Sakinleşmek İçin Sabır Duası

03.11.2021
2.956
Sakinleşmek İçin Sabır Duası

Zor zamanlarla karşılaşıldığında ya da sakinleşmek için insanın dualara sığınması en büyük destekçisidir. Elbette bunun için oldukça etkili olan ve insanı huzura kavuşturacak sabır duası size yetecektir. Hem Arapçasını hem de Türkçesini öğrenerek sizde zor zamanlarınızda bu duaları okuyabilirsiniz. Hatalı hallerden uzak kalabilme ve zorda kaldığınız durumlardan sizi feraha kavuşturacak olan bu dua oldukça etkilidir. Sabrınızı artıracak olan bu dua size sabır kazandırırken yapabileceğiniz hatalardan da dönmenize vesile olabilir.

Sabır Duası

Öncelikle sabrı artırmak için inşirah suresi okunabilir. Sabır duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir; Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab.” Bu duanın anlamı da “Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan – bu şekilde sana eziyet olan – yükünü? Senin şanının yüceltmedik mi? Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk ve yorul. Ve ancak Rabbinden ümit et, hep ona doğrul.” Demektir.

Sabır Duası Nedir?

Yüce yaradan Allah (C.C.) insanları kendisine kulluk etmeleri için yaratmış olup, insanların dünya da ki bu kullukları ahiretlerini belirleyecektir. Üzerimize düşen kulluk görevimizi unuttuğumuz zamanlarda ciddi sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Hiçte beklenmedik anlarda yaşanacak bu sıkıntılar sabır etmemizi gerektirebilir. Böyle durumlarda bolca dua etmek ve sabır duası okumak gerekir. Okuyacağımız bu duanın kalpten yapılması sayesinde kişi Allah’a yakın olacaktır. Şeytandan ve vesveseden uzaklaşacağı için de hata yapma gibi olumsuzluklar da ortadan kalkacaktır. Allah (C.C.) kalpten ve içten yapılan duaları karşılıksız bırakmayacağını bildirmiştir.

Sabır Duasının Fazileti

Kişi günde 7 defa sabır duasını okursa kalbindeki sıkıntılardan kurtularak ferahlaması Allah’ın izni ile mümkün kılınabilir. Bu duayı 5 vakit namazlarının sonrasında okunması halinde Allah (C.C.) o kişinin işlerinde kolaylık sağlar. Kalbinde her zaman sebat ve huzur bularak rahata kavuşur. Kişinin olgunlaşmasına akıl ve fikir sahibi olmasına da etki etmektedir. Allah yolunda okunacak olan Kur’an-ı Kerim de kişinin sabra ulaşmasına vesile olacaktır.

5 vakit namazlarda okunacak olan sabır duasının bir diğer hikmeti de Allah (C.C.) tarafından o kişiye meleklerin gönderilmesidir. Kişinin kalbinin derinliklerine giren melekler şeytanın oradan çıkmasını sağlarken vesveseden uzak durmasına ve günahlardan arınmasına da etki edecektir. Kişi bu sayede manevi olarak huzura erişecektir.

Sakinlesmek Icin Sabir Duasi

Sakinleşmek İçin Sabır Duası

Sabır Duası Nasıl Okunmalıdır?

Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinden olan sabır duası dua şeklinde zikir edilirken abdestli olunması daha faziletlidir. Elbette namaz kılarken okunması da çok daha faziletli olurken Allah (C.C.) katında duanın hemen kabul olmasına da sebep olabilir. Abdest alma imkanının olmadığı ya da namaz kılmanın mümkün olmadığı hallerde de bu dua edilebilir. Nitekim kişinin o anki haline bakarak Allah’a dua etmesi en makbul olanıdır. Dinde zorlama olmadığı için abdest alıp namaz kılarak da bu dua edilmesi gibi bir durum yoktur. Kişinin tamamen ruh haline bağlı olarak gerçekleşmektedir. Daha faziletli olması ve duanın çok kısa sürede kabul görmesi noktasında abdest ile namaz önemlidir.

Sabır Duasının Namazı

Namaz kılarken sabır duasının okunup okunmadığına dair merak edilen hususlara gelecek olursak öncelikle bilinmesi gereken husus duanın namaz sonrası okunması daha faziletlidir. Dua sadece eden kişinin kendisine değil, etrafındakilerinde nasiplenmesine vesile olacaktır. Ev içerisinde okunduğu zaman bereket artar, huzur, neşe ve de anlayış da artacaktır. İyi niyet besleyen Müslüman darda kaldığında ve sıkıntı çektiğinde bu duayı okursa kendini daha ferah hissedecektir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Mustafa Keser dedi ki:

  Her insan için sabır önemlidir.Dualar insanı ayakta tutar.Sabrını korumak için dualara sarılmak her insan için şart.Böyle dualara hep ihtiyacımız var.Emeğinize sağlık.👍👍

 2. Bombiks dedi ki:

  Bazen insanın sabrını zorlayan şeyler oluyor. O anlarda dua çok büyük bir kurtarıcı gerçekten. Allah razı olsun.

 3. Bombiks dedi ki:

  Sabrermek bazen zorlaşıyor. Ama dua çok büyük bir kurtarıcı. Allah razı olsun.

 4. Hatice dedi ki:

  Allah c.c kulun dua etmesini nasip etmişse kabul olmasına az kalmıştır insallah içimizden geçen hayirli dualarımız kabul olur okudukça çıkamadım sayfadan tesekkurler

 5. Hatice dedi ki:

  Dua edebilmek ne güzel lütuf en basta o kapida beklemeyi bilsin insan oda sabırdan geciyor tabi sabrın önemini anlatan yazi dizisi olmus

 6. bade yıldırım dedi ki:

  çok zorda kaldığım durumlarda bu duayı hep okurum. Allah ile iletişim kurmanın tek yolu dua olduğu için duayı dilimizden eksik etmeyelim din dostlarım. selam ve dua ile..

 7. Melike dedi ki:

  İnsan ruhuna en iyi ilaç dua … Sabır için de , dayanabilmek için de her şey için Allah’a sığınırım..

 8. Melike dedi ki:

  Herşeye ilaç duadır . Sabır ve dua en büýük şıfa.

 9. Merve Çoruk dedi ki:

  Rabbim sıkıntıda olan herkese ferahlık versin. Bu duayı okuyunca içim ferahladı. Allah razı olsun sizden.