Dinimizde Gusül Abdestinin Önemi!

11.06.2022
366
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.

Dinimizde bizlere haram kılınan bazı önemli hususlar vardır.

Bunlardan en önemlisi cünüplüktür. Cünüplükten kurtulmak için yapmanız gereken gusül abdesti almaktır. Şimdi guslün şartlarından, yapılması gerekenlerden, doğru guslün nasıl alınması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Guslün farzı 3 tür. 1.Ağzınıza dolu dolusu alıp boğaza kadar çalkalamak. 2.Burnunuza bol su çekip yıkamak. 3.Tüm vücudunuzu iğne deliği kadar kuru yer kalmadan yıkamaktır.

Gusül almayı gerektiren haller genelde karşı cinsle ilişkiye girilmesiyle oluşan hallerdir.

Böyle bir durumdayken eğer gusül abdesti almazsanız cünüp olursunuz. Ve bu dinimizde çok günahtır. Gusül almadan dışarı çıkmamak ve bir işe başlamamak gerekiyor.

Doğru gusül abdesti nasıl alınır? Önce besmele çekmelisiniz. Sonra ellerinizi bileklere kadar yıkamalısınız. Daha sonra avret yerlerinizi iyice ovarak yıkamalısınız. Daha sonra ellerinizi yıkayıp ağzınıza su alıp boğazınıza kadar iyice çalkalamalısınız. Bunu 3 defa tekrarlamalısınız. Sonra burnunuza dolu dolusu alıp burnunuzu iyice temizlemelisiniz. Bunu da üç defa tekrarlamalısınız.

Şimdi normal namaz abdesti gibi abdest almanız gerekmektedir. Daha sonra önce sağ omzunuza 3 defa su dökmelisiniz. Sonra sol omzunuza aynı şekilde 3 defa su dökmelisiniz. Sonra başınıza aynı şekilde 3 defa su dökmelisiniz. Ve tüm vücudunuzu iğne deliği kadar kuru yer kalmadan yıkamalısınız. Böylelikle cünüplükten kurtulmuş olursunuz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.