Tevbe Suresi Kaç Ayet – Tevbe Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

07.06.2022
798
Tevbe Suresi Kaç Ayet – Tevbe Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Tevbe Suresi Hakkında Kısa Bilgi

Tevbe Suresi, Kuranın dokuzuncu sırasındadır. İndiriliş sırası itibarıyla da yüz on üçüncü suresidir. Sure adını hem yüz on yedinci hem de yüz on sekizinci ayetlerde geçen “Tevbe” kelimesinden alır. Tevbe suresinin en başında besmelenin yer almıyor olması, bu surenin enfal suresinin devamı olduğuna ilişkin görüşleri de ortaya çıkarmıştır. Ancak bu görüş pek fazla karşılık bulmadığından ayrı bir sure olarak değerlendirmek mümkündür. İlk ayetlerin bir meydan okuma ve ültimatom olmasından dolayı ve savaştan bahsettiği için besmele olmadığı görüşü ağırlıklıdır.

Tevbe Suresi Ne Zaman İnmiştir?

Hicri dokuzuncu senede nazil olan Tevbe Suresi, Hazreti Peygamberin vefatından bir sene önce inmiştir. Müslümanların hem askeri hem de siyasi bir güç olarak Arap yarımadasında varlıklarını göstermeye başladığı döneme rastlar. Hazreti Ebu Bekir idaresinde tertip edilen ilk hac organizasyonu için Müslümanların Medine’den ayrılmalarının hemen sonrasında Tevbe suresi iner.

Tevbe Suresi Nerede İndirilmiştir?

Tevbe Suresi, bütün ayetleri Medine şehrinde inen son suredir. Medeni bir sure olan bu surenin yüz on üçüncü ayeti ile son iki ayetinin Mekke şehrinde indiği görüşüne, çoğunluk itibar etmemiştir. Sure, Müslümanların hâkimiyetinden ve münafıkların karakter yapısından bahseder. Samimi müminlerin özelliklerine de değinir.

Tevbe Suresi Kaç Ayetten oluşur?

Tevbe Suresi, yüz yirmi dokuz ayetten oluşur. Surenin ilk ayetinin ilk kelimesi olan Berae kelimesinden dolayı bu isimle de zikredildiği rivayetleri vardır. Münafıkların taktikleri ve iç yüzlerini ortaya koyan bir suredir. Sure ayetlerini üç bölümde değerlendirmek mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.