Cuma Duası – Cuma Akşamı Okunacak Dua (Videolu)

13.01.2023
1.420
Cuma Duası – Cuma Akşamı Okunacak Dua (Videolu)

Müslümanların kutsal günü Cuma’dır. Özellikle Cuma günü yapılan dualar geri çevrilmez. Cuma günü okunacak dualar arasında Cuma duası çok önemlidir. Kadın olsun erkek olsun Cuma duası okuma oldukça faziletlidir.

Özellikle bolluk berekete ulaşmak adına Cuma duası okumak oldukça kıymetli olacaktır. Cuma duası birçok kişi tarafından okunmaktadır. Bununla birlikte Cuma günü özellikle okunması gereken Cuma duaları da mevcuttur. Elbette ki Cuma günü okunan duanın faziletleri de oldukça büyüktür.

Cuma duası okuyan kişi büyük rızık ve kısmet açıklığına kavuşur. Dua aynı zamanda eşler arasındaki anlaşmazlıkları gidermek maksadı ile okunmalıdır. Büyük sevabı olduğundan dilden düşmemesi gereken duadır. Cuma duasına devam eden kimse sıkıntılarından arınır. Rahatsızlık veren vesveselerden kurtulur.

Cuma Duası Nasıl Okunur?

Cuma duası tekli sayılarda okunur. Üç, beş ve yedi sayıları Cuma duası için uygun olmaktadır. Bununla birlikte Peygamberimizin cuma duası birçok Müslüman tarafından okunmakta ve bu dua ile birlikte mucize kapılarını aralamaktadır. Cuma duası anlam bakımından da oldukça manalıdır.  Peygamber efendimizin Cuma duasını bilmeyenler için duayı ve mealini paylaşalım.

Cuma Günü mucize dua sayesinde kişilerin rızıkları genişler. Cuma duası özellikle zenginleşmek isteyenler için çok önemli dualar arasında yer almaktadır. Cuma günü sela ile ezan arasında okunacak olan dua sayısız okunduğunda eşsiz nimetlere sahip olmak için açacağınız bir kapı nimetindedir.  Peygamber efendimizin tavsiye etmiş olduğu dualardan yararlanarak dünya ve ahireti zenginleştirmek oldukça önemlidir.

Cuma günü mübarek bir gün olduğu için bugün yapılan dualar genelde kabul olur. Bu duayı Cuma akşamı yani, Perşembeyi Cumaya bağlayan akşamında okursanız daha kabul olacaktır. Bu duanın amacı Allah’a şükretmektir.

Cuma Duası

Hz. Ali(RA) Efendimizin Receb ayında yaptığı bir dua:

“Allahım, salat eyle Muhammed Aleyhissalâtü Vesselamın üzerine; hikmet yıldızları ve devamlı nimet ve ismet kaynağı ehl-i beytine.

Allahım, beni her türlü kötülükten koru. Beni unutkan etme ve gaflet üzerinde bırakma. Sonumu da hasret ve pişmanlıkla bitirme. Benden razı ve hoşnut ol. Senin mağfiretin zalimler içindir, ben de nefsime zulmettim.

Allahım, beni bağışla, beni bağışlamakla Sana bir zarar gelmez. Bana nimetlerini ihsan et, bana vermekle senin ihsanın azalmaz. Senin rahmetin geniş ve boldur. Hikmetlerin ise hoş ve güzeldir.

Allahım, bana sıhhat ve afiyet ver. Güven ve huzur ihsan eyle. Şükür ve takvaya ulaştır.

Allahım, Senden sabır ve doğruluk istiyorum. Bana işimde kolaylık ver. İşlerimi güçlükle gördürme. Aileme, çocuklarıma ve kardeşlerime iyilik ve ihsanda bulun. Onları mü’min ve Müslümanlardan kıl ve bu şekilde dünyadan ayrılmalarını nasip eyle.”

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua

Cuma günü edilen ve asla geri çevrilmediğine inanılan bazı dualar bulunmkatadır. Şüphesiz ki Rabbim tüm dualarımızı kanul eyler.

Bazı Selef büyükleri de Receb ayı gecelerinde şöyle dua etmişler:

“Allahım, Sana mahzun gönlümle, isteklerini kabul buyurduğun dostlarının duası ile niyaz ediyorum. Zatına eriştirdiğin ve Senin rızanı isteyenlerin dili ile Senden talep ediyorum. Umarım Senin ululuğundan, Seni bileyim ve kulluk edeyim.

Yâ Rab, bu gecenin rahmet ve bereketinden sevap ve mükâfatından beni nasiptar et.

Allahım, kullarından istediğine, istediğini verirsin, kim Seni onlara ikram etmekten alıkoyabilir? Ben fakir ve âciz bir kulum. Fazl ve kereminden nimetlerini ümit ediyorum. Sana sığınırım ve ancak Senden yardım dilerim.

Yüce Mevlam, bu gece kullarına çok rahmet ve bereketini döker, saçarsın. Allahım, Sana yalvaran dilleri, Sana kalkan elleri boş çevirme. İyilik ve yardımınla faydalandır bizi. Nimetlerinle donat hepimizi.

Allahım, salât eyle Muhammed ve evladına, eşlerine ve dostlarına, bitip tükenmeyen rahmet ve bereketinle. Yâ Rabbe’l-Âlemin!”

Cuma Gecesi Duası

Cuma gecesi yapılan duaların diğer günlere göre daha bir hikmeti bulunmaktadır. Sizlerde Rabbimize dua edin ve ona sığının. Süphesiz ki Rabbim herşeyin en hayırlısını bilir.
https://www.youtube.com/watch?v=MbLajayLx6o

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.