Müslümanların En Önemli Mescidleri nelerdir?

05.04.2022
491

BİR, İKİ, ÜÇ ! MESCİD

    Dini bilgilerimizin ne kadar farkındayız acaba ne kadarını biliyoruz hiç düşündünüz mü? Şahsen ben çocuğum olduktan sonra her şeye dikkat etmeye çalıştım, çünkü onun ilk öğretmeni ben olacaktım dünya ile ilk bağlantısını benim öğrettiklerimle şekil almaya başlayacaktı her şey onunla başladı. Kendimde o kadar eksikler buldum ki inanamadım. Niye şaşırdım ki bu duruma dünyada benim durumumda olan o kadar çok insan olduğunu düşünüyorum. Bazen soruyorum  Müslüman bir aileye doğmasaydım acaba Müslümanlığı seçer miydim? Bu konuda ailelere büyük iş düşüyor.

Muslumanlarin En Onemli Mescidleri nelerdir

Müslümanların En Önemli Mescidleri nelerdir?

Başlığımda da yer verdiğim gibi Müslümanların çok kıymetli ve önemli bir, iki ve tam üç adet mescidimiz var. Birinci mescidimiz Mescid-i Haram Mekke’de Kâbe’nin de içinde bulunduğu alandır. Hürmetli mescid anlamına gelmektedir. Dünyada ki tüm Müslümanların ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Hac için gittiğimiz yer.

İkinci mescidimiz Mescid-i nebevidir. Mescid-i Nebevî veya Peygamber Mescidi, Hicret’ten sonra Medine’de İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) ile arkadaşları tarafından inşa edilen, Peygamberimizin kabrinin de içerisinde bulunduğu alandır. Medine de yer almaktadır. Rivayetlere göre peygamber efendimizin kabrinin bulunduğu alanda namaz kılabilirsek peygamber efendimizi rüyamızda görebilme imkanımız olabiliyormuş. Diğer bir rivayet göre Selçuklu Atabeyi Nûreddin Mahmut Zengi Aksungur gece kalkıp namaz kılar ve uyur rüyasında peygamber efendimizi görür. Yanında iki sarışın adam vardı. Rasûlüllah kendisine bu iki sarışın adamı göstererek:-“Mahmut! Beni şu iki adamdan kurtar.” buyurdular. Korku içinde uyanır Sultan Mahmut ve tekrar abdest alıp tekrar namaz kılıp uyur. Rüyasına yine aynı şekilde girer peygamberimiz, bu durum birkaç kez gerçekleşince vezirini çağırır ve rüyasını anlatmaya başlar sultan. Vezir i bu durum için yorumu peygamberimizin emri var bu rüyada hayır olsun der ve peygamberimizin kabrini ziyaret etmesini önerir sultana. Sultan vezirini dinler ve Medine’ye doğru yol alır. Peygamberimizin kabrini ziyaret eder ve halka hediyeler dağıtacağını duyurur. Amacı rüyada gösterilen o iki sarışın kişiyi görebilecek midir? Hediyeleri dağıtır ama o kişilerle karşılaşmaz gelen kişilere sorar var mı hediyelerden almayan der? Halk da iki kişi var peygamberimizin kabrine yakın evde kalanlar onlar gece gündüz ibadet ettikleri için gelemediler derler. Sultan meraklanır o kişilerin evlerine gider ve görür ki kabre çok yakın bir evdedirler. Sultan kapılarına gelir içeriden çıkan iki kişi rüyasında gösterilen iki kişidir. Sultan irkilir ve evlerine girmek ister evlerine girdikten sonra bir paspas gözüne takılır paspası kaldırdığında tünelin başlangıcı ile karşılaşır. Sultan ve bu olayı duyan bütün halk hayretler içinde kalır. Kişiler sorguya çekilince her şeyi itiraf ederler. Müslüman olmadıklarının peygamber efendimizin kabrini çalmak için görevlendirildiklerini anlatırlar. Sultan peygamberimizin kabrinin etrafına derin bir hendek kazdırdı. Sonra bu hendeği eritilmiş kurşunla doldurttu. Böylece Peygamber efendimizin kabri çepeçevre kurşunla muhafaza altına alınmış oldu.

Üçüncü mescidimiz Mescid-i Aksadır. Müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılan bir yapıdır. Kudüs’ün doğusundaki Eski Şehir bölgesinde bulunur. Mescitlerimize sahip çıkmalıyız. Mescid-i Aksa mızı başka bir ülke başkent yapmak istiyor. Bu üç mescid Müslümanlarındır.

Sizlere önemli mescitlerimizden bahsetmiş oldum. Eminim çocuklarımıza çok değil bu kadarını bile anlatmaya başlasak yeterli olacaktır. Yeter ki bir yerden başlayalım. Mescitlerimizin ziyaretinde karşılaşmak dileği ile sağlıcakla kalın.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.