İsra Suresi Neye İyi Gelir?

20.02.2022
1.761
İsra Suresi Neye İyi Gelir?

Daha önceki yazımızda bakara suresi neye iyi gelir? Bu konu hakkında bilgi vermiştik. Bu konuda sizlere İsra Suresi Neye İyi Gelir? Bu konuda bilgi vereceğiz.

İsra Suresi Peygamberimizin Miraç mucizesini anlatan ve sevap bakımından okuyana büyük zenginlikler kazandıran Allah kelamıdır. Kuran-ı Kerim’in 17’inci suresi olup, 111 ayetten oluşmaktadır. İsmini ise gece yürüyüşü anlamına gelen İsra kelimesinden almıştır. İsra Suresi ayetlerinin çoğunluğu Peygamberimize Mekke’de, bir kısmı ise Medine’de nazil olmuştur. Bu surenin önemli bir özelliği ve okuyan kişiye sağlayacağı arasındaki faydası ise, malın hırsızlara karşı korunmasını sağlamaktadır.

Kendisini kandırmak isteyen sahtekar ve hileci olan kişilere karşı da bu sureyi okuyanlar korunmaktadır. İsra Suresi neye iyi gelir? sorusuna verilecek oldukça fazla cevap vardır ve oldukça zengindir. Kuran-ı Kerim’in diğer ayetleri gibi faydaları ve faziletleri oldukça fazladır. Allah bu sure ile insanlara, efendimizin Miraç’a yükselmesini anlatmakta ve inanmayan kişilere ise gösterdiği mucize ile her şeye gücünün yettiğini açıklamaktadır.

İsra Suresi Faziletleri Nelerdir?

İsra Suresi İsrailoğullarının başına gelen olayları konu aldığı gibi, Allah’ın insanoğlunu diğer yarattığı canlılardan daha seçkin ve özel olarak yarattığını, insanın nasıl yaratıldığını ve şeytanın Allah-u Tealaya nasıl isyan edişini ve başkaldırışını anlatmaktadır. Miraç hadisesinin apaçık kanıtı olan İsra Suresi, Allah’ın mucize yaratma gücüne de sahip olduğunun delilidir. Sevgili Peygamberimiz İsra Suresi okumanın faziletleri hakkında hadisler beyan etmiştir.

İsra Suresi faziletleri şunlardır.

 • 7 kere İsra Suresini okuyan bir kişi, kıskançlığı olan kişinin her türlü şerri ve kötülüğünden emin olarak korunur.
 • Peygamberimiz her gece İsra Suresi ile beraber, Zümer Suresini okumadan yatmazdı ve ümmetine de yatmadan önce okumalarını tavsiye etmiştir.
 • İsra Suresi okuyan bir Müslüman, Allah’ın vermiş olduğu nimetlere şükür etmiş olur.
 • İsra Suresi Allah’ın gazabını söndürür.
 • İsra Suresi ruhsal hastalıklara karşı okunması gereken çok önemli bir suredir.
 • Vücudunun sağlıklı olmasını isteyen bir kişinin İsra Suresi okuması, hastalıklardan uzak olmasını sağlayacaktır.

Sevabı çok olan ve kulun cennete girmesine vesile olan İsra Suresi, beş vakit namazlarda okunması oldukça faziletlidir. Hepsi olmasa da İsra Suresinin ayetlerinin bazı ayetlerinin namaz içerisinde okunması, kişinin aynı sevabı almasını sağlayacaktır.

İsra Suresinin Sırları Nelerdir?

Kuran-ı Kerim’in mucize sureleri içerisinde yer alan ve okuyan kişiye büyük sevaplar veren İsra Suresi, sırları olan ayetler içermektedir. İsra Suresinin sırları ile ilgili birçok sahih rivayet edilmiştir.

Bunlardan bazıları ise şunlardır.

 • Allah-u Teala İsra Suresinin 45’inci ayetini okuyan kuluna, yer ve gökler arasında olan şeyler kadar sevap verir.
 • Bu sureyi okumaya devam edilen eve ise hırsız uğrayamaz. Allah o evi ve içinde yaşayanları koruması altına alır.
 • İsra Suresini okuyan kişi afet altında ölmez.
 • Cinlenmiş olan bir kişiye ise İsra Suresinin 45-46’ıncı ayetleri, pamuk içine okunup ve sonrasında o pamuğun yakılıp dumanının koklatılması, Allah’ın izni ile kendisinin şifa bulmasını sağlayacaktır.
 • Hazreti Ebubekir (radıyallahu anh) tarafından edilen bir rivayette Peygamberimiz şu olayı yaşamıştır. Ebu Cehil’ın kızı olan Ümmi Cemil elinde bir taş parçası ile Allah’ın dini aleyhinde bağırarak Rasulullah’ın yanına geliyordu. O sırada Hazreti Ebubekir bu şirret kadının Efendimize zarar vereceğini düşünerek, kendisini uyardı. Rasulullah ise Hazreti Ebubekir’e ben İsra Suresinin 45’inci ayetini okudum. Merak etme bana zarar veremez, çünkü o kadın beni göremez buyurdu.

Kadın Efendimiz ile Hazreti Ebubekir’in yanına geldiği zaman, Peygamberimizin dediği gibi kendisini göremedi ve ona zarar veremeyerek oradan uzaklaştır. Bu ayetin sırlı olması ise Efendimizin yaşamış olduğu bu olay ile ispat edildi.

İsra Suresinin 45 inci ayeti gibi 80’inci ayeti de sırları olan ve okuyan kişiye çok fayda sağlayacak ayet-i kerimedir. Bu ayeti okuyan kişi, bir yere gittiği zaman o yerde bulunan kötülüklerden emin olur ve korunur. Eğer gittiği yerin hayırlarına ulaşmak istiyorsa, İsra Suresinin 80’inci ayetini okusun. İsra Suresinin 80’inci ayetini okuyan kişi, gitmiş olduğu yerde Allah’ın korumasında olur ve kendisini dostu olarak bulur.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.