Kekemelik İçin Okunacak En Tesirli Dualar

11.10.2021
832
Kekemelik İçin Okunacak En Tesirli Dualar

Genel itibari ile bakıldığında çocuk yaşta başlayan kekemelik yetişkinlikte de devam etmektedir. Konuşma akışında tekrarlar, uzatmalar ve duraksamalara bağlı olarak konuşmalarda aksaklıklar oluşması ile birlikte kekemelik oluşmaktadır. Kekemelik nedir? Kekemeliğin belirtileri ve tedavisi konusunda sizlere bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağız. Konuşmalarda yaşanan bozukluklar kekemeliğin en önemli göstergesidir. Ne söylemek istediğini çok iyi bilen kişi bunu hecelere dökemediği zamanlarda kekemelik nükseder. Kekemeliğin anlaşılmaz hale gelen hallere bürünmesi ise kişinin yaşamını ciddi oranda etkilemektedir. Olumsuz haller ile birlikte son derece zorlu günler yaşayan birey toplumdan da bu duruma bağlı olarak uzaklaşmaya başlayacaktır.

Kekemelik Nedir? Kekemeliğin Belirtileri ve Tedavisi

Kekemelik hali sürekli gerçekleşen bir hal olmadığı gibi duygusal değişimlere göre nüksedebilen düzeye sahiptir. Normal konuşma düzeninde herhangi bir sorun yaşamayan birey heyecanlandığı zaman ya da bir korku karşısında da konuşma bozukluğu yaşayabilir. Bu bozukluğun oluşması da bir kekemelik göstergesidir. Telefonda ya da samimi bir arkadaşı ile konuşurken hiçbir sorun yaşamayan birey yabancı birisi ile veyahut beklenmedik bir anda sorulan soru karşısında da kekemelikle karşı karşıya gelebilir. Ayrıca kekemelik sonradan da oluşabilecek bir sorundur. Başına gelen bir olaydan sonra kekemelik başlayabileceği gibi ciddi bir travmada da bu durum yaşanabilir.

Kekemeliğin Belirtileri

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli etken kekemeliğin nasıl tespit edileceğidir. Bu hususta kekemeliğin belirtileri oldukça geniş bir yelpazeye sahip diyebiliriz. Ayrıca kişiden kişiye değişen özellikleri de görülmektedir. Yapılan araştırmalara ve incelemelere göre belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişinin konuşması sırasında kelime, ses ve hecelerin çok kez tekrara girmesi.
  • Konuşma içerisinde kullanılan kelime veya kelimelerin içerisinde seslerde uzatılma söz konusu olması.
  • Konuşmanın devamını hızlı getirme isteği ve bu isteğe bağlı olarak da son seslerin söylenmemesi ya da bitirmeden bırakılması durumu.
  • Konuşmaya başlamadan önce kelimeyi bir türlü getirememesi veya konuşma içerisinde tıkanması ve bu durum karşısında zorluk yaşaması.
  • Birey her ne kadar konuşma isteğinde bulunsa da konuşma korkusu ve konuşma kaygısı yaşaması halleri kekemeliğin belirtileri arasındadır.
  • Yanlış kelime vurgusu ve kelime vurgularının alışılmışın dışında kullanılıyor olması.
  • İletişim kurma konusunda sorunlar yaşama ve sınırlı iletişim kurma halleri.
  • Kişinin konuşma esnasında konuşma bütünlüğüne uymayacak şekilde sesler ve sözcükler eklemesi yine kekemeliğe işarettir.
  • Konuşmanın akışını ciddi şekilde etkileyecek kelime geçişlerinde sorun yaşaması. Yani konuşma içerisinde duraksamaların yaşanması ve sonraki kelimeye geçiş esnasında zorluklar yaşanması.

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemelik belirtisini gösteren birey veya çocuk bir an önce tedavi için uzman doktorla görüşülmesi gerekir. Kekemeliğin tedavisi kişiden kişiye değişirken kekemeliğin türlerine göre tedavi uygulanması söz konusudur. Konuşmayı daha akıcı hale getirmek ve kekemeliği yenmek için hem çocuklar hem de yetişkinlere yönelik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Terapi ve tedaviye yönelik uygulanan yöntemler uzmanlar tarafından takip edilmekte ve uygulanmaktadır.

Kekemeliğin tedavisini hızlandırma noktasında konuşma terapisi ve bilişsel davranışçı terapi uygulamaları oldukça etkilidir. Uygulanan diğer yöntemler arasında nefes egzersizleri, rahatlama teknikleri ve rahatlama yöntemleri, aile çocuk etkileşimi ve elektronik cihazlarla kekemeliğin etkili şekilde çözüm yolları denenmektedir. Destek tedavi olarak da antidepresan ve anksiyolitik tedavilerde bireyler üzerinde kullanılmaktadır. Elbette bu hususta mutlaka işin uzmanından destek almak gerekir. Çözüm için farklı yollar ve metotlar denemek durumun daha tehlikeli hale gelmesine yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu hususta işin ehlinden destek alınması gerektiği birçok uzman tarafından da dile getirilmektedir. Kekemeliğe çözüm üreteceğini dile getiren kişilere karşı dikkatli olmak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.