Gıybet Nedir? Gıybetle İlgili Ayetler ve Hadisler

03.10.2021
1.474
Gıybet Nedir? Gıybetle İlgili Ayetler ve Hadisler

Dünyaya gelen insanlar ilk olarak günah nedir bilmeden masum, temiz ve bir o kadar da saftır. Elbette yaşam döngüsü içerisinde insanoğlu büyüdükçe kötülüklerle karşılaşıp günah işleyebilir. Hem çevresel faktörler hem de yetiştirme tarzı günahların aktarımlarına etki etmektedir. Oldukça ağır günahlardan bir tanesi olan gıybet dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Oldukça günah olan Gıybet nedir? Gıybetle ilgili ayetler ve hadisler nelerdir konusu da merak edilen hususlardandır. Sizlere bu hususta bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağız.

Gıybet Nedir? Gıybetle İlgili Ayetler ve Hadisler

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli ayrıntı Yüce yaratıcımız olan Allah (C.C.) insanları yeryüzüne ona ibadet etmesi ve birbirleri ile uyum içerisinde yaşamaları için göndermiştir. Huzurlu ve hoşgörülü bir hayat oluşturabilme noktasında da insanların birbiri ile olan ilişkileri son derece önemlidir. İnsanlığın başlangıcından itibaren yüce yaradan insanları her zaman Peygamberler aracılığı ile uyarmıştır. Yapılan bu uyarılar günahlardan uzak bir yaşam sürmeleri adına çok önemlidir. Elbette insanoğlu günahlara bulaşmıştır. Bu günahlar arasında her zaman gıybet edilmemesi hususu da vurgulanmıştır.

Gıybet Nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan Gıybet, Türkçe anlamı da dedikodu demektir. Gıybet, insanı eleştirmek, onun hakkında hiç hoşlanmayacağı şeyleri konuşmak ve onu çekiştirmek anlamına gelmektedir. Bir kişi ile alakalı gerek işi olsun, gerek giyimi, konuşması, dili ve görünüşü gibi özelliklerinden dalga geçerek bahsetmek ve bunları başkasının yanında dile getirmektir. Elbette gıybeti eden kadar dinleyen de aynı şekilde suçludur. Yüce yaradan Allah (C.C.) gıybet eden kişiyi dinleyip onu onaylamak gıybet eden kadar günah işlemiş demektir diye buyurmuştur. Bir huy haline gelen gıybetin büyük bir günah olduğunu fark etmeden birçok kişi bu günahı işlemektedir. Üstelik bu durumun tamamen doğal bir hale gelmiş olması da son derece üzücüdür.

Gıybetin farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlerden bir tanesi olan İftiracı gıybet son derece tehlikelidir. Bir başkası hakkında duymuş olduğu bilginin doğruluğunu bilmeden ve araştırmadan diğer insanlara yayma türüdür. Bunun doğruluğu bilinse dahi başkasına aktarılmaması gerekir. Bir diğer tür olan gizli gıybet ise farkında olmadan yapılandır. Elbette çok tehlikeli olan bir diğer gıybet türü de ikiyüzlü gıybettir. Kişinin kusuru ile alakalı olarak onun yüzüne “inşallah güzel olur” dedikten sonra, ondan habersizce kusuru ile alakalı söylemler içerisinde bulunan gıybet türüdür. Kötü bir sözü insanlar arasını bozma noktasında başka kişilere aktarma yapılması da söz taşıma gıybetidir. Bir diğer gıybet olan paylaşımlı gıybet de başkasının yaptığı gıybeti kendisi yapmamış olsa dahi içten içe sevinmektir. Nitekim her türlü söz aktarımlarında bulunma ve başkası hakkında olumsuz yorumda bulunma gibi hallerden uzak durmak gerekir.

Gıybetle İlgili Ayetler ve Hadisler

Gıybetle alakalı çok sayıda hadisler ve ayetler bulunmaktadır. Bu hususta Hucurat suresinin 12. Ayetinde yer alan “Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” Diye buyurmuştur yüce yaradan Allah (C.C.).

Gıybet ile alakalı olarak PeyBir hadise göre: “Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tövbe eder de bir daha yapmazsa, Allah onun tövbesini kabul eder. Ancak gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, Allah katında da affedilmez.” Diye belirtilmektedir. Gıybet aynı zamanda kul hakkına sebep olduğu için bu hususa ayrıca dikkat etmek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Kadir Guler dedi ki:

  Selamlar,
  hakkında gıybet edilen kişi ile helalleşmek gerekiyor dimi , kul hakkına giren yönü de var gıybetin.

 2. amine tubanur dedi ki:

  Gerçekten konunun özünü anlamak ve ona göre hareket etmek adına yararlı olmuş..Çok okuyup hatırlmakta fayda var..

 3. amine tubanur dedi ki:

  Bu konu hakkında çok okumak ve gıybetten uzak durmakta fayda var.Yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederiz