Namazda En Çok Yapılan Hatalar (Diyanet)

18.12.2023
1.079
Namazda En Çok Yapılan Hatalar (Diyanet)

Bugün sevgili okuyucularımız sizler için namazda en çok yapılan hatalar hakkında konuşacağız. Namaz her Müslümanın üzerine farz kılınmıştır. Hadislerde dinimizin direği olan geçen namaz, tadili erkan üzere kılınmalıdır. Kur’an-ı Kerimde pek çok ayette “namazı dosdoğru kılanlar” şeklinde ifadeler yer alır.

Namazda en çok yapılan hatalar

Peygamber Efendimizin şu şekildeki hadisi konuyu çok iyi anlatır. “İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi namazından çalan kimsedir”. Bu hadisi şerifinde peygamberimiz namazı dosdoğru kılmanın önemine vurgu yapmaktadır. Namazda en çok yapılan hatalar şu şekilde sıralayabiliriz.

Namazda En Çok Yapılan Hatalar (DİYANET)

namazda en çok yapılan hatalar

1.) Namazda İken Bakışlarını Secdeden Kaldırmak

Namazda en çok yapılan hatalar listemizin başında namazda tekbir getirildikten sonra kişinin dünya ile ilişiğini kesmesi gereklidir. Gözlerinin secdede olması çok önemlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) namazda gözlerini secdeden kaldıranları uyarmış ve bundan vazgeçmemeleri halinde gözlerinin nurunun alınarak kör olacaklarını bildirmiştir.

2.) Tekbir Getirirken Elleri Kaldırmamak

Namaz rükünlerini Kur’an- ı Kerim’den ve sevgili Peygamberimizin uygulamalarından öğreniyoruz. Peygamberimizin tekbir getirirken ellerini omuz seviyesini buluncaya kadar kaldırdığı sahabeler den gelen rivayetlerde sabittir.

3.) Namazda Sağa Sola Bakmak

Namazda kişinin başının sağa sola çevirmesi kendi namazından çalması anlamına gelir. Aişe (r.a) tarafından rivayet edilen bir hadiste peygamberimiz bu şekilde yapan kişilerin namazının birazını şeytanın kaptığını buyurmuştur.

4.) Namazları Hızlıca Kılmak ve Rükunların Hakkını Vermemek

Namazda en çok yapılan hatalar kişi rükünlerin hakkını tam vermez, secdesini tam yapmaz ise namazı eksik olur. Bu da Peygamber Efendimizin hırsızlık olarak tabir ettiği durumu ortaya çıkarmaktadır.

5.) Secdede Ayakları Kaldırmak

Namazda her rükün huşu ile yapılmalıdır. Peygamberimizin sünnetine uygun şekilde eda edilmelidir. Nasıl secde edileceği yine peygamberimizin hadislerinden öğreniyoruz. Peygamberimiz, yedi kemik üzerinde secde etmekle emrolunduğunu buyurur. Bunları şu şekilde sıralar. Alnı ve burnu bir sayarak, iki el, iki diz ve iki ayak kenarları olarak sayar. Bu nedenle secdenin rükünlerinin tam olması için ayakların secdede olması önemlidir.

6.) Secdede Burnu Yere Değdirmemek

Secdenin rükünleri arasında burnun yere değmesi de yer alıyor. Secdenin rükünleri tam olarak yapılmadığında secde eksik kalır.

7.) İmam İle Hareket Etmemek

Cemaatle kılınan namazlarda imam ile hareket etmek çok önemlidir. Peygamberimiz bu konu Müslümanları çok sert bir dille uyarmaktadır. Efendimiz imamdan önce başlarını kaldıranlar için Allahu Tealanın namaz kılanın başının merkep başına çevirebileceğini buyurmuştur.

8.) Secdede Kolları Yere Yapıştırmak

Erkekler secdeye varırken kollarını açar ve o şekilde secde yapar. Peygamberimiz kollarını namazda yere yapıştıranları köpeğin duruşuna benzetmiş be kolların yere yapıştırılmamasını uylukların birleştirilmesi gerekliliğini vurgulamıştır.

Mutlaka okumalısınız Namazda Duraksamak Günah Mı?

Namazı dosdoğru kılmak peygamberimizin sünnetine tam olarak riayet etmekten geçer. Namazını düzgün kılmayanlar, yıllarca namaz kıldığı halde eline yorgunluktan başka bir şey geçmeyecek olanlardır. Bu nedenle namazı tadili erkana riayet ederek kılmak, Müslümanlar için cennet anahtarı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

  1. Sevde gül dedi ki:

    Allah sizden razı olsun bu dünyadaki gerçek görevimizi dost doğru sekilde bize aktardıģınız için.