Kehf Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir Hakkında Kısa Bilgi

22.04.2022
688
Kehf Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir Hakkında Kısa Bilgi

Kehf Suresi Neye İyi Gelir?

Kehf Suresi Kuran-ı Kerim’in 18 suresidir ve 110 ayettir. Yüce kitabımızın diğer surelerinde olduğu gibi Kehf Suresi’de, okuyanlara büyük sevap kazandırmaktadır. Diğer surelerden ayrılan özelliklere sahiptir. Sure ismini ise 9’uncu ayette geçen mağara isminden almıştır. Ayet Mekke’de nazil olmuştur. Çoğunluğu Peygamberimize Mekke’de nazil olan bu surenin 28 inci ayet-i kerimesi ise Medine’de inmiştir. Sure’de ashab-ı kehf’ten bahsedilmektedir.

İnançlarından vazgeçmeyen ve inançlarını yaşayamadıkları için bulundukları şehirden kaçarak mağaraya saklanan arkadaşların hikayesini konu almaktadır. Bu kişiler kuranda mağara arkadaşları olarak geçmektedir. Bu kişilerin yanında bir de kıtmir isminde köpekleri bulunmaktadır. Bu kişiler mağarada uzunca bir süre uyku halinde kalmışlardır ve uyandıklarında uzun zamanın geçtiğini ve eski yaşadıkları yerlerin olmadığını görerek şaşırmışlardır.

Kuran-ı Kerim bu arkadaşların yaşamış olduğu olayları konu almıştır ve yüce Allah bu sure ile Müslümanlara ayetlerini açıklamaktadır. Kehf Suresi Allah’ın sınırsız gücünün delillerini ispat eden çok önemli bir suredir. Aynı zamanda Kehf Suresinde, Roma’da yaşayan bu gençlerin olayları dışında, Hazreti Musa’nın döneminde yaşamış olduğu olaylar ile beraber, Yecüc ve Mecüc gibi konularda anlatılmıştır.

Zülkarneyn de gene Kuran-ı Kerim’de Allah’ın ayetleri ile anlatmış olduğu olaylar içerisinde yer almaktadır. Kehf Suresini okuyan çok büyük sevaplar ve faziletler kazanmaktadır. Kuran-ı Kerim’in şifa veren sureleri içerisinde yer almaktadır ve özellikle Cuma günü okunması halinde de ayrı fazilet ve sevaplar kazandırmaktadır.

Kehf Suresi Faziletleri Nelerdir? Ne Gibi Faydaları Vardır?

Kehf Suresi faziletleri oldukça fazla olup, okuyan kişilere maddi ve manevi faydalar sağlamaktadır. Uzun bir sure olmasına rağmen ezberleyerek okuyanların sayıları oldukça fazladır. Kehf Suresinin önem ve faziletin duyan Müslümanlar ise, bu surenin neye iyi geldiğini merak etmekte ve araştırmaktadırlar. Kehf Suresinin sevapları ve neye iyi geldiği ile ilgili bilgiler verelim. Kehf Suresi ile ilgili sevgili Peygamberimizin de hususi fazileti ile ilgili hadis-i şerifleri bulunmaktadır.
Kehf Suresinin faziletlerinden bazıları şunlardır.

  • Bu sureyi okuyan Müslümanlar, kendilerini doğru yoldan saptırmak isteyen kişilerin kötülüklerine karşı Allah’ın izni ile korunurlar.
  • Perşembeyi Cuma gününe bağlayan gece Kehf Suresini okuyan bir Müslümanın sahip olacağı nur, kişi ile Kabe arasında olan mesafe kadardır. Bu konu ile ilgili Peygamberimiz hadis-i şerif buyurmuştur.
  • Deccalin şerrinden korunmak isteyen kişilerin Kehf Suresi okuması, kendisini ahir zamanda bütün kötülüklerden ve fitnelerden korunmasını sağlar. Sevgili Peygamberimiz ise Kehf Suresi ile ilgili bir hadisinde; Kehf Suresinin kim ilk on ayetini ezberler ve okursa, Allah o kişiyi deccalin kötülüğünden korur buyurmuştur.

Cuma gecesinin okunmasının ise diğer günlerde okunmaya göre daha çok sevabı ve fazileti bulunmaktadır. Okuyan kişinin rızkı bollaşır ve vücudu sağlıklı olur. Sevap olarak da büyük mükafatlara kavuşur.

Kehf Suresi İle İlgili Hadisler Nelerdir?

Kehf Suresi hakkında sevgili Peygamberimiz birçok hadis-i şerif beyan etmiştir. Özellikle okuyan kişinin birçok faziletlere nail olacağını ve sevap kazanacağını bildirmiştir. Cuma günü okunması ile ilgili de özel bir hadis beyan etmiştir.

Kehf Suresi ile ilgili hadisler
 şunlardır.

  • Bir Müslüman Kehf Suresinin ilk on ayetini ve son ayetini okuyup ezberlerse, Allah o kişiyi hem dünya kötülüklerinden, hem de Deccallin fitnesinden korur buyurmuştur. (Kaynak : Müslim, Tirmizi, İbni Mace, Ebu Davud)
  • Rasulullah Cuma günü Kehf Suresini okuyan Müslümanın yerden göğe kadar nurla aydınlanacağının müjdesini vermiştir. İki Cuma günü arasında işlemiş olduğu günahlara da kefaret olacağını söylemiştir. (Kaynak : Et Tergibü vet Terhib, Kitabul Cuma)

Sevgili Peygamberimiz namaz kılarken Kehf Suresini başından sonuna kadar okur ve ümmetine de okumasını tavsiye ederdi.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.