Kısa Sürede Zengin Olma Duası (Denenmiş)

08.01.2024
2.524
Kısa Sürede Zengin Olma Duası (Denenmiş)

Allah insanoğluna birçok nimetler veriştir. İnsanı diğer yarattığı her şeyden daha üstün kılmıştır. Allah insana birçok nimetler verdiği gibi, mesuliyetlerde yüklemiştir. Allah her şeyi kendisinden istememizi emretmiştir. Bu isteme yolu da dua ile olur. Dua etmek bir kulluk vazifesidir.

Dua Allah yakarma, sadece ondan isteme anlamına gelir. Hayatımızda her an Allah’tan yardım isteyebiliriz. Konu fark etmeksizin birinin kötülüğünü istemek dışında Allah her duaya kapılarını açar. Başımız dertte olunca, sağlık hakkında ya da mevki için dua etmek gayet doğaldır. Bunların arasında zengin olmak için dua edenlerimiz bir hayli fazladır. Ancak bu istekte yanlış değildir.

Dua İle Zengin Olunur Mu?

Elbette Allah dilerse dua ile zengin olunabilir. Ancak Allah her şeyi hakkıyla veren ve bilendir. Dolayısıyla Allah’a nasıl dua edeceğimizi bilmemiz gerekir. Her insan bolluk bereketli ve refah bir hayat ister. Ancak sadece dua ederek hiçbir şey yapmayarak duanız kabul olacak zannediyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Çünkü siz elinizden geleni yapıp Allah’tan ondan sonra bolluk bereket istemelisiniz. Elimizden geleni yaptıktan sonraki konu nasıl dua edeceğiz konusudur. Zenginlik duaları konusunda bazı ayetler ve değerli alimlerin dualarını örnek gösterebiliriz. Bu dualardan biri İmam Gazali’nin duasıdır.

Allahumme ya ganiyyü, ya hamid, ya mübdiü,ya muid, ya faalün lima türidü, ya Rahimü, ya vedud, ekfini bihelalike an haramike ve bi taatike an ma’siyetike ve bifadlike ammen sivake.

İmam Gazali bu duayı 3,5,7 gibi tekli sayılar ile okunmasını tavsiye eder. Bu duayı günde 70 defa okuyanın Allah’ın izniyle bolluk ve bereket içinde olacağını söyler. Gazali’nin bu dua üzerinde durmasının asıl sebebi, Hz. Muhammed Efendimizin Hz Ali’ye bu duayı öğütlemesinden dolayıdır. Rızk çoğalmak, borçlardan kurtulma ve feraha kavuşmak için edilen bir başka dua ise;

Kalerabbigfir liveheb limulken la yenbagi li ehadin min badi, inneke entel vehhab Duasıdır. Helalinden para kazınıp zengin olmak için bu dua çok etkilidir.

Fakirlikten Kurtulup Zengin Olma Duası

Fakirlikten Kurtulup Zengin Olma Duası

Zenginlik Duası Olarak Kabul Edilen Ayetler

Zenginlik için dua niteliğinde birkaç ayet bulunmaktadır. Bunlardan biri Duha Suresi 8. Ayettir. Bu ayette şöyle denmektedir. Ve vecedeke âilen fe agnâ yani seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?

Yine Ali İmran Suresi 26. Ayette Kulillahumme malikel mulki tu’til mulke men teşau ve tenziul mulke mimmen teşa’, ve tuizzu men teşau ve tuzillu men teşa’, bi yedikel hayr, inneke ala kulli şey’in kadir ayetinde de De ki: ‘Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin.

Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin” denilmiştir. İşte yüce Kur’an’da geçen bu ayetlerde zenginlik duası yerine okunabilir. Yüce Allah her şeye kadirdir. Yalnızca hakkıyla ondan istemeyi bilmemiz gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.