Sabır ve Namaz İle Yardım İsteyin

14.01.2022
804
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,

İnsan yaşamını etkileyen birçok farklı etken ve birçok farklı etkileşim söz konusudur. Yaşam döngüsü içerisinde zafere ulaşmanın yolları arasında öncelikle sabır ve de takva vardır. İnsanın acele etmemesi ve sabrederek dilini tutması onu kurtuluşa götürecektir. Selametle dilini tutmak acele işlerden uzak durmak her açıdan rahat yaşamı kişiye sunacaktır. İnsanın en fazla sorun yaşadığı konulardan bir tanesi sabırsız davranmak ve diline hakim olmamaktır. Diline hakim olamayanın başı da dertten kurtulmaz. Allah sabredenleri sever. Allah’tan sabırla ve namazla yardım isteyin diye buyuruyor yüce yaradan Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de. Acele etmenin kişiye faydadan çok zarar vereceği aşikardır. Zaten acele etmek şeytanın vesvesesidir. Fakat namaz kılma konusunda Müslüman mutlaka acele etmelidir. Namaz vakti girdiğinde biran evvel namazını eda etmelidir.

Namaz ve Sabır

Bir Müslümanın en fazla dikkat etmesi gereken hususların başında namaz gelmektedir. Namazın elbette doğru şekilde kılınması çok önemlidir. Ayrıca namazı cemaat ile kılmak çok daha büyük sevaba erişme anlamındadır. Çünkü namaz, kişinin huzur-u ilahiye çıkması anlamı taşımaktadır. Kılınan namazın cemaat ile kılınması da toplu şekilde huzur-u ilahide toplanma anlamındadır. Huzura ve mutluluğu erişip günahlardan arınmak için sabır ve namaz ile yardım isteyin. Bu hususta alimlerin büyük bir çoğunluğu sabır ederek ve namaz kılarak yardımı ikindi namazı vaktinde olduğunu beyan etmişlerdir. Elbette farklı görüşlerin de önü sürüldüğü bu hususta sabırla hareket etmek en hakiki olanıdır. Özellikle de Cuma günlerinde mümkün olduğu kadarı ile dua ederek bolca ibadet yaparak geçirilmelidir.

Sabır İle Allah’a Sığınmak

Kişinin duasını kabul edecek tek gerçek yüce Allah (C.C.)’dir. Sabrın sonunda günahlardan arınmak ve daha huzurlu yaşam sürmek yatmaktadır. Duanın en makbul olanı içtenlikle ve samimi şekilde yapılanıdır. Kim ki içtenlikle ve samimi şekilde dua eder de sabrederse sonunda Allah onun dualarını kabul edecektir. Sabır ve namaz ile yardım isteyin diye buyuran yüce Allah (C.C.) Müslümanın elini elbette boş bırakmayacaktır. Fakat duaların da mutlaka usulüne göre yapılması esas alınmalıdır. Duanızın bolca yapıp bir de sabreder de Allah’a sığınırsanız sizi hakikate ulaştıracaktır. Yaradan kullarını bazen sabırla sınar ve bu sabrın sonunda da kuluna mükafatını verir. Allah (C.C.) her şeyi bilen ve görendir. Onun bilgisi hikmeti ve büyüklüğüne hiçbir şey erişemez.

İnsan Nasıl Sabretmeli

Sabretmek insana bazen çok zor gelebilir. Elbette insanoğlu nefsini hükmedemediği zaman dönüşü olmayan yollara da girebilir. Sabır için mutlaka insanın kendini sorgulaması gerekir. Ben ne yapıyorum neden böyle yapıyorum sorusunu sormalı ve her zaman Allah’a yönelmelidir. Zorlukları veren de zorluklardan sonra kolaylıkları sunan da Allah’tır. Kullar Allah’ın sınavlarından başarılı olurlar ise hem bu dünya da hem de ahirette mükafatını fazlası ile alacaktır. Kim ki sabretmez ve bu hususta yanlışa düşer ise günahları her geçen gün daha da artacaktır. Sabırlı olma noktasında insanın Allah’ı bolca zikretmesi öncelikli olmalıdır. Namazına özen gösteren yalandan ve haramdan sakınan kişi birçok hususta da sabırlı olmayı başarır. İnsanın kendisi ile olan mücadelesini aşması için de bolca dua etmesi ve Allah’ı bolca zikretmesi ile mümkündür.

Sabır İçin Dile Hakim Olmalı İnsan

Sabredenlerin ödülünü mutlaka Allah (C.C.) verecektir. Nitekim insanın nefsi ile olan mücadelesini kazanabilmesi için öncelikle hakikate ulaşma gayreti göstermesi gerekir. Bunun için de duayı ve ibadeti eksik etmemesi gerekir. Duanın gücünü fark eden insana hiç kimse hiçbir şey yapamaz. Elbette insanın sabır konusunda zorlandığı hususlarda dil faktörü oldukça ehemmiyetlidir. Hayatın içerisinde bir anda öfke ile söylenen sözün geri dönüşü de olmayacaktır. Ağınızdan çıkmayan kelime sizin hakimiyetinizdedir. Fakat ağınızdan çıkan kelimeye dikkat etmezseniz onun kölesi olursunuz. Sonradan pişman olmamak ve çok zor durumlarla karşılaşmama adına dilinize hakim olmalısınız. Kötü sözden uzak duran kimseler her zaman hidayete erenlerden olmuştur.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

  1. Özgür Başar dedi ki:

    Bizler sıkıntıya sabretmek namazı dosdoğru kılarak mevlamızın celle celaluhu yardımını isteyerek dua etmeleliyiz

  2. cemal kılağus dedi ki:

    Namaz dinin direğidir Hz Ömer der ki namaz kılan ihtiyarı çok severim ama namaz kılan gence aşığım aşık