Hz. Hamza Kimdir? Hz. Hamza’nın Müslüman Olması Ve Şehadeti

26.04.2022
976
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.

HZ. Hamza diğer adıyla Ebu Ammara/Ebu Umare son peygamber efendimiz HZ. Muhammed (s.a.v)’in amcasıdır. Efendimizin yaşça en küçük amcası olan HZ. Abbas’ın bir büyüğüdür. Aynı zamanda Resul-i Zişan efendimizin süt kardeşidir. İkisi de Ebu Leheb’in kölesi olan Süveybe’den süt emmişlerdir.

HZ. Hamza’nın peygamber efendimizden (s.a.v) süt kardeş olmaları göz önünde bulundurularak 2 veya 4 yaş büyük olduğu rivayet edilir. (569) HZ. Hamza en çok yiğitliği/mertliği ve avcılık konusundaki yeteneğiyle bilinirdi. Akrabalarına çok saygılı biriydi. Hz. Hamza’nın Müslüman olması kötü bir hadiseden sonra gerçekleşmiştir. Bir gün peygamber efendimiz mescidinde namaz kılarken islam düşmanı Ebu Cehil, Efendimiz secdede iken ayak tabanlarına vurmaya başlar onunla dalga geçer ve kahkahalar atar. Efendimizin ayak tabanı yaralanır. Ebu Cehil deve işkembesini (devenin bağırsaklarını) getirerek o secdede iken sırtına bırakır.

Hz. Hamza Kimdir Hz. Hamzanin Musluman Olmasi Ve Sehadeti

Hz. Hamza Kimdir? Hz. Hamza’nın Müslüman Olması Ve Şehadeti

Müslümanlar azınlıktır ve bir şey yapamazlar. 6 yılda sadece 38 kişi Müslüman olmuştur. Keza çoğu gizli Müslümandır HZ. Ali ufaktır ve efendimize destek olabilecek kimse yoktur. Bu olay her yerde yayılır. Herkes Ebu Cehil’ in Muhammed’i nasıl rezil ettiğini anlatır. Efendimiz üzgündür. Bu olay sırasında HZ. Hamza av ile uğraşmaktadır. Avdan döndüğünde eşi ona Bugün Ebu Cehil Muhammed’e kötü davrandı herkes Muhammed ile dalga geçti kimse ona destek olmadı hani sen onun amcasıydın hani o senin kardeşin gibiydi sen anca hayvan avlamak ile uğraş diye sitem eder.

HZ. Hamza atına biner Ebu Cehil’ in yanına gider ve yayının sert tarafı ile Ebu Cehil’ in yüzüne vurur. Ebu Cehil’ in yüzü kanamaya başlar. Bunun üzerine yanındakiler HZ. Hamza’ya kılıç çekerler. HZ. Hamza da onlara karşılık verir. Ebu cehil zeki bir adamdır ve işin sonunun kötü olacağını ve çok sinirlenirse HZ. Hamza’nın gidip Müslüman olabileceğini bildiği için adamlarını durdurur. Ebu cehil dersini almıştır. HZ. Hamza efendimizin yanına gider ve kardeşim üzülme ben Ebu cehil ‘e dersini verdim der. Fakat efendimiz halâ üzgündür. HZ. Hamza neden üzgünsün neden mutlu olmuyorsun Muhammed der. Efendimiz (s.a.v) mutlu olmamı, üzülmememi istiyorsan Allah birdir Muhammed onun peygamberidir de ve ebedi cehennemden kurtul der. HZ. Hamza ise Azizim sen hiç yalan söylemezsin öyleyse Allah bir ve sen onun peygamberisin der ve peygamber efendimiz (s.a.v) o zaman tebessüm etmeye başlar. Hamza islam ile müşerref olmuştur.

HZ. Hamza HZ. Ömer’inde Müslüman olmasında öncü olacaktır. Bu iki cesur adam Müslüman olunca mekke halkı şaşıracak düşmanlar ise üzülecek korkacaktır. Bu iki adamın Müslüman olmasından sonra 6 yıl da 38 Müslüman sayısı 1 yılda 300’e çıkar. Bedir savaşındaki galibiyette büyük payları vardır. Hicretin 3.yılında (625) Uhud Savaşında sonradan Müslüman olacak olan vahşi adlı köle tarafından öldürülür. Hind HZ. Hamza’nın, babası utbe ve amcası şeybe’ yi öldürdüğünü öğrenince intikam almak için habeşli kölesi vahşi’ yi görevlendirir. Vahşi Hamza’yı öldürürse azat edilecektir. Bir özgürlüğün karşılığında Hamza gibi büyük bir adam şehit olmuştur. Derler ki Hind Hamza’nın karnını yarar ve ciğerini söküp yemek ister ama yiyemez ve tükürür. Efendimize ölüm haberi verildiğinde efendimiz ilk olarak hind hamza’nın ciğerini yiyebildi mi? diye sorar. Sahabeler yiyemediğini söyler ama efendimizin neden bu soruyu sorduğunu merak eder ve nedeni sorarlar.

Efendimiz (s.a.v) der ki; eğer hind hamza’dan tek bir parça alsaydı ve onu yutsaydı o cehennemde ebedi kalmayacaktı. HZ. Hamza çok kötü bir şekilde şehit olmuştur. 20 kılıç yarası almış gözleri çıkarılmıştır.  Bütün çocukları ölmüş ve nesli devam etmemiştir. Kabri Medine’de Uhud dağı civarındadır. Yerdekiler ona Ebu Ammara göktekiler ise ona Esedullah (Allah’ın aslanı) derlerdi. O en çok Esedullah lakabından hoşlanırdı. Rivayet edilir ki HZ. Hamza’nın kabrine gidip ona selam verenlere HZ. Hamza’da selam vermektedir. Onun bizler için yaptıklarının hakkını asla ödeyemeyiz. Allah ondan razı olsun ve buradan ona selam olsun.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.