Fatiha Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.

Fatiha Suresi Hakkında Kısa Bilgi

Fatiha suresi Kuran’ ın ilk suresidir. Bu nedenle tüm duaların başlangıcı anlamına da gelmektedir. Fatiha suresinde Mekke döneminde inmiştir. Fatiha suresinin ne zaman indiği, kaç ayetten olduğu ve nerede indiği merak edilmektedir. Bu yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Fatiha Suresi Ne Zaman İnmiştir?

Fatiha suresi Mekke döneminde indirilmiş bir suredir. Surenin tamamı bir kerede indirilmiştir. Müslümanlar için beş vakit namaz Mekke döneminin ilk yıllarında farz haline gelmiştir. Fatiha suresinin de burada ve bu dönemde indirildiğin dair büyük delil teşkil etmektedir.

Fatiha Suresi Ne Zaman Nerede Inmistir

Fatiha Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Fatiha Suresi Nerede İndirilmiştir?

Fatiha suresi Mekke’ de inmiştir. Burada indiğine dair birtakım kanıtlar vardır. Peygamberimizin el sebel mesani olarak ifade ettiği sure Fatiha suresi olduğu için, Mekke’ de indiğinin kanıtı olarak öngörülür. Namaz Mekke’ de farz kılındığı için, Fatiha da namaz suresi olduğu için bu alimler tarafından da kanıtlanabilir bir durumdur.

Fatiha Suresi Kaç Ayetten Oluşur?

Fatiha Suresi yedi ayetten oluşmaktadır. Ancak surenin başında yer alan Bismillahirrahmanirrahim mezheplerde ayet olarak düşünülerek farklılık oluşturmaktadır. Hanefi mezhebine göre besmele bir ayet değildir. Her duadan önce besmele çekilir. Bu nedenle besmele çekmek bir sünnet olarak görülmektedir. Ancak Şafii mezhebine göre duanın başında bulunan besmele birinci ayet olarak kabul edilir. Fatiha suresinde yedi ayet olsa da Şafi mezhebi besmeleyi de sayarak sekiz ayet olduğunu öngörmektedir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.