Peygamber Efendimiz Hacamat Hadis – Manevi Sırları

15.12.2021
3.135
Peygamber Efendimiz Hacamat Hadis – Manevi Sırları

Bütün sağlık sorunlarının tedavisi ve kalıcı iyileşme sağlamak için başvurulması gereken tek yol modern tıbbın sunduğu imkanlar olmalıdır. Bunun yanı sıra binlerce yıl önce uygulanan tedavi yöntemlerini de yok saymamak, yerinde ve uzman ellerin kontrolünde faydalanmak gerekir. Sağlık sektörü kendi arasında modern ve alternatif tıp olarak iki kategoriye ayrılır. Hacamatta alternatif tıbbın en güçlü şifa veren kollarından bir tanesidir. Peki, hacamat nedir? hacamat nasıl yapılır? İşte, hacamat ile ilgili merak edilen tüm sorular ve cevapları…

Hacamat Nedir?

İnsan bedeni dışardan yada içerden birçok nedene bağlı olarak içinde zararlı toksin barındırır. Bu zararlı toksinlerin bir kısmı tuvalete çıkarak yada terleme yoluyla vücuttan atılır. Dışarı atılamayan kısmı ise birikerek birçok sağlık sorununun oluşmasına sebebiyet verir. Zararlı toksinler genellikle derinin alt tabakasında birikir. vücutta biriken kirli toksinlerin çok küçük bir kesik atılarak kan yoluyla dışarı atılmasına hacamat denir.

Hacamat yönteminin tarihçesi tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’a kadar uzanmaktadır. Hatta ve hatta İslam dininin elçisi ve peygamberi Hz. Muhammed’in ümmetine, hacamat yaptırmak ile ilgili aktardığı pek çok hadis bulunmaktadır. Binlerce yıllık bir tarihe dayanan hacamat nasıl yapılır?

Hacamat Tedavisi

Hacamat Tedavisi

Hacamat nasıl yapılır?

Ülkemizde bundan birkaç yıl öncesine kadar hacamat, sadece alternatif tıpla alakalı eğitimler alan  ve hacamat yapma yetkisi olan kişiler tarafından uygulanmaktaydı. Ancak, hacamata olan ilginin artması da, eğitimsiz ve bu işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılmasının hızlı bir şekilde artmasına sebep olmuştur. Bundan birkaç sene önce halk sağlığını korumak amacıyla sağlık bakanlığı devreye girdi. Yeni bir kararname ile artık hacamatın bundan sonraki yıllarda kamu hastanelerinde de yapılması kararı alınmıştır. Bu karar doğrultusunda  kamu hastanelerinde yada özel alternatif tıp merkezlerinde hacamat nasıl yapılır?

Deri yüzeyinde steril edilmiş bir kesici alet kullanılarak küçük bir kesik atılır. Kesiğin üzerine cam bardak formunda bir obje kapatılarak vücutta biriken kirli toksinlerin dışarı atılması sağlanır. Çok basit bir işlem gibi gözüküyor olsa da çok teknik detayları vardır. Eğitimini almamış kişiler tarafından uygulanması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kimlerin hacamat yaptırıp yaptırmayacağı konusuna gelecek olunursa, bu konuda karar verici kişiler sağlık bakanlığının izin verdiği kurumlarda görev yapan hekimlerdir.

Hacamatın Manevi Sırları

Hacamat konusunda Peygamber Efendimizin hadisleri ve özellikle kendi de yaptırdığı için oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Şüphesiz Peygamber efendimizin kendi yaptığı ve yapılmasını istediği her şeyin bir manevi değeri bulunmaktadır.

Peygamberimiz (s.a.s)  Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmıştır. İşlemi başından kan aldırarak yapan Peygamber Efendimiz haccâma bu işlemin karşılığını ödemiştir. Sonrasında şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)”(Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3).

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Sungur Targal dedi ki:

    hacamat insana hafiflik vermektedir. bir kaç kere hacamat olmuş biri olarak özellikle boynumda olan ağrıların geçmesine vesile oldu. tavsiye edilir.