Taziye Duası – Taziye Yerinde Ne Söylenir?

28.02.2022
1.334
Taziye Duası – Taziye Yerinde Ne Söylenir?

Taziye Duası

Taziye duası taziye ziyaretlerinde Fatiha suresinden evvel okunması gereken bir niyaz olarak kabul edilmiştir. Taziye duası uzun yıllardan beridir Müslümanlar tarafından okunmak ile beraber taziye esnasında okunan kısa bir duadır. Hem toplumsal açıdan hem de dini yaşamın gerekliklerinden dolayı taziye duasının kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Çünkü taziye ziyaretlerinin Müslümanların hayatında önemli bir konumu vardır ve bu duayı okuma zorunluluğu hasıl olabilir.

Taziye yerinde ne söylenir?

Taziyeye gidildiğinde taziye sahibi kişiyi teskin etmek ve iyi dileklerde bulunmak gerekir.

“Allah rahmeti ile muamele etsin; mekânı cennet olsun”

  • “Allah taksiratını affeylesin.”
  • “Allah sabırlar versin”
  • “Allah başka acı yaşatmasın”
  • “Er ya da geç hepimiz öleceğiz, Allah iman ile ölmeyi nasip etsin.”

Taziye ziyaretlerinde bulunan Müslümanlar İslam büyüklerinin sıralamış olduğumuz nasihatlerine  dikkat buyurursa daha isabetli davranış sergilemiş olacaklardır.

  • Taziye esnasında vefat eden kişinin yakınlarının acısını çoğaltacak
  • 3 gün ile taziyeyi sınırlı tutmak daha makbuldür.
  • Taziye esnasında ticaret yapılmaz, diğer insanlarla münakaşaya girilmemeli ve konuşmalara dikkat edilmeli ders çıkarıcı, nasihat verici sohbetler edilmelidir.
  • Taziyede yüksek ses tonu ile konuşulmamalı, kahkaha atılmamalı ve saygı çerçevesinde hareket edilmelidir.

[Müslim, Sahih, İmân, 192]

Müslüman’ın kabre gömülmesinde sonra kabrin başında bir süre Kur’an-ı Kerim okumak makbül olandır. Özellikle okunması gereken süreler Mülk, İhlas Vakıa, ve Muavvizeteyn sureleridir. Bu süreler okunduktan sonra Fatiha ve Bakara Suresinin ilk ayetleri okunur. Sureler okunduktan sonra ölünün ve diğer iman sahiplerinin ruhuna armağan edilir.

[Ebû Dâvûd, Sünen, Cenâiz 69]

Cenazelerde hangi sureler okunur?

Yâsîn, Mülk, Vâkıa, İhlâs Muavvizeteyn sûreleri, ardından da Fatiha ve Bakara sûresinin başı okunması makbuldür.

Taziyede el fatiha nasıl verilir?

Taziyede el Fatiha okumak ile ilgili Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’den bir ispat vârid olmamıştır.

Cenaze evinde nasıl dua edilir?

Büyük İslam alimlerinin ittifak ettikleri ki, ölülere duâ etmek, onlara yarar verir ve sevabı onlara mutlaka ulaşır. Buna da delil olarak Allah Tealâ Hazretlerinin ayetleri mevcuttur.

Müminlerin birbirlerine olan sorumluluklarından biri olan son yolculuğa uğurlama, cenazenin definin ardından yakınlarına baş sağlığı dilemektir. Bu tarz durumlar ile karşılaşan kişilere, kaderin tecelli ettiğini, bu kaderi engellemenin veya geri çevirmenin mümkün olmadığını, bu nedenle kadere teslim olmanın kişiyi iyiye sevk edeceğini  ruhen rahatlatacağını telkin etmek ve sabır dilemek gerekir.

Aynı zamanda taziyede dualar okumak ve İslamın din anlayışa uygun şekilde davranarak ölüm hadisesinden kendi payına dersler de ve çıkarımlarda bulunmak gerekir .

(Anlamı, “Allah ecrinizi arttırsın, taziyenin en güzelini etsin ve ölünüzü bağışlasın.” Olan dua eklenecek)

Şafii taziye duası

Tâziye sözlerinde  ve duasında bir sınırlama ve kısıtlama yoktur. Söylenen hangi söz teselli ve sabır öğütlüyorsa o tâziye olur. Büyük İslam Alimleri şu sözlerle tâziye verilmesinin müstehap olduğunda ittifak etmişlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.