirdi ve orada sizin için yollar (düzenledi). Orada sizin için geçimi sağlamlaştırdı; bu, sizin için gerçekten büyük bir işti.
 8. (O ayrıca) Yahudilere, “Allah’ın şiddetli azabından korkun!” diye vahyetti.
 9. Yürekleri korku ile dopdolu oldu. Siz, Allah’a iman edenler değilsiniz; sadece herhangi bir kimse için güvenlik mi arıyorsunuz?
 10. (Ama) Sonra Allah, üzerlerine bir güvenlik ve huzur indirdi ve onları, büyük bir ganimetle donattılar.
 11. Onlar, Allah’ın bir rahmeti olmuştur. İstediğini ona dilediği gibi yöneltir. Allah, büyük lütuf sahibidir, çok merhametlidir.
YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.