Kulağınız Çınladığı Zaman Okunacak Dua

09.09.2018
7.812
Kulağınız Çınladığı Zaman Okunacak Dua

Kulağınız çınladığı zaman dua okumalısınız. Vereceğimiz kısa duayı ezberleyerek her kulak çınlamasında dua okumanızı tavsiye ediyoruz. İslamda Kulak Çınlaması, mü’minin kulağı çınladığı sırada Resûlullah (s.a.v.) Cenâb-ı Hak katında o mü’mini anmış, ona duâ etmiştir. Mü’minin ruhu bu duayı duyduğu zaman kulağı çınlar. Bunun üzerine salavât-ı şerîfe okuması tavsiye edilmiştir. Nitekim ayakların uyuşup karıncalandığında da salavât getirmek tavsiye buyrulmuştur.

Alimler kulak çınlamasını çok uzun tecrübeler neticesinde gün ve gecesine göre hükümlere ayrıştırmışlar, hayır ve şer-den neye yorulduğunu beyan etmişler ve bildirmişlerdir.

Her ne vakit olursa olsun kulağı çınlayan insan derhal; (Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve ala âlihi ve sahbihi ve selleme. Allahümme innî es’elüke küllehayri ve eûzû bike min küllişşerri.) demek gerekmektedir demişler. Pazar günü: Kulağı çınlayan insan büyüklerden faide görür.

Kulak Çınlaması Günlük Anlamları

Pazar gecesi: Kulak çınlaması çok büyük bir sevince, büyük bir sürura, işaret eder. Pazartesi günü: Kulağı çınlayan insan yolculuğa gider ve biraz eline mal geçer.

Pazartesi gecesi: Kulak çınlıyorsa, ağrı, sızı, keder ve meşakkate işarettir. Salı günü: Zarar ve ziyan görmeye, elinden malın gitmesine, renç yani ağrı ve sızıya delalet eder.

Salı gecesi: Sahibi olan zâtın ümidine nâil olacağına, işarettir ve çok iyidir.

Çarşamba günü: Kâr ve fâide hasıl olmasına, düşmanına galip gelmeye, duacı olduğu şeye vâsıl olmasına, yakınlarından yardım ve muavenet görmeye işaret eder. Çarşamba gecesi: kulağı çınlayan insan bir nedenle pek ziyade kederli, pek çok üzüntülü olur, hiç güzelliğe delâlet etmez.

Perşembe günü: Ana ve babasından, hısım ve akrabasından, büyüklerden velhâsıl ümid etmediği ve hesaba katmadığı veya hiç ummadığı etmediği yerden fâide görür, çok sevinir ve mesrur olur. Perşembe gecesi: Kavgaya ve nizâa, can sıkacak şeylere, zarar ve ziyana ve müşkilâta işaret eder.

Cuma günü kulağı çınlayan insana bir zarar ve ziyan hâsıl olur, müteessir olacak ve üzülecek bir haber alır ya da keder ve endişe verecek bir hâl olur. Cuma gecesi: Kulağın çınlaması çok iyidir. Ümit ve maksadı hâsıl olur. Gam ya da kederi varsa gider, eline mal geçer mesrur olmaya neden olacak bir haber alır, çok sevinir ve mutlu olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yağmur Yağarken Okunacak Etkili Dua

Cumartesi günü: Kulağı çınlayan insanın ummadığı yerden eline mal ve para geçer iyi bir haber alır, kâr ve kisbi artar, yani her ne suretle olursa olsun sevinç ve mesrûr olmaya işaret eder. Cumartesi gecesi: Kulağı çınlayan insanın elinden mal çıkar, zarara ve hasara uğrar umduğu şeylerden mahrum kalır.

Kulak Çınlaması Zamanı Okunacak Dua

Duanın Okunuşu: Zekerallahu men zekeranı bihayrin.
Türkçe Anlamı: Beni hayırla ananı Allah da ansın. (Gazali, İhya, 1/335)

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.