İyi Biri Olmak İçin Okunacak Dua

29.04.2023
5.900
İyi Biri Olmak İçin Okunacak Dua

İyi biri olmak dini açıdan çok önemlidir. İyi insanlar her zaman iyi anılırlar. Bu dünyada iyi biri olarak anılmak istiyorsak davranışlarımıza, sözlerimize dikkat etmeliyiz. Kötü insanlar kırıcı ve umursamazdır. Kendilerinden başka kimseyi düşünmeyen bencillerdir. Kötü insanlarda İyi biri olmak için okunacak dua ile amel defterini olumlu yönde değiştirebilir.

İyi bir insan olabilmek için dua okumak oldukça yararlı olacaktır. Öfkeden, kıskançlıktan, hasetten korunarak iyi huylarımızı geliştirmek oldukça kıymetli olacaktır. İyi insan olmak için dua okumak insandaki kötü huyları zayıflayacak iyi huyları da güçlendirecektir. Bununla birlikle dualar iyilik yapmak içinde fırsatlar sağlayacaktır. İyi insan olmak hayatınızı çok daha güzel hale getirecektir.

Hayırlı Bir İnsan Olma Duaları

Allahtan dünya da ve ahirette iyilik istemek her Müslüman için önemlidir. Özellikle kötü alışkanlıklardan ve huylardan arınmak için tövbe etmek Allah tarafından istenen bir şeydir. İyilik duası ile günahtan dönmek oldukça kıymetli olacaktır. İyi insan olma yolunda duaya yönelmek yaşamın olumlu anlamda değişmesini sağlayacaktır.

Dua ederken samimiyetle iyi olmaya niyet etmek önemlidir. Bununla birlikte bütün kötülüklerden af dilemek iyiye güzel yönelmek her insan için etkili olacaktır. Kötülükle ne dünya da ne de ahirette huzurlu olunmaz. İyi insan olmak bunu devam ettirebilmek Allah katında sevap kazandırır. Bu yüzden İyi insan olmak için dua çalışmaları yapmak, sakin ve salih davranışlarda bulunmak önemlidir.

İyi Biri Olmak İçin Okunacak Dua

İyi biri olmak için okunacak dua ile duanızı okuduktan sonra Allah tarafından iyi insanlarla karşılaşır ve düşüncelerinizde kötülüklerden eser kalmaz. Hepimiz zamanı geldiğinde şeytana uyuyoruz ve günahlar işliyoruz. Bu duayı okuyarak kalbimizi iyiliklerle doldurmalıyız. Ne istersek Allah’tan istemesini bilmeliyiz. Hiç birimiz kötü insanlar değiliz. Dua ederek daha iyi insanlar  olabiliriz. Bu duayı okuyarak işlerinizde iyi yerlere gelmenize helal rızık kazanmanıza sebep olursunuz. İşlediğiniz günahlardan arınıp, iyi bir insan olmayı dilersiniz. Ahlaklı ve terbiyeli bir birey olursunuz. Her zaman kötülüklerden korunursunuz.

Duanın Okunuşu: Allahümme’ğfirli hatieti ve ‘amdi. Allahümmehdini li-salihı’l-a’mali ve’l-ahlakı innehu la yehdi li-salihıha ve la yasrifü’an seyyi’iha illa ente.

Türkçe Anlamı: Allah’ım! Bilerek ve hata ile işlediğim günahlarımı bağışla. Allah’ım! Bana işlerin ve ahlakın en iyisini nasip et. İşlerin ve ahlakın en iyisini ancak sen nasip edersin, kötüsünden de ancak sen alıkoyarsm. (Heysemi, Ed’ıye, 33, No: 17365)

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin. 

Ağırbaşlı Ve Dengeli Olmak İçin Hangi Dua Okunur?

“Alemlerin Rabbı olan Allah’ım, beni ağırbaşlı ve dengeli bir şekilde hareket etmeye yönlendir. Benimle beraber ol, bana doğruyu göster, beni hatalardan koru. Kalbimi sükunetle doldur ve ruhumu huzurla sar. Bana düşündüğüm her kararda ağırbaşlılık ve denge ver. Amin.”

Sakin Ve Huzurlu Olmak İçin Dua

“Allah’ım, beni sakin ve huzurlu kıl. Kalbimi huzur ve sükunetle doldur. Bana endişe ve korkular yerine güven ve emniyet ver. Bana hayatın yükünü hafiflet ve beni rahatlat. Sana güveniyor ve sana teslim oluyorum. Amin.”

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.