Kur’an’ı Kerim’de Duanın Fazileti

22.11.2023
611
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.

Kur’an’ı Kerim son hak din olan İslamın hükümlerini içeren ve Allah’a iman eden müslümanlar için Cebrail aracılığıyla indirilmiş olan ve bizlere Peygamberimiz HZ. Muhammed (sav) tarafından müminlere bir rehber ve öğüt niteliğinde yayması için gönderilmiştir.

Kur’an’ı Kerim’de Duanın Fazileti

Kur’an’ı Kerim’de Duanın Fazileti

Kur’an içinde yer alan her bir kelam Allah’ın sözlerini, emir ve hükümlerini içerir. İslam dini esaslarını ve mümünca yaşamayı biz Kur’an aracılığıyla öğrenmekteyiz. Dünya hayatı üzerinde Allah’ın kulları olarak görev ve sorumluluklar içinde yaşarken sıkıntıya düştüğümüz ve kendimizi darda hissettiğimiz zamanlarda Allah’a secde ederek dua etmemiz emredilir. Bu, Kur’an’ın dolayısıyla Allah’ın biz kullara dünya hayatında bir şey isteme şeklidir. Herhangi bir istek, arzu ve mutluluk arayışında sadece Allah’a yönelmek ve bunu dua ile yapmak gerekir.

Kur’an ayetlerinde açık bir şekilde; “Bana dua edin ve duanızı kabul edeyim.” şeklinde geçen onlarca ayet ile Allah duaları duyduğunu ve uygun bir şekilde yapılan dualarında kabul göreceğini müjdelemektedir.

Özellikle Kuran’ı Kerim’in başlangıcında yer alan Fatiha suresi tamamıyla dualardan oluşan bir içeriğe sahiptir.

Kur’an’da Dua Ayetleri Bize Neyi Anlatır?

Yüce Allah Kur’an’I Kerim’de Bakara suresi 201.ayetinde bir mü’minin Allah’a yalvarırken nasıl bir dua da bulunmalıdır? sorusunun en güzel cevabını verir. Ve biz Kur’an’ın pek çok ayetinde farklı zaman dilimlerinde Allah’I ve hak dini anlatmak için gönderilen Peygamberlerin hayatlarının kritik dönemlerinde yaptıkları dualar ile karşılaşmaktayız.

Örnek olarak; HZ.Yunus, Ninova halkına hak dini anlatmak için gönderilen bir Peygamberdi. Halkının taşkınca tavırları ve dine karşı asilikleri onu yıldırmış. Ve bir gün bulunduğu yeri terk edip denize açılmıştı. Allah’tan bir hüküm gelmesini beklemeden alınan bu karar üzerine HZ.Yunus denizde ceza olarak bir balık tarafından yutulur. Ve Kur’an’da biz HZ. Yunus’un balığın karnındayken yaşadığı pişmanlığı ve bu pişmanlıktan dolayı içten bir şekilde yaptığı tövbe ve duayı okumaktayız.

Peygamber dahi olsa zor zamanlarda ve hataya/yanılgıya düştüklerinde yine bir dua ile Allah’a sığınmışlardır. Bizler de Allah’a hem genişlik/ferahlık zamanında hem de darlık/kasvet anlarında dua ile sığınmalıyız. Hidayete eriştirip, düzlüğe çıkaran yalnız Allah’tır.

Kur’an’da Geçen Dua Ayetleri Pdf

Kuran’da geçen ayetleir pdf olarak almak isterseniz konu altından bize ulaşın lütfen mail adresinize pdf dosyası iletilecektir. Ayetler çok fazla yer kapladığından bu sayfa üzerinden paylaşım yapamıyoruz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.