Aşure Duası – Aşure Günü 70 Kere Okunacak Dua

11.08.2022
722
Aşure Duası – Aşure Günü 70 Kere Okunacak Dua

Aşure Günü

Aşure günü Muharrem ayının 10. günü olarak kabul edilmektedir. Esas aşure günü bu gün sayılmasına rağmen tüm Muharrem ayı boyunca aşure yapılıp dağıtılmaktadır. Aşure gününde pek çok kişi yaptığı aşureleri komşuları, akrabaları ve sevdikleri kişilere dağıtmaktadır. Oldukça mübarek gün veya günler olduğuna inanılan aşure gününde, aşure yapıp dağıtmanın oldukça sevap olduğu bilinmektedir. Kısacası aşure günü önem verilmesi gereken bir gündür diyebiliriz.

Aşure Günü 70 Kere Okunacak Dua

Aşure günü vakti geldiği zaman okunacak pek çok dua vardır. Bunun yanı sıra yapılması gereken fazlaca ibadet de vardır. En çok merak edilen konulardan biri ise aşure günü 70 kere okunacak dua ve duaların ne olduğudur.

Aşure gününde gece dört rekatlık bir namaz kılınmasının oldukça sevap olduğu bilinmektedir. Bu dört rekatlık namazın her rekatında 1 fatiha suresi ve 50 ihlas suresi okunması söylenmektedir. Böylece dört rekatlık namazın sonunda 4 fatiha suresi ve 200 ihlas suresi okunmuş olur. Bu okunacak surelerin yanı sıra ise 70 kere okunması gereken dua da bulunmaktadır.

70 kere okunması gereken dualardan biri oldukça faziletli bir dua olduğuna inanılan istiğfar-ı şeriftir. Kim ki bu duayı aşure günü içerisinde okuduğu takdirde büyük bir sevaba girecektir. Yine 70 kere okunacak bir diğer dua ise salâvat-ı şerife duasıdır. Sadece aşure günlerinde değil her zaman okunması gereken bu duayı okumanız da oldukça iyi olacaktır. Yine 70 kere okunmasının tavsiye edildiği bir diğer dua ise ” La havle vela kuvvete illa billahil- aliyyil- azıym” duasıdır.

Aşure Günü Yapılacak İbadetler

Aşure günü yapılması gereken pek çok ibadet vardır. Bu ibadetleri yaparak bir aşure gününü geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu ibadetlerden birisi gece kılınacak 4 rekatlık namazdır. Bu namaz sırasında her rekatta 50 adet ihlas suresi ve 1 adet fatiha suresi okunmalıdır. Yine öğle ile ikindi namazı arasında da dört rekatlık bir namaz kılınması aşure günü yapılacak ibadetler arasında yer almaktadır. Namaz kılmak dışında da yapılacak başka ibadetler daha vardır.

Aşure gününde yapılması tavsiye edilen ibadetlerden birisi en az 10 kişiye selam alıp vermektir. Bu selam alma sırasında güler yüzlü olmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Çeşitli şerifelerin ve hadislerin okunması da önem taşıyan bir diğer husustur. Ayrıca, küçük çocukları sevindirmek ve aşure günü öncesi gusül abdesti almak aşure gününün içerisinde yapılacak diğer ibadetlerdir.

Aşure Günü Okunan Dua Ölmemek İçin

Aşure günü okunan dua ölmemek için oldukça fazla dua vardır. Bu duaların okunması hem ölmemek için hem de sevap kazanmak için önemli olan dualardır. Bu duaların okunması kesinlikle çok faydalı olacaktır.

Aşure günü ölmemek için okunması gereken dua aşure duasıdır. En faziletli dualardan biri olarak bilinen aşure duasının muharrem ayının başından onuncu gününe kadar sabahları 3 defa okunması gerekmektedir. Ayrıca çeşitli istiğfar dualarını ve hadisleri okumanın da faydalı olacağı söylenebilir.

Aşure Günü Hangi Sureler Okunur ?

Aşure günü gibi faziletli bir günde çeşitli dua ve hadisler okunabileceği gibi okunması gereken sureler de vardır. Aşure günü hangi sureler okunur sorusu pek çok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur.

Aşure günü içerisinde ihlas suresi ve fatiha surelerinin okunması oldukça mühimdir. Bu iki sure en çok okunması gereken iki sure olarak dikkat çekmektedir. Elbette ki okunması gereken sureler yalnızca bunlar değildir. Felak ve nas surelerinin okunmasının da aşure günü için faziletli olduğu söylenmektedir. Bunun dışında kevser suresi gibi diğer kısa surelerin de okunmasında fayda olacaktır. Kısacası aşure gününde okunması gereken başlıca sureler bunlardır.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

  1. Ahmet Duran dedi ki:

    Alemdir