Sıkıntı Anında Okunacak Dua (Hz.Mevlana)

18.10.2023
3.195
Sıkıntı Anında Okunacak Dua (Hz.Mevlana)

Sıkıntı anında okunacak dua arıyorsanız Hz. Mevlana’nın her sıkıntıya girenler için verdiği bu duayı okuyarak sıkıntınızdan bir an önce kurtulursunuz. Devamlı kötü düşünceler içersindeysiniz bu duayı her namazından sonra okumalı ve Allah’a dua etmelisiniz. Biliyorsunuz ki sıkıntıyı da veren Allah, sıkıntıyı alacak olanda Allah’tır. Bu yüzden ne istersek isteyelim Allah’tan istemesini bilmeliyiz.

Sıkıntı Anında Okunacak Dua

Sizde bu duayı okuyarak içinizdeki sıkıntıyı, hastalığı ve kötü düşüncelerinizi bir an önce üzerinizden atarsanız. Dediğimiz gibi bu duayı namaz sonrasında okumalısınız, eğer okuyamazsanız abdestli bir şekilde sessiz bir odaya geçerek bu duayı ard arda okuyabildiğiniz kadar okuyarak Allah’tan şifa dilemelisiniz . İşte Hz. Mevlana’nın verdiği etkili dua şu şekildedir.

Sikintilarda Ferah Duasi

Sikintilarda Ferah Duasi

Sıkıntı Duası Okunuşu

” Ya Rabbi! Bana senin zikrini unuttaracak,sana şevkimi söndürecek,seni tesbih ederken duyduğum lezzeti kesecek bir hastalık, ne de beni azdıracak,şer ve kötüğümü artıracak bir sıhhat ver.Ey merhametlilerin en merhametlisi ! merhametinle duamı kabul et.”

Bu duayı okuyan herkes içinde Allah sevgisi olacaktır. Çok etkili bir duadır. Unutmayın ki inanılarak ve kalben yapılan dualar her zaman kabul olacaktır.

Sıkıntı Anında Okunacak Dua Nihat Hatipoğlu

Sıkıntı anlarında çeşitli dualar okuyabilir ve bu okuyacağınız dualar ile iç huzurunuzu sağlayabilirsiniz. Sıkıntılı anlarda okuyabileceğiniz bir dua;

“Hasbiyallahu la ilahe illa hüve, aleyhi tevekkeltu ve hüve Rabbül-arşil-azim.”

Bu dua, “Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ona dayandım ve O, büyük arşın Rabbidir.” anlamına gelir.

Herhangi bir sıkıntı anında veya zor zamanlarda, insanlar genellikle Kur’an’dan veya hadislerden alıntılarla veya kendi içlerinden geldiği gibi dualar edebilirler. Ancak belirli bir alimin önerdiği bir dua olması durumunda da bu dua önerilerini göz önünde bulundurmak faydalı olabilir.

Bela Ve Musibetler Karşısında Peygamber Tavsiyeli 4 Dua

Peygamber Efendimiz (sav) pek çok farklı durumda ve zorlukla karşılaşan Müslümanlara örnek dualar öğretmiştir. Bela ve musibetler karşısında okunabilecek bazı dualar şunlardır:

  1. “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.” (Şüphesiz ki biz Allah’tan geldik ve şüphesiz O’na döneceğiz.) Bu dua, kayıp veya herhangi bir musibet anında okunabilir. Bu dua insanı sükûnete ve sabra davet eder.
  2. “Hasbiyallahu la ilahe illa hüve, aleyhi tevekkeltu ve hüve Rabbül-arşil-azim.” (Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ona dayandım ve O, büyük arşın Rabbidir.) Bu dua, sıkıntı anlarında okunabilecek etkili dualardan biridir.
  3. “La havle ve la kuvvete illa billah.” (Allah’tan başka ne kuvvet ne de kuvvet vardır.) Bu dua, güçlük ve zorluk anlarında okunabilir. Bu dua kişinin gücünün ve kuvvetinin sadece Allah’a dayandığını hatırlatır.
  4. “Allahumme la sahla illa ma ja’altahu sahla, ve ente tec’alul hazne ida şi’te sahla.” (Allah’ım, sen kolaylık dışında hiçbir şeyi kolay yapmazsın. Eğer istersen üzüntüyü de kolaylaştırırsın.) Bu dua, zor anlarda ve üzüntü zamanlarında okunabilir. Bu dua kişinin Rabbine sığınarak sıkıntılarının hafiflemesini diler.

Bu duaların yanı sıra, Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde de pek çok dua ve ayet bulunmaktadır. Her bir duruma göre uygun dua ve ayetlerin seçilmesi, kişinin manevi huzurunu ve gücünü artırabilir.

Eve gelmesini istemediğin kişi için dua

Hepimizin evde anlaşamadığı eş dost bir takım insanlar olabilir. Bunların evinize gelmesini istemiyorsanız ve bunu açık açık söyleyemiyorsanız bu durumda eğer o kişinin evinize gelmesi hayırlı olmayacaksa dua edebilirsiniz.

istenmeyen kişi için dua

istenmeyen kişi için dua

Başka Kadını Uzaklaştırma Duası

Hayatınızda biri var ve başka kadınların sevdiğiniz kişiye yaklaşmasını istemiyorsanız nasıl dua etmelisiniz hep birlikte bakalım. Kocasını kendisine bağlamak isteyen kişiler şu duayı okumalıdır;

  • İnnema emruhu iza erade şey’en en yekule lehu kün fe’yekün.
  • Fe-subhanellezi bi yedihi melekütü külli şey’in ve ileyhi turceun.

Bu duayı 7 adet küp şekere, 7’şer defa okumalısınız. Daha sonrasında ise bu küp şekerlerin kocanın çayına veya yemeğine atabilirsiniz.  Eşiniz küp şekerleri tüketrikden sonra evine ve size bağlı hale gelmiş olacaktır.

Havas İlmi Den Anında Aratan Dua

Özellikle “havas ilmi” adı verilen gelenek, İslam dışı bir alandır ve İslam inancıyla çelişebilecek uygulamalar içerebilir. İslam, doğrudan başka bir kadını uzaklaştırmak veya benzeri amaçlarla yapılan uygulamaları onaylamaz. İslam öğretileri, sevgi, saygı, dürüstlük ve adalet gibi temel prensiplere dayanır.

Dinimizde yapılan duaların temelinde iyilik, esenlik ve Allah’a yönelme vardır. İnsanların dua etmesi, ihtiyaçlarını, dertlerini, arzularını ve sıkıntılarını Allah’a açmaları, O’ndan yardım dilemeleri ve sabır istemeleri şeklindedir.

Ancak evlilikte sorunlar yaşıyorsanız veya bir ilişkide zorluklarla karşılaşıyorsanız, bu tür durumlarla başa çıkmak için Allah’tan yardım dilemek ve sabır istemek için genel dua örneklerini kullanabilirsiniz. Örneğin, zor durumlarla karşılaşıldığında aşağıdaki dua edilebilir:

“Rabbi inne lima enzalta ilayye min hayrin faqir.” (Ey Rabbim, bana indirdiğin her hayır için sana muhtacım.)

Belirli bir kişiyi uzaklaştırma veya kişiler arasındaki ilişkileri etkileme amacı güden özel duaların İslam öğretileriyle uyumlu olmadığını hatırlatmak isterim. Allah’a dua ederken iyi niyetle ve adil bir şekilde dua etmek önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. Halil dedi ki:

    İş arıyorum 0534 657 3899