Nisa Suresi Neye İyi Gelir? Faydaları ve Sevapları

23.04.2022
2.282
Nisa Suresi Neye İyi Gelir? Faydaları ve Sevapları

Nisa Suresi Neye İyi Gelir?

Nisa Suresi ismini kadınlar anlamına gelen Nisa kelimesinden almıştır. Yüce Allah’ın kelamı olan Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresi gibi uzun sureleri içerisinde yer almaktadır. 176 ayettir ve Kuran-ı Kerim’in dördüncü suresidir. Nisa Suresi okumanın faziletleri oldukça fazladır. Bilhassa Ramazan ayında sık sık okunması tavsiye edilen bir suredir. Müslümanlar ise bu surenin faziletlerinden faydalanmak ve sevap kazanmak için, Nisa Suresi neye iyi gelir? sorusunu merak etmektedirler.

Sizlere bu surenin hangi hastalıklara iyi geldiği ve okunması halinde ne gibi sevaplara nail olunacağı konusunda doğru bilgiler vereceğiz. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (salllahu aleyhi vessellem) namaz kılarken Bakara Suresinin peşine Nisa Suresini okur ve Müslümanlara da namaz kıldıklarında okumalarını tavsiye ederdi. Kendisi ise bu sure ile ilgili birçok hadis-i şerif beyan etmiş ve okuyanların ne gibi sevaplar kazanacaklarını söylemiştir.

Nisa Suresi Faziletleri Nelerdir?

İslam kaynaklarında ve hadis-i şeriflerde, Nisa Suresinin faziletleri ve faydaları hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Özellikle Peygamberimizin hadis-i şerifleri bu sure hakkındaki sevaplardan sıkça bahsetmektedir. Nisa Suresi özellikle miras konularını ele alan ayetlerden oluşmaktadır.

Bu sure ile yüce Allah kullarına, birbirlerinin hakkını yemeden nasıl dünya mallarını paylaşacakları konularını ayetleri ile anlatmıştır. Özellikle gece namazı kılarken sevgili Peygamberimiz, Nisa Suresini okurdu. Efendimizin teheccüd namazı kılarken bu sureyi okuduğuna dair birçok sahih hadis kitaplarında rivayetler bulunmaktadır. (Kaynak : Müslim, Ebu Davud, Müsned)

Kainat-ı Zişan Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem) bir hadisin de ise bu sure ile ilgili şöyle buyurmuştur. ”Nisa Suresi içerisinde bulunan 31, 40, 48, 50 ‘inci ayetler, bana dünyadaki bütün nimetlerden daha hayırlıdır ve sevgilidir” buyurmuştur. (Kaynak : Ebu Suud Efendi Tefsiri)

Nisa Suresi okumanın faziletleri hakkında de hadisler beyan eden efendimiz, Nisa Suresini okuyan kişiye bu suresinin mahşer günü şefaat edeceğini söylemiştir.

Nisa Suresi faziletleri arasında şunlar yer alır.

  • Nisa Suresini okuyan kişi, satın almış olan bir köleyi azat etmiş kadar sevap kazanır. Aynı zamanda mirasına talip olan kişilere de sadaka vermiş sevabı alır.
  • Nisa Suresi okuyan kişi şirkten korunur.
  • Allah Nisa Suresini okuyan kişiyi affeder ve bağışlar. Duasını kabul eder.
  • Nisa Suresinin 64 ve 110’uncu ayetlerini okuyan ve sonra Allah’tan af dileyen kullarını yüce Allah affeder ve bağışlar.
  • Eğer yeni evlenmiş olan bir kız gelin gittiği evde sevilmek istiyorsa, Nisa Suresinin 174 ve 175’inci ayeti kerimelerini okuması kendisine fayda sağlayacaktır.
  • Akrabaları ile sorun yaşayan kişilerin bu suresi okuması, aralarının düzelmesini ve aralarında muhabbet olmasını sağlayacaktır.

Beş vakit namaz kılınan ve Nisa Suresi okunan eve huzur gelir ve şeytan o eve uğramaz. Bunlar gibi birçok faydası ve fazileti olan Nisa Suresi, Müslümanı her türlü kötülükten ve beladan uzaklaştırır.

Nisa Suresi Faydaları ve Sevapları Nelerdir?

Faziletleri dolayısı ile Müslümanlara dünya ve ahiret fayda sağlayan Nisa Suresi, okuyan kişiye çok büyük sevaplar kazandırmakta ve kendisinin Allah katında mükafat görmesini sağlamaktadır. Nisa Suresi faydaları ve sevapları fazladır. Bunların başında ise; akrabaları ile küslük yaşayan kişiler, bu sureyi devamlı okumaları sayesinde araları düzelmekte ve akrabalık bağları devam etmektedir.

Allah akrabalık bağı ile ilgili, akrabası ile bağını kesen bir kişi ile ben de ilişkimi keserim kutsi hadisi, bu konunun önemini belirtmektedir. Bu yüzden Allah ile olan iletişimin kesilmesini istemeyen Müslümanlar, Nisa Suresini hem beş vakit namaz kılarken, hem de diğer günlerde okumalı ve faydasından istifade etmelidir. Bu şekilde Allah’a daha fazla yaklaşarak rızasını kazanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

  1. necmettin erdem dedi ki:

    Bu duanın derman olmayacağı dert yoktur Allahın izniyle