Kur’an’a Göre Tesettür Nasıl Olmalıdır?

06.04.2022
720
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.

Tesettür Nedir?

Kelime anlamı olarak örtünmek , saklamak , bir örtü ardına gizlenmek manalarına gelir. Tesettür kelimesi İslami bir tabirdir. Kur’an’a göre  kadın ve erkeklerin mahrem bölgelerini örtmelerine denir.

Kurana Gore Tesettur Nasil Olmalidir

Kur’an’a Göre Tesettür Nasıl Olmalıdır

Kur’an’a Göre Tesettür Nasıl Olmalıdır?

Kur’an’a göre kadınların elleri ve yüzleri  dışında vücut hatlarını belli etmeyecek elbiseler giymeleri , erkeklerin  ise en az göbek ve diz kapakları arasını örtmeleri dinimizce farzdır. Bu elbiselerin vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde ve kalınlıkta olması gerekmektedir. Ayrıca kadınların başörtüsü takması ve omuzlarından aşağı doğru uzatılması gerekir. Ancak birçok kadın bu konuda kafasında çeşitli sorular barındırmaktadır. Kur’an ‘da başörtüsünün geçmediği iddiası kişilerin kafasını karıştırmaktadır. Bu düşüncenin yanlış olduğunu şu ayetten anlayabiliriz.

Allah Kur’an’da diyor ki :

inanan kadınlara da söyle gözlerini haramdan sakınsınlar ,ırzlarını korusunlar ve kendiliğinden görünen kısmı müstesna ziynetlerini göstermesinler ve başörtülerini göğüslerinin üzerine kadar örtsünler…”

(Nur Suresi 31.ayet )

Ayette geçen “hımar” Arapça bir kelimedir ve başı kapatma manasında gelmektedir. Türkçede buna baş örtüsü denir. Yani bilinenin tam aksine Kur’an’da bu açıkça belirtilmektedir. Arapçada örtünmek kavramını karşılayan 9 dan fazla sözcük bulunmaktadır. Dilimizin Arapça’ya göre daha az sözcük barındırmasından dolayı Arapça kelimelerin anlamı tam olarak karşılanamaktadır. Bu nedenle tesettür farklı yorumlanmıştır. Ayrıca Cahiliye döneminde kadınların başlarını örtüp göğüslerini açık bırakmalarından dolayı ayette başlarından omuzlarına doğru başörtülerinin sarkıtılması söylenmiştir.

Kurana Gore Tesettur

Kur’an’a Göre Tesettür Nasıl Olmalıdır

Tesettür Emri Sadece Kadınlara  Verilmiştir?

Tesettür emri sadece kadınlara değil erkeklere de gönderilmiştir. Hatta bilinenin aksine ilk tesettür emri erkeklere gelmiştir.

Bu durumu ayette:

“…(Ey Resûlüm!) Mü’min erkeklere , gözlerini (harâmadikmemelerini , ırklarını da korumalarını söyle !…) (Nur suresi 30 ayet ) anlatılmaktadır.

Bu ayetle anlaşılıyor ki kadınlar kadar erkekleri de tesettür konusu ilgilendirir. Erkeklerin tesettürü göz kapaklarıdır. Bakışlarını haramdan uzak tutmalıdırlar. Tesettür sadece bedenin korunması anlamına gelmez aynı zamanda zihnin de korunması demektir.Kişi iradesi üzerinde üstünlük sağlayıp kendini kontrol altına alabilirse tesettürü tam anlamıyla sağlamış olur.

Tesettür Neden Gereklidir?

Bu dünyada değerli olan şeylerin üzeri kapalı ve ulaşılması zordur.Örneğin elmaslar yerin derinliklerinde kapalı ve korunma halindedir. İnciler okyanusun en derin yerinde güzel bir kabuğunun içinde kurulmuş bir şekildir. Altın yerin derinliklerinde kat kat kayalarla kapalı bir şekildedir. Onları elde etmek için çok uğraşmak gerekir. Ve kadınlar  bu madenlerden çok daha kutsal ve kıymetlidir. Bu madenler gibi kadınların da ulaşabilmeleri zor olmalıdır. Ayrıca toplumda kadınlar ilgi görmek istemediği erkeklerin rahatsız edici bakışlarından kendilerine sakındırmak istemektedirler. Çünkü malumdur ki insan sevmediği ve çekindiği kişilerin dikkatli bakışlarından sıkılır rahatsız olur. Bu nedenle Allah kadınların korumak için tesettür emrinde bulunmuştur.

Allah bir ayette tesettürün kadınların incinmemesi için olduğunu şu ayetle vurguluyor

Allah Kur’an’da diyor ki:

“… müminlerin kadınlarına ( dışarı çıktıkları zamandış örtülerini üstlerine almalarını söyle onların tanınmaması ve incinmemesi için en elverişli olan budur…”(Ahzab suresi 59. ayet meali) ayette de görüldüğü üzere kadınlar kendilerini korumak ve değerli olan bedenlerini saklamalıdırlar. Değerli olan her şey  dikkat çekicidir ve zarara uğramamak için gizlenmelidir. Bu nedenle tesettür gerekli ve kısıtlayıcı değil tam aksine özgürleştiricidir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.