Kabir Azabından Koruyan Dua

31.01.2023
2.170
Kabir Azabından Koruyan Dua

Müminler dünyada yaptıklarının sonucu olarak cenneti ve cehennemi yaşayacaktır. Cehenneme giden kişiler ne yazık ki kabir azabı ile sıkışacaktır. Bu yüzden dünya hayatında ahirete hazırlanmak adına Kabir azabından koruyan dua ile akıbetlerimizi iyileştirmek için çaba göstermeliyiz. Cenneti ve cehennemi kimin yaşayacağı belli olmaz. Bazen küçücük bir iyilik cenneti, zarar gelmez dediğimiz bir unsurda bizi cehenneme itebilir.

Dünyada temiz yaşamak oldukça zordur. Herkesin kendince günahı ve sevabı vardır. Büyük günahlar ve şirk koşanlar ebedi kabir azabına mahkûmdur. Bunun yanı sıra geçici olarak günahın bedeli ödendikten sonra kabir azabının geçeceği buyrulmuştur. Peygamberimizin kabir azabı duası tavsiye etmiştir.

Ölen Kişinin Kabir Azabı Çekmemesi İçin Okunacak Dua

İnsan hayatının vadesi dolduktan sonra Berzah alemine göç eder. Ancak cennet ve cehennem ahiret gününde açılacaktır. Ölen kişiler Ahiret gününe dek kabirlerinde işledikleri sevap ve günaha göre kabir azabı görürler. Kabri genişleten dua ile Allah’ın izni ile azabı hafifletmek veya görmemek mümkün olabilmektedir.

Mülk süresi kabir azabından okuyan çok önemli bir süredir. Bunun yanı sıra Allah’ın affına ve merhametine sığınmak için okunan tavsiye dualar bulunmaktadır. Cehennem bir çukurdur ve cennet cennet bahçelerinden bir bahçedir. Kabirde huzur bulmak ve rahat olabilmek için dünya hayatında kabrimize dua yollamak, kabir azabından koruyucu süreleri çokça okumak oldukça faydalı olacaktır.

Kabir Azabından Koruyan Dua

Kabir Azabından korunmak için dua etmeliyiz. Son zamanlarda internette çok araştırılan bir konu olan Kabir azabı hiç bir müslümanın yaşamak istemeyeceği bir azaptır. Kabir, iman ve salih amel sahipleri için Cennet bahçelerinden bir bahçe; kâfirler için de Cehennem çukurlarından bir çukurdur. Kabir azabından korunmak için, Dua etmeliyiz. Şüphesiz kabirde herkesin azabı aynı olmayacaktır. Ve kimin ne şekilde azap çekeceğini de en iyi bilen Allah’tır.

Kabir azabı iki kısımdır:

1) Devamlı olan: Bu, kâfirlerin ve mü’minlerden bazı günahı çok olan günahkârların azabıdır. Ve kıyamet gününe kadar hiç kesilmeden devam edecektir.

2) Devamlı olmayan: Bu da günahkâr mü’minlerden bazı günahı az olanların azabıdır ki, bunlar suçları miktarı azap gördükten sonra, yahut bir dua veya sadaka… vs. ile ya da sırf Allah’ın dilemesiyle onlardan azap kaldırılır.(44)

Kabir Azabından kurtulmak ve korunmak için bu duayı okursanız Allah’ım duanızı kabul edecektir.

Okunuşu: Allahümme inni euzü bike mine’l-küfri ue’I-fakri ve azabi’l-kabri.
Türkçe Anlamı: Allah’ım! Küfürden, fakirlikten ve kabir azabından Sana sığınırım.

Bu duayı namazlarınızdan sonra okuyabildiğiniz kadar okuyunuz. Allah duanızı kabul etsin. Amin

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.