En Çaresiz Anda Okunacak Dua – Huzur Duası

11.04.2022
2.202
En Çaresiz Anda Okunacak Dua – Huzur Duası

Huzurlu bir şekilde yaşamak her kişinin arzu ettiği bir durumdur. Fakat bazı nedenlerden dolayı insanlar huzursuzluk yaşamaktadırlar. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken en önemli şey dua etmektedir. Dua etmek insana hem manevi olarak huzur verir, hem de arzu ettiği şeyin Allah tarafından kabul olunmasını sağlar. Aile huzuru ise günümüzde en çok arzu edilen bir durumdur.

Hangi Dua İnsana Huzur Verir?

Maalesef ekonomik problemler, şiddet, alkol ve benzeri bazı durumlar ailede huzursuzluk olmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda ise de yapılması gereken şey yüce Allah’a bulunulan olumsuz durum için dua edilmesidir. Peygamber efendimiz de aile huzuru için ümmetine yapmaları gereken dualar öğretmiştir.

Bu duaların okunması ve gereğinin yapılması, başta insanın stresten uzak kalmasına ve daha huzurlu bir şekilde hayatını devam ettirmesini sağlayacaktır. Huzurlu olmak için sadece Peygamberimizin değil, başka Peygamberlerin de etmiş olduğu duaları yapmak bizlere fayda sağlayacak ve içinde bulunulan huzursuz durumdan kurtulmamızı sağlayacaktır. Hazreti Yunus Peygamberin yapmış olduğu dua ise, insanın huzurlu olmasını sağlayacak dualar arasında yer almaktadır.

Bu dua ile ilgili Peygamberimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur. ”Sıkıntılı zamanlarda bu dua ile Allah’a niyaz eden Müslümanların dualarını yüce Allah kabul edecektir” Bu dua ise şu şekildedir. ”La ilahe illa ente sübhanek. İnni küntü minez zalimin” (Kaynak : Müslim)

Anlamı: Allah’tan başka ilah yoktur ve onu her şeyden tenzih ederim. Şüphesiz ki ben nefsime zülmedenlerden oldum.

İşlenen bir günahtan dolayı huzursuz olan bir Müslüman, Yunus Peygamberin yapmış olduğu dua ile yüce Allah’a yakarırsa, biiznillah Allah kendisinin sıkıntılarını giderecek ve daha huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Huzur bulmak için okunması gereken dualar başka şekilde de yapılabilir. Bu dualardan bir tanesi de şu şekildedir. ”La ilahe illahül azimül halim. La ilahe illalahü Rabbül arşil azim. La ilahe illallahü Rabbüs semavati ve Rabbül erdi Rabbül arşıl kerim”

Anlamı : Allah’tan başka yaratıcı yoktur. Senin büyüklükte eşin ve benzerin yoktur. Sen bütün semavatin Rabbisin. Sen kullarına karşı yumuşak davranan, onları bağışlayan ve cömert olan İlahsın.

Huzurlu olmak için yapılması gereken ve oldukça tesirli olan bu duayı, bütün kalp ile inanarak yapmak, yüce Allah’ın yapılan duayı kabul etmesini sağlayacaktır.

En Caresiz Anda Okunacak Dua

En Çaresiz Anda Okunacak Dua – Huzur Duası

En Çaresiz Anda Okunacak Dua

İnsanlar günlük hayatın getirmiş olduğu maddi ve manevi sıkıntılar nedeni ile bunalıma girmektedirler. Bu durum karşısında kendilerini çaresiz hissederler ve sağlıklı düşünemezler. Bu gibi durumlarda ise sığınılması gereken liman yüce Allahtır. Allah’a dua ederek tüm sıkıntılarınızdan, kendisinin sayesinde kurtulmanız mümkündür. Peygamberimiz de bizler gibi bir insandı ve çaresiz kaldığı zamanlar olmuştu. Bu gibi durumlarda ise her zaman yüce Allah’a niyaz ederek, kendisinin sıkıntısını gidermesini istemişti.

