Güzelleşmek Amacıyla Estetik Yaptırmak Günah Mı?

05.12.2023
1.185
Güzelleşmek Amacıyla Estetik Yaptırmak Günah Mı?

İnsan vücuduna müdahalenin çokça arttığı günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi de “Estetik yaptırmak günah mı?” sorusudur. Bu sorunun tek bir cevabı olduğunu söylemek bugün artık mümkün değildir. Zira doğru bir hükümde bulunulabilmesi için irdelenmesi gereken pek çok yeni durum ortaya çıkmıştır. Bu yüzden bütün estetik operasyonlar günahtır diyemeyiz. Ancak tüm durumların değerlendirilmesi sonucunda hangi estetik operasyonların günah, hangi estetik operasyonların ise mübah (caiz) olduğunu öğrenebiliriz.

Bugün yadsınamaz bir gerçektir ki teknoloji ve tıptaki gelişmelerin artması sonucu insanların estetik yaptırmaya olan merakı da giderek artmıştır. Ne yazık ki günümüzde insanlar, güzelliği ve zarafeti yalnızca görüntüden ibaret sanmaktadır. İşte, bu yanılgı ile bilimin yeni gelişmeler katetmesi bir araya geldiğinde, estetik operasyonların da önü alınamaz bir hâl aldığını söyleyebiliriz.

Bilhassa halk tarafından takip edilen şarkıcıların ve oyuncuların keyfi estetikler yaptırarak benzer yüz ve vücut hatlarına sahip oldukları hepimizin malumudur. Güzellik anlayışımızı kısırlaştıran bu durum, maalesef küçük, büyük demeden her yaş grubundan insanımızı estetik olmaya itebilmektedir. Peki, İslam dini bu duruma ne diyor? Estetik yaptırmak günah mı? Müslüman birey, hangi durumlarda estetik yaptırabilir? Kişinin estetik yaptırabilmesi için hangi şartları taşıyor olması gerekir?

estetik yaptırmak

estetik yaptırmak

Kanundan Kaçmak İçin Estetik Yaptırmak Günah Mı?

Estetik, kişiler tarafından genelde üç durumda tercih edilen bir ameliyattır. İlk olarak bir suçlunun, kanundan kaçmak amacıyla, yaptırdığı estetik operasyonu sayabiliriz. Birey, bu ameliyat ile yüzünü yahut vücudundaki belirgin bir izi değiştirerek tanınmaz bir hâle gelmeyi amaçlamaktadır. İşte, fıtratı değiştirmeye yönelik, keyfî olarak yapılmış bu estetik operasyon kesinlikle günahtır.

Tedavi Amaçlı Estetik Yaptırmak Günah Mı?

Estetik ameliyatların kişiler tarafından tercih edilmesinin bir diğer amacı ise tedavi olmaktır. Doktor teşhisi ve yönlendirmesi doğrultusunda, tamamen sağlığına kavuşma niyeti ile başvurulan bu estetik operasyonlardan bir kısmı şöyledir: Yanık sonucu oluşan doku bozukluklarını iyileştirmek, kaza nevinden yaşanan bir olay sonucu oluşmuş yaralanmaları yahut bariz izleri yok etmek… Ayrıca iki farklı cinsel organı olanların tedavisi, çok parmaklı doğmuş olanların fazla parmağını estetik ameliyat ile aldırması ve benzeri… İşte, yalnızca tedavi amaçlı yaptırılan bu tür estetik ameliyatlar dinen günah değil, mübah sayılmıştır.

Güzelleşmek Amacıyla Estetik Yaptırmak Günah Mı?

Bugün, estetik operasyonların kişiler tarafından çokça tercih edilmesinin en önemli nedeni -kuşkusuz- bitmek tükenmek bilmez güzelleşme arzusudur. Bu uğurda göğsünü büyüttürenleri, küçülttürenleri, burnuna yepyeni bir görüntü verdirenleri, yüzünü gerdirenleri, vücudundaki yağları aldıranları ve daha fazlasını görmek mümkündür. Bilinmelidir ki güzelleşmek amacıyla yapılan tüm bu estetik müdahaleler, İslam’ın açıkça yasak kıldığı durumlardır. Zira burada kişinin, Cenâb-ı Allah tarafından kendisine lütfedilmiş sağlıklı bir organını “ben bunun şeklini beğenmedim” dercesine, hadsizce değiştirmesi söz konusudur.

Yaratılışı estetik ameliyatlarla tahrif etme işi Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim’de “şeytanca bir tavır” olarak nitelendirilmiştir. Nitekim şeytan, “Onlara (insanlara), Allah’ın yarattığı tabii şekil ve hâllerini değiştirmelerini emredeceğim ve onlar da bunu yapacaklar.” (Nisa, 4/119) demiştir. İşte, bu ayet-i kerîme, yaradılışı değiştirmenin şeytanca bir davranış olduğunu alenen gözler önüne sermektedir.

Velhasıl “Estetik yaptırmak günah mı?” sorusu ile meşgul olmuş zihinler bilmelidir ki İslam, güzelleşmek maksadıyla yapılacak bütün estetik operasyonları yasaklamıştır. Ancak bazı özel durum ve şartlarda İslam, doktorlar tarafından “tedavi amacıyla” yapılması elzem görülen birtakım estetik operasyonları ise caiz görmüştür. Peki, nedir estetik olmayı caiz kılan bu durum ve şartlar?

Estetik operasyonları mübah kılan “tedavi amaçlı” koşulları şöylece sıralamak mümkündür:

  1. Kaza yahut benzeri bir durum sonucunda kişide ortaya çıkmış olan sıkıntının giderilmesi noktasında, cerrahi müdahaleden başka bir yol olmamalıdır.
  2. Bu ameliyatın, kişinin sağlığına kavuşması noktasında doğru bir araç olacağı güçlü bir olasılıkla sabit olmalıdır.
  3. Kişinin yaradılışını ve asli güzelliğini değişikliğe uğratmamalıdır.
  4. Yaşça büyük birinin gençleşmek maksadıyla yüzünde yahut bedeninde estetik birtakım işlemler yaptırması gibi başkalarını kandırma durumu söz konusu olmamalıdır.
  5. Ameliyat sonrasında ortaya çıkacak olan zarar, yarardan daha büyük olmamalıdır.
  6. Cinsiyet değiştirme maksadı söz konusu olmamalıdır.

Unutmayınız! Sizi güzelleştiren düşünceleriniz, kişiliğiniz ve o tertemiz kalbinizdir. Sevgiyle kalın!

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. esra dedi ki:

    Estetik sorunu gerçekten de bayanlar arasında hep merak edilen bir konu olmuştur günah olup olmadığı dair bu yazıda hangi durumlarda günah olduğunu bilgisi de verilmiş teşekkürler 🙂