Zekat Nedir? Zekat Kimlere Verilebilir?

31.07.2022
546
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.

ZEKAT NEDİR? KİMLER ZEKAT VEREBİLİR?

Zekat nedir? Müslüman olan bir zengin kişinin kendi alın teriyle kazanmış olduğu mal varlığından belirli bir oranda dağıtmasıdır. Bu oran mal varlığının kırkta biri kadar olmalıdır. Zengin, bir başka zengin kişiye zekat veremez. İman etmenin beş şartı arasında bulunan zekat vermek, yapılması zorunlu olan farz bir ibadettir ve sadece gerçek ihtiyaç sahiplerine verilir. Zekat verilecek kişinin fakir olmasının yanı sıra bir de Müslüman olması gerekir. Gerçekten ihtiyaç sahibi olsa bile islamiyete ve kurallarına inanmayan bir kişiye zekat adı altında verilen para sizin zekatınız olmaz. Bu ancak kulun bir başka kula yaptığı iyilik ve yardım olarak kabul edilir. Birde anaya, babaya, çocuğuna, dede ve büyük anneye zekat verilmez. Yani İslam dinine göre bu kişiler bakmakla yükümlü olduğumuz kişilerdir. Peki, kimler zekat verebilir?

Zekat Vermekle Yükümlü Kişiler

Nasıl ki zekat verilen kişinin müslüman olması gerekiyor ise zekat verecek olan kişinin de Müslüman olması şarttır. Akıl sağlığının yerinde olması ve çocuk yaşta olmaması da kriterler arasındadır.

Yaşamını devam ettirmek için kazanmış olduğu paradan zorunlu giderlerini karşıladıktan sonra elinde belirli bir miktar parası olan kişiler zekat vermekle yükümlüdür. Ev, araba, giyim, yemek, eğitim, sağlık gibi harcamalar zorunlu giderler olarak kabul edilir. Aslı giderlerden sonra elinizde kalan 81 gram ve daha fazla olan altın değerindeki para, arsa, ev, araba, altın zekat vermeyi gerektirir.

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur; zekat vermek İslamiyet’in geçiş köprüsüdür der ve şöyle devam eder. Bu köprü zengin, zenginin malı ve fakirin buluştuğu bir köprüdür.

İslamiyette Zenginlik Ölçüsü Nedir?

Kişisel olarak bir çok insan kolay kolay zengin olduğunu kabul etmez. Zengin misiniz diye sorulduğunda ufak tefek mal varlığının olduğunu fakat daha tam anlamıyla istediği refah seviyesine gelemediğini ifade eder. İnsanoğlu doyumsuz dur. Allah verdikçe daha fazlasını ister. İşte bu nedenle İslam dini zenginlik ölçüsünü kişilerin insiyatifine bırakmamıştır.

Oturulan ev ister kira olsun ister tapulu ev olsun zenginlik ölçüsünü hesaplarken hesaba dahil edilmez. Evin içerisinde bulunan eşyalar, varsa bir tane araba da hesaba katılmaz. Bütün bunların dışında kalan malvarlığı 81 gram altın fiyatına tekabül eden kişiler İslamiyet’e göre zengin kabul edilmektedir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.