Kurban Bayramı’nın Dinimizdeki Yeri Nedir?

03.07.2020
1.045
Kurban Bayramı’nın Dinimizdeki Yeri Nedir?

Kurban bayramı, Müslümanlar tarafından ve hicri takvime göre zilhicce ayının 10. Gününden sonra 4 gün süreyle kutlanan dini bayramlarımız dan biridir. Zilhicce ayının 10,11,12. Günleri keme işlemi yapılırken 9. günü ise arife günü olup ahirete intikal eden tüm sevdiklerimiz için mezar üzerine giderek kuran okuyup dualar ederiz. Aynı zamanda kurban bayramı zamanı Müslümanların her yıl Mekke’de hac görevlerini yerine getirdikleri zamandır.

Kurban Bayramı’nın dinimizdeki yeri nedir?

Kurban Bayramının dinde en büyük etkisi Hz. İbrahim Peygamberimizin oğlu olan Hz. İsmail’i Allah’a kurban etmek istemesi ve oğlu Hz. İsmail’in hiç düşünmeden buna razı olması, ve onlara Allah’a karşı gösterilen büyük sadakatin karşılığı olarak hayvan kurban edilmesinin hâtırasını taşımakta ve Müslümanlar bu günlerde kurban keserek bu iki peygamberin Allah’a karşı verdikleri bu üstün imtihanın gururu ve sevincini yaşamaktadırlar. Kurban Bayramı’nın dinimizdeki yeri biz Müslümanlar için çok büyüktür.

Hac görevinden hemen sonra, kurbanlar kesilerek bayramı kutlamamız çok manidardır. Dinimizde “Eyyam-ı nahr” olarak adlandırılan bu günlerde, hâli vakti yerinde olan kurban kesecek durumu olan her bir Müslüman, Cenâb-ı Allah’ın (c.c) rızası ve onun farz kıldığı bu Müslümanlık görevi için kurbanını keser. İslamin emrettiği ölçüler çerçevesinde, bayramını kutlamaya çalışır. Kurban Bayramı’nın bir diğer amacı da kurban kesmeye durumu olmayan kişiler için yardım etmektir. Kestiğinizde kurban etinden durumu olmayan kişilere dağıtarak bu ibadetin en önemli temelini yerine getirmiş olur. Ama gel gelelim ki tüm dünya olarak şuan çok kötü bir hastalıkla mücadele ediyoruz.

Türkiye ve dünya olarak çok zor zamanlar da geçip dini ve resmi olan birçok bayram ve ibadetlerimizden feragat etmek zorunda kalıyoruz. Örneğin bu sene ramazan bayramımızı sevdiklerimizden ve ailemizden uzakta evlerimizde geçirmek zorunda kaldık. Kendi ve sevdiklerimizin sağlığı için. Tüm Müslüman ülkeler olarak en büyük temennimiz bizi rabbimize en çok yaklaştıran ve ona kulluk görevimizi yapmamızı sağlayan mübarek kurban bayramımızı inşallah bu sene sevdiklerimizle ve ailemizle birlikte kutlayarak bu bayramda kurban kesemeyecek durumu olmayan kişilere yardım etmemiz nasip olur.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.