Sevgili Peygamberimiz ise İslamın ilk zamanlarında çok sıkıntılar çekti ve çaresiz kaldı. Ama yüce Yaradan Peygamberini yalnız bırakmadı ve kendisine yardım etti. Kendisine yardım ettiğini ise Kuran-ı Kerim’in ayetleri ile bizlere haber vermektedir. Peygamberimiz de çaresiz kaldığı zamanlarda, Kuran-ı Kerim ayetlerini okur ve yüce Allah’a dua ederdi.

En çaresiz anda ise kendisi, Kuran-ı Kerim’in İnşirah Suresinin ayetlerini okur ve Allah’tan yardım isterdi. Ümmetine de çaresiz kaldığı zamanlarda İnşirah Suresinin ayetleri ile Allah’a dua etmelerini istemiştir. İnşirah Suresi bir Müslüman en çaresiz zamanda okuyarak sıkıntılarının giderilmesini sağlayan Allah kelamıdır. İnşirah Suresi gibi Saff Suresi de en çaresiz anda okunacak dua arasında yer alan ayetlerdir.

Ruhu Rahatlatan Dualar 

İnsan ruh ile yaşayan ve hayatını devam ettiren bir varlıktır. Fakat günlük yaşamın vermiş olduğu bazı sıkıntılar, kendisinin ruhunun daralmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise bazı kişiler cinnet gibi kötü durumlar ile karşılaşmaktadırlar. Yüklü miktarlarda borç altında kalanlar ve farklı psikolojik problemler, insanların morallerini bozduğu gibi ruhunun da sıkıntıya düşmesine neden olmaktadır.

Bu gibi durumlarda ise Müslümanların imdadına dua yetişmektedir. Duanın açamayacağı kapı ve halledemeyeceği sorun yoktur. Çünkü derdi veren Allah, dermanı da yaratandır. Bu yüzden ruhu daralan ve sıkıntıda olan kullarının, kendisine dua etmesini istemektedir. Sevgili Peygamberimiz de üzüntülü ve kederli olduğu zamanlarda her zaman Allah’a niyaz da bulunmuş ve kendisine müracaat etmiştir. Müslümanların da ruh sıkıntısından kurtulmaları için dua etmelerini istemiştir.

Ruhu rahatlatan dua şunlardır.

 • Hasbiyallahu la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü.
 • Ve hüve Rabbül arşil azim.

duasını 10 defa okuyanın ruhu rahatlar ve huzur bulur. Bu duayı okurken, yüce Allah’a güvenmek ve teslim olmak gerekmektedir. İnanılmadan edilen dua etkisiz kalacaktır.

Evlilikte Huzur Bulmak İçin Okunacak Dualar

Evlilikte huzur bulmak için okunacak dualar ise son zamanlarda sıklıkla merak edilmektedir. Maalesef her evlilik mutlu bir şekilde devam etmemek de ve bazı sorunlar olmaktadır. Evlilikte yaşanan sorunların çözülmesi için dua etmek ve yüce Allah’tan yardım istemek gereklidir. Sevgili Peygamberimizin aile hayatı huzurlu olarak devam etmiştir. Bunun nedeni ise sevgili Peygamberimizin hanımlarına karşı hoşgörülü olması ve Allah’ın bir emaneti olarak görmesidir.

Sevgili Peygamberimizin değerli eşleri de kendisine hürmetkar olan hanımlardı. Karşılıklı sevgi ve saygının olduğu aile kurumunda huzurun kendiliğinden oluşması oldukça normal sonuçtur. Her Müslüman Peygamberinin evlilik hayatını örnek almalı ve ona göre yaşayarak evlilikte huzuru bulmalıdır. Eğer evlendikten sonra huzursuz bir durum ile karşılaştığı iseniz, yapmanız gereken şu dualar sizlere yardımcı olacak ve aile huzurunuzun oluşmasına sağlayacaktır.

Evlilikte huzurlu olmak için okunması gereken dualar arasında Kuran-ı Kerim’de şu ayet bulunmaktadır. ”Onlar derler ki, Ey Rabbimiz. Eşlerimizi ve çocuklarımızı bizlere göz aydınlığı yap. Bizleri Allah’a karşı gelmekten koru” (Kaynak : Furkan Suresi 74)

Ev Huzuru ve Bereketi İçin Okunacak Dualar

Bir ailenin huzurlu bir şekilde hayatını devam ettirmesi, bu dünyanın en güzel şeylerin birisidir. Fakat bazı nedenler, ev içerisinde huzursuzluğa ve aynı zamanda bereketsiz bir hayata sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlar da ise kişinin öncelikle yanlış olan davranışlarını değiştirmesi, sonrasın da ise yüce Allah’a dua etmesi gereklidir. Bu şekilde huzurlu bir yaşam sürmeniz mümkün olacaktır.

