Dilek Kabulü İçin İnşirah Suresi Okumak

28.04.2022
1.924
Dilek Kabulü İçin İnşirah Suresi Okumak

Kerim ve cömert olan yüce Allah, kullarının etmiş olduğu duaları kabul ederek dileklerinin olmasını sağlamaktadır. Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan ve tüm dileklerin kabul olması için okunması gereken sureler bulunmaktadır. Bu surelerden bir tanesi olan İnşirah Suresi, kişinin arzu ettiği dileklerinin Allah’ın izni ile kabul olmasını sağlamaktadır.

Dilek Kabulü İçin İnşirah Suresi Okumak

Dilek kabulü için İnşirah Suresi okumak, Allah’ın kendisinin dileğinin kabul etmesine vesile olacaktır. Bu sureyi belli bir zaman ve saat kavramı olmadan her zaman okuyabilir ve mükafatını Allah’tan bekleyebilirsiniz. Özellikle borç yükü altında ezilen kişilerin bu sureyi sıklıkla okumaları gereklidir. Kalp sıkıntısı çekenlerin ve psikolojik sıkıntı içerisinde olan kişiler de, İnşirah Suresini bu sıkıntılardan kurtulmak ve istediği dileğe kavuşmak için okuyabilir.

Günde 70 defa okunan İnşirah Suresi, kişinin istediği arzu ve dileğinin, Allah-u Tealanın izni ile olmasını sağlayacaktır. Ev sahibi olmak isteyen, kiradan kurtulmak isteyenler, daha yüksek maaşlı işe sahip olmak isteyenler ve başka dileklerinin kabul olmasını isteyenler de bu sureyi okuyabilirler.

Eğer bir kişi bu sure vasıtası ile dileğinin kabul olmasını isterse, bazı kurallara uyması gerekmektedir. Öncelikle bu kurallar içerisinde inanarak okuması gereklidir. Sonra beş vakit namazını aksatmadan kılması ve haram olan eylemleri bırakması gereklidir.

Haram işlenerek yapılan dualar kabul olmayacağı gibi, kişinin işlemi olduğu günahlar da kendisinin amel defterine yazılacaktır. Bu gibi şeylere maruz kalmak istemeyen, dileğine kısa sürede kavuşmak isteyenler, namazlarını devamlı olarak kılmalı ve haram olan şeylerden uzak durmalıdırlar. Eğer hiç evlenmemiş olan ve uzun süredir bir nasip arayan kişiler varsa, bu sureyi okuyarak Allah’tan hayırlı bir nasip isteyebilirler.

İnşirah Suresi Hangi Gün Okunmalıdır?

İnşirah Suresi belli bir güne bağlı kalmadan okunabilecek bir Kuran ayetidir. Ama bu sureyi özel günlerde okumak, kişinin arzularına kavuşmasını daha da hızlandıracak ve ettiği dua kabul olacaktır. İnşirah Suresi özellikle namaz sonlarında ve içlerinde okunabilir. Cuma gecelerinde okunan İnşirah Suresi ile yüce Allah’a edilen dualar kabul olacaktır. Bayram geceleri, Kadir gecesi ve sabah namazı sonrasında da bu sure okunabilir.

Halk arasında elem neşrah olarak bilinen bu sure, kişinin dünya ve ahirette de okuması ile büyük sevaba kavuşmasını sağlamaktadır. Diğer Kuran-ı Kerim ayetleri gibi Müslümanlara şifa olan bu sure, yüce Allah’ın izni ve keremi ile, kişinin bağışlanmasını ve affedilmesini sağlayacaktır. Bu sureyi Arapça olarak bilmeyenler ise, Türkçe olarak mealini okuyabilir ve inanarak Allah’tan yardım isteyebilirler.

Eğer ezberlemeye gücü yeten varsa bu surenin ezber şekilde okunması, kişiye fayda sağlayacaktır. Çok yaşlı veya okuma yazması olmayan kişilere de bu sureyi okumak, kendilerinin da fayda görmesini sağlayacaktır. Bu sureyi okurken anlamını iyi düşünmek ve bilinçli bir şekilde okumak, kişinin daha şuurlu olmasını sağlayacak ve Allah’ın yardımı kendisine hızlı şekilde ulaşacaktır.

Zorluklara Karşı İnşirah Suresi Okumak

Kuran-ı Kerim’in özel surelerinden olan ve her zorluk karşısında okunması gereken surenin başında İnşirah Suresi gelmektedir. Bir Müslümanın maddi ve manevi zor durumlar karşısında mutlaka okuması gereken bir suredir. Peygamber efendimize hitap edilen bu surenin altı ve yedinci ayeti kerimesinde yüce Allah, biz ümmetine de bu sure ile zorluktan sonra kolaylığını olduğunu anlatmaktadır.

İster maddi yük altında olunsun, ister de başka bir sıkıntı durumunda olunsun, ilk okunması gereken sure İnşirah Suresi olmalıdır. Bu sure ile Peygamberimize yardım eden yüce Yaradan, efendimizin nezdinde de diğer kullarına okumaları halinde yardımda bulunmaktadır.

Zorluklara karşı İnşirah Suresi okumak kişinin öncelikle kalbi huzur bulmasını sağlayacak ve kendisine bu sure moral olacaktır. Borç altında olan kişilere çıkış kapısı açacak olan Allah, borçlarını ödemesini nasip edecektir. İş bulmakta zorluk çeken kişilerin de özellikle bu sureyi okumaları önem arz etmektedir.

Daha bunlar gibi dünyanın farklı zorluklarına karşı Allah’ın İnşirah Suresi okunmalı ve Allah’a güvenilmelidir. Unutulmamalıdır ki Allah her şeyin tek sahibi ve her şeye gücü yetendir. Bu yüzden okuma sırasında tüm kalbi duygular ile inanarak bu sure okunmalıdır. Yaşamış oldukları zorlukların, kısa sürede ortadan kalkacağına kişinin kendisi bu sureyi okuyarak şahit olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

  1. Mesut dedi ki:

    İnşirah süresi gerçekten ama gerçekten çok iyi geliyor, dilek kabulü için gayet olumlu, herkese tavsiye ederim.