Kur’an-ı Kerim’de Yetim Hakkı

11.12.2023
692
Kur’an-ı Kerim’de Yetim Hakkı

Dinimiz yoksul olan, yalnız olan, yolda olan kişilere özellikle yardımlarda bulunmanızı emreden bir yapıya sahiptir. Allah kimsesiz kalmış, zor durumda kalmış ve kendini yalnız hisseden kişilere daha cömert olmamız gerektiğini ve onlara yaklaşırken daha yumuşak yaklaşmamız gerektiğini bize emreder.

Kur’an-ı Kerim’de Yetim Hakkı

Yetim demek babası olmayan çocuk anlamına gelmektedir. Etrafımızda gördüğümüz anne ya da babası bulunmayan ya da hiçbir kimsesi olmayan kişilere karşı yaklaşırken daha dikkatli olmamız gerekir. Bunu kur’an-ı Kerim’de Allah söylemektedir. İnsani ilişkilerimizde her zaman ölçülü, kurallı ve merhametli olmamız gerekirken; yetimler için özellikle dikkat etmemiz gerektiğini Kur’an’ın pek çok yerinde ve defalarca zikredildiği görülmektedir.

Allah; Kur’an-ı Kerim’de eğer yakınınızda yetim bir kişi varsa ve bu kişinin malları size verilmişse hiçbir şekilde ona haksızlık etmeyip malından onun izni ve haberi olmadan ergenlik çağına yetişince kadar harcanmaması gerektiğini özellikle bildirmektedir. Babasından kalan mallarını yönetme ehliyeti bulunmayan yetimlere sahip çıkılması gerektiği, bu sahip çıkma aşamasında da yetim olan çocuk kendi başına bir şeyleri aklı erebilecek çağa geldiğinde eksiksiz bir şekilde ona parasının verilip, hatta onun uygun bir şekilde evlendirilmesi gerektiğini de söylemektedir.

Yetim hakkı; özellikle dinimizce çok önemli bir konuma sahiptir. Yetim olan çocuklar, yetim olan kişilere daha farklı yaklaşmalı onların elinden tutmalı onlara yol göstermeliyiz.

Yetim bir çocuğun başını okşamak, yetim bir çocuğa kıyafetler alıp, yemek yedirmek ve onu mutlu etmek kadar dünya üzerinde pek çok kişiyi yapılabilecek yardımlarında ötesinde büyük bir ecri, mükafatı bir yeri bulunur.

Yetimi ağlatmanın günahı

Dinimizde yetimlere karşı şefkat ve merhametin önemi vurgulanmıştır. Yetimlere karşı kötü davranmanın veya onları incitmenin büyük günah olduğu birçok hadiste belirtilmiştir. İslam, toplumun yetimlere, öksüzlere ve zayıf kesimlere karşı sorumluluklarını vurgulamıştır.

Bir hadiste, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ben ve yetimi himaye eden kimse, cennette böylece yan yana olacağız.” (Buhari)

Bu hadis, yetimlere gösterilen şefkat ve yardımın ciddi bir derecede değerli olduğunu ve bu davranışın cennet nimetlerine vesile olabileceğini ifade etmektedir.

Yetimlere karşı kötü davranmak, onları incitmek veya haklarını gasp etmek büyük bir günah olarak kabul edilir. Dinimiz yetimlere, zayıf ve korunmaya muhtaç olanlara saygı göstermeyi, yardım etmeyi ve onların haklarını korumayı öğütler. Dinimizde yetimlere karşı şefkatli ve merhametli olmak, büyük bir önem taşır ve sevap kazandırıcı bir davranış olarak görülür.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.