Hastalara Okunacak Şifa Duası – Şifa Ayetleri

04.02.2022
1.743
Hastalara Okunacak Şifa Duası – Şifa Ayetleri

Çağımız oldukça zor dönemlerden geçiyor ve bazen bize dua etmekten başka çare kalmıyor. Hastalara Okunacak Şifa Duaları hakkında bir araştırma yaptık. Hadi göz atalım.

Şifa Ayetleri Nelerdir?

Dünya düzeninde her dönem insanoğlu farklı hastalıklara maruz kalmıştır. Elbette her hastalığın da bir şifası yeryüzünde yer alırken hastalığı veren de şifayı veren de Allah olduğu unutulmamalıdır. Her açıdan değişen teknoloji ve hastalıklara karşı hızlı tedavi yöntemleri olsa da dua olmadan şifa bulmak zordur. Bolca dua etmek hastalıklardan kurtulmada bizlerin en önemli ilacıdır. İnsanın karşılaştığı her sıkıntıda şifa duası okuyabilir. Hastalıklardan kurtulmak ve hastalıklardan korunmak için de yine şifa duasını okumak son derece doğru bir davranıştır. Hem şifa bulmak hem de Allah’ı zikrederek sevap kazanmak mümkündür. Peki, son derece önemli olan Şifa ayetleri nelerdir? Bunlar hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağız.

Şifa Duası Nedir?

Kelime anlamı olarak bakıldığında dua istemek anlamındadır. Allah tarafından verilen ve yalnızca Allah tarafından alınan her türlü şey onun hikmetine mazhardır. İnsanın başına gelen tüm hastalıklar ve musibetler Allah tarafından verilmekte olup, insanın bir sınavıdır. Bu sınavdan başarılı şekilde geçenlerin ödülleri muhakkak ahirette fazlası ile verilecektir. Elbette yakalanılan hastalıklardan, dertlerden ve tasalardan kurtulmak için bolca dua etmek gerekir. Şifa duası nedir? Diye merak edenlere gelecek olursak da Allah’a şifa için dua etmek anlamındadır. Derdi veren de derde şifayı veren de sadece ve sadece Allah’tır. Ondan başka insana yardımcı olabilecek hiçbir şey yoktur.

Şifa Ayetleri

Fatiha suresi en önemli ve her derde şifa surelerden bir tane olduğunu Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) insanlara bildirmiştir. Başa gelebilecek sıkıntılardan ve hastalıklardan kurtulma noktasında bolca Fatiha suresini okumak kişiyi feraha erdirecektir. Fatiha suresinin içerisinde şifa içeren ayetler yer almaktadır. Şifa ayetleri denildiğinde ilk akla gelen Fatiha suresidir.

Şifa için okunacak dualardan bir diğeri de Yasin suresidir. Hastalığa yakalanan kişini şifa bulabilmesi için Yasin suresini kendisi için okuması son derece faziletlidir. Elbette bir başkası da hasta olan kişi için bu sureyi okuyabilir. Buna ek olarak Haşr suresinin son üç ayeti ile Amennerrasulü suresi ve Ayetel Kursi surelerinin de okunması şifa arayanlara derman olacaktır.

Şifa ayeti Kuran-ı Kerim’de 6 adet bulunmakta olup, bunlardan ilki O (Kuran) inanan kişiler için doğru yolu onlara gösteren bir kılavuzdur ve ayrıca şifadır. Hasta olduğum zaman bana şifa veren O’dur anlamını içeren ayet de Şura suresinin 80. Ayetidir.

“Biz Kuran-ı Kerim’den öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için hem şifa hem de rahmettir” ayetinde şifa ile alakalı bilgi aktarılmaktadır. Bu ayet İsra suresinin 82. Ayetidir. Bir diğer şifa ayetinde “Onların arıların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet bal çıkar ki, onda insan için şifa vardır” diye buyurmuştur yüce yaradan Allah (C.C.). Şifa ayetleri arasında yer alan bu ayet Nahl suresinin 69. Ayetidir. Tevbe suresinin 14. Ayetinde “Allah, mümin bir topluluğun kalplerine şifa versin gönüllerini ferahlatsın.” Diye buyurmaktadır. Bir diğer şifa ayeti de Yunus suresinin 57. Ayetinde yer alan “Gönüllerdeki dertlere şifadır” ayetidir.

Hastalara Okunacak Şifa Duası

Şifa duasını hem hasta olan kişi kendisi için okuyabilir hem de bir başkası hasta olan kişi için okuyabilir. Kişinin okuyacağı şifa duası onun hastalıklardan kurtulmasında ve feraha ermesinde oldukça etkilidir. Elbette şifa duasının hasta olan kişice okunması daha faziletlidir.

Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) dişi ağrıyan kişinin şahadet parmağı ile ağrıyan dişi üzerine koymasını belirtmiştir. Sonrasında da Yasin suresinin tamamını okuması gerektiğini bildirmiş ve şifa bulacağını hadis ile bizlere bildirmiştir. Ayrıca rahatsız olan kişinin sağ elini ağrıyan bölgeye koyarak 7 kez mest etmesi gerektiğini bildirmiştir. Bunu yaptıktan sonra da “Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah’ın izzetine ve kudretine sığınırım” duasını okumasını beyan etmiştir. Her türlü dertten, sıkıntıdan ve hastalıklardan kurtulmak için bolca Allah (C.C.)’ı anmak insanı her açıdan rahata erdirecektir. Dönüş yalnızca onadır ve dünya da sınavı hakkı ile geçmek için Allah’tan gelene her daim razı olmak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Berna dedi ki:

  Çok güzel açıklanmış Allah hasta olanlara acil şifalar versin inşallah herkesin duası kabul olsun

 2. Tuğba dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş rabbim hastalara derman bekleyenlere yardım etsin amin

 3. Hakan dedi ki:

  Allah tüm hastalara şifa versin dualarla

 4. bade aksu dedi ki:

  Bu virüs zamanı bu dua şifa gibi oldu. Allah razı olsun Rabbim tüm şifa bekleyenlere tez vakitte şifa versin amin.

 5. Merve dedi ki:

  Hastalara şifa versin Allah inşallah çok güzel dualar var

 6. Merve dedi ki:

  Çok güzel dualar var allahım şifa versin herkese

 7. Merve Koç dedi ki:

  Allah şifa versin inşallah hastalara çok güzel dualar var teşekkür ederim

 8. Belinay akar dedi ki:

  Allah bütün hastalara şifa versin inşallah ayrıca bu güzel ve bilgilendirici makale için de emeği geçen herkese teşekkürler

 9. cemal kılağus dedi ki:

  Rabbim tüm hastalara Şafii sıfatıyla şifa versin inşallah. Bu sitenin verdiği bilgiler için de emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz