Cevşenül Kebir Duası Ne İçin Okunur?

26.09.2021
1.515
Cevşenül Kebir Duası Ne İçin Okunur?

Cevşenül Kebir duası fazileti oldukça fazla olan ve okuyan kişiye birçok sevap kazandıran önemli bir duadır. Bu yüzden bu duayı ezberlemek ve devamlı okumak, dünya ve ahiret hayatında Müslümanlara büyük sevaplar kazandıracaktır. Bu duanın önemli bir özelliği ise, koruyucu olmasıdır. Bu duayı Peygamberimiz, Uhud Savaşı sırasında okumuştur ve Allah’ın yardımına kavuşmuştur. Bu duayı Müslümanların hayatlarında okuması, kendilerinin hem sevap kazanmalarını hem de düşmanlarına karşı korunmalarını sağlayacaktır. Bu duanın önemini bilerek okuyan ve kalpten inanan kişiler, kısa sürede okumuş olduğu duanın faydalarını görmektedirler.

Cevşenül Kebir Duası Ne İçin Okunur?

Bu duanın faziletleri arasında şunlar yer almaktadır.

  • Kederli ve sıkıntılı olan Müslümanlar bu duayı okumalıdır.
  • Allah’tan bir isteğinizin kabul olmasını istiyorsanız, Cevşenül Kebir duasını okumaya devam edin.
  • Nazar ve kötü gözlere karşı, Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Suresi dışında Cevşenül Kebir duası okunmalıdır.
  • Kazandığı paranın bereketini görmek isteyenler bu duayı okusunlar.
  • Fakir olmak istemeyenler bu duayı okumaya devam etsinler.
  • Bu duayı eden kişiler, manevi olarak Allah’a daha fazla yaklaşmaktadırlar.
  • Sadece maddi değil, kişinin manevi sıkıntılarının da gitmesini sağlayan duadır.
  • Deprem, yangın, sel ve doğal afetlerden korunmak için bu dua okunmalıdır.
  • Ruhi ve psikolojik rahatsızlığı olan kişilere bu dua okunmalıdır.
  • İmanı arttırma özelliğine sahip duadır.

Cevşenül Kebir duasını her sabah düzenli şekilde okuyan kişiler, bela ve musibetlere karşı korunmaktadır. Bu duayı okurken, hangi niyet ile okuduğunuz o niyetinizin gerçekleşmesine vesile olacaktır.

Cevşenül Kebir Duası Kaç Sayfa?

Cevşenül Kebir duası 100 bölüm üzerine kurulmuştur. İçerisinde 10 adet Allah’ın güzel isimleri bulunmaktadır. Allah’ın isimlerinin geçtiği bir duanın kabul olmama durumu mümkün değildir. Bu yüzden Allah’ın güzel isimlerinin hürmetine bu dua okunmalı ve yüce Yaradandan istenmelidir.

Bu duayı birçok ehl-i sünnet alimi okumuş ve hayatında da okumaya devam etmiştir. Bu duayı okuyanların kötülüklerden korunduğu ise, alimlerin hayatında tecrübe ile sabittir. Bu duanın bilinen faziletleri olduğu gibi, bizlerin bilmediği ve sadece Allah’ın bildiği faziletleri de bulunmaktadır. Duanın tamamında ise Allah’a ait olan 250 isim ve 750 adet yüce Yaradanın sıfatları bulunur.

Cevşenül Kebir’in Anlamı Nedir?

Cevşenül Kebir Farsça kökenli bir kelimedir. Kebir büyük anlamına gelirken, Cevşenül’ün kelime anlamı zırh, yani koruyucudur. Halk arasında oldukça meşhur bir duadır. Her bölümü 10 bab’dan oluşmaktadır ve 100 bölüm olarak bilinen uzun bir koruyucu duadır. Dua Uhud Savaşı zamanı Peygamberimize Cebrail aleyhisselam tarafından gelmiştir.

Cevşen Duası Gerçek Mi?

Cevşen duası gerçek yaşanmış bir olay üzerine gelmiş olan ve koruyucu etkisi bulunan bir duadır. Uhud Savaşı sırasında sevgili Peygamberimiz, çok sıkıntılar çekti. Kendisinin mübarek dişi kırıldı. Korunmaya ihtiyaç duydu. Bu çetin savaş sırasında yüce Allah’a kendisini koruması için dua etti ve Cebrail ise kendisine, etrafında zırh oluşmasını sağlayacak bu duayı getirdi.

Bu dua sayesinde Peygamberimiz korundu ve kendisine bir şey olmadı. Cevşen duası son derece önemli ve tesiri korunma açısından kıymetli bir duadır. 10 parçadan oluşan bu duanın içerisinde, 100 bölüm bulunmaktadır. Her bölümde ise Allah’ın isimleri geçmektedir. Duanın her bölümün sonunda, cehennem ateşinden ve her türlü ortak koşmaktan Allah’a sığınılır.

Allah’tan yardım istemek için okunması gereken en önemli duaların başında yer almaktadır. Temiz bir kalp ile ve ihlaslı şekilde okunduğu müddetçe, yüce Allah’ın yardımı okuyanın imdadına yetişecek ve kendisini her türlü dünya ahiret kötülüklerden koruyacaktır. Okuması kadar dinlemesi de oldukça büyük bir sevap olan bu dua, sıkıntılı zamanlarda sıkça okunmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.