En Kuvvetli Zikirler Günlük Zikirler

08.02.2022
2.541
En Kuvvetli Zikirler Günlük Zikirler

Kelime anlamı olarak Allah’ı anmak, onu hatırlamak ona ibadet ve dua etmek anlamına gelen Zikir her Müslümanın öncelikli görevlerindendir. Zikreden kişinin günahları af olurken bolca sevap işleyerek cennete gitme ihtimali de artacaktır. Zikreden kişi hem bu dünyada feraha erecek hem ahirette güzel günler yaşayacaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V.) günlük 100 defa “Sübhanallahi ve bihamdihi” der ise o kişi günahlarından arınır. Bu zikrin anlamı ise “Allah’ı hamd ile tesbih ederim.” demektir. Elbette insanlar günahlarından arınmak ve bolca sevap işlemek için bolca zikretmelidir. Her açıdan En kuvvetli zikirler ile Allah’a yönelmek cennete giden yolda destekçiniz olacaktır. Rabbine yönelen kulların ahiretleri çok daha güzel ve günahlardan arınmış şekilde olacaktır.

Zikretmenin Önemi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V.) bir hadisinde “Rabbine zikredenle etmeyenin hali diri ile ölünün hali gibidir” buyurmuşlardır. Böylesine önemli ve bir o kadar etkili olan hadiste Rabbine zikreden kişinin diri, zikretmeyen kişini de ölü olduğunu belirtmektedir. Zikrin bu denli önemli olduğunu unutmamak ve sıklıkla Allah’ı anarak günahlardan arınmak gerekir. Zikir kişinin kendi ile olan muhasebesini de doğrudan etkileyeceği için günahlarında önüne geçecektir.

Bolca “Sübhanallahi ve bihamdihi sübhanallahi’l azim” diyerek zikretmek kişiyi manevi olarak feraha erdirecektir. Bu zikir “Allah’ı hamd ile tesbih ederim. Büyük Allah’ı tesbih ederim.” Demektir. Manevi açıdan kişinin zenginleşmesi ve daha fazla kendini ibadete vermesi söz konusu olacaktır.

Zikir Çeşitleri En Kuvvetli Zikirler

Zikir kişinin Allah’a daha fazla yakınlaşmasını sağlarken manevi açıdan da ferahlığa giden yoldur. Kişinin günahlardan arınmasını sağlayan zikrin çeşitleri bulunmaktadır. Zikir çeşitleri sıralamasını şu şekilde yapabiliriz:

Beden İle Zikir

Allah’ın yaratmış olduğu organlarımız ile emir ve yasaklara uyarak aykırı iş yapmamak gerekir. Ayrıca belirlenen emirleri de harfiyen yerine getirmek.

Kalp İle Zikir

Yüce Yaradan Allah (C.C.)’ı gönülden anmakla mümkündür. Kalpten gelen bu anma kişinin manevi ruhunu da zenginleştirecektir.

Dil İle Zikir

Yüce Yaradan Allah (C.C.)’ı isimleri ile anarak hitapta bulunmak ve bolca dua etmekle mümkündür.

Günlük Zikirler

Kişinin daha fazla sevaba ulaşması ve günahlarından arınması için bolca dua ederek Allah’ı zikretmesi