Ev huzuru ve bereketi için okunacak dualar arasında kısa ve öz olanlar bulunmaktadır. Bu duaları etmeden önce ev huzurunun olması için haram olan şeylerden kesinlikle uzak durulması gereklidir. Çünkü haram ile meşgul olunan bir evde huzurun ve bereketin olması mümkün olmayacaktır. Evin huzurlu olması için aile bireylerinin farz olan beş vakit namazlarını kılmaları öncelikli yapılması gereken bir durumdur.

Daha sonra ise evinizi geçindirmek için kazandığınız paranın helal yollardan kazanılması, bereket açısından son derece önemlidir.

Eğer paranızı helal yoldan kazanıyor ve Allah’ın haram kıldığı şeylerden uzak duruyorsanız, şu duayı okumanız evinizin huzurunu devam ettirecek ve bereketini arttıracaktır.

 • ”Allahümme ellef beyne, gulubina ve aslihzate beynina vehdina, sübülesselami ve necnina mines zulümati ilen nur.
 • Ve cenibbel fe va hişe mazahare minha ve ma betane”

Anlamı : Allah’ım evimizde kalplerimizi birleştir. Aramızı düzelt ve ıslah et. Bize sıkıntıdan kurtulma yollarını göster. Bizleri karanlıktan aydınlığa çıkart ya Rabbi.  Bizleri her türlü büyük günahtan koru ve evimizi bereketlendir. (Kaynak : Ebu Davud Salat 182)

Psikolojik Sıkıntı İçin Yapılan Dualar

Günlük yaşantı içerisinde bazı kişiler, psikolojik problem ve sıkıntılara maruz kalmaktadırlar. Özellikle borçlarından dolayı psikolojik problemler ile karşılaşan kişilerin, yapmaları gereken dualar bulunmaktadır. Allah’ın izni ile yapacakları bu dua kendilerinin, psikolojik sıkıntılardan kurtulmalarını sağlayacaktır. Peygamberimizin ise üzüntülü olduğu zamanlarda, sıkça okuduğu dua bulunmaktadır. Bu duayı okuyan kişi de Allah’ın izni doğrultusunda üzüntüsü gidecek ve psikolojik sıkıntılardan kurtulacaktır.

Eğer psikolojik sıkıntı içerisinde iseniz şunları yapınız ve şu duaları okuyunuz.

 • İnşirah Suresini okuyun.
 • La havle ve la kuvvete illa bilahil aliyyil azim duasını okuyun.
 • Peygambere bolca salavat getirin.

Peygamberimizin en çok yaptığı dualar arasında yer alan bu dualar, her türlü psikolojik problemlerinizin çözülmesini sağlayacaktır. Fakat psikolojik problemlere neden olan şeylerden uzak durmanız ve gerekirse de tıbbi yardım almanız son derece önemlidir. Tüm bu yapılan işlemler ile yapılacak olan bu dualar, sizlere fayda sağlayacak ve psikolojik sıkıntılarınızın gitmesine vesile olacaktır.

Evliyanın büyüklerinden olan Ebul Hasan Hazretleri ise psikolojik sıkıntılar için şu duanın yapılmasını tavsiye etmektedir.

 • Ya vasiu, Ya aliymu, Ya zel fadlil aziymi.
 • Ente Rabbi ve aleyke.
 • Hasbin temsesni bi durrin fe la kaşife.
 • Lehu illa ente.
 • Ve in teradde li bi hayrin.
 • Fela radde li fadlike.
 • Tüsiybu bihi men teşau min ibadike.
 • Ve entel gafurur rahim. (Kaynak : Ed Dürrül Esrar)

Ruhi bunalım, psikolojik sıkıntılar ve karamsarlık gibi durumlarda bol bol Kuran-ı Kerim okumak ve namaz kılmak, içinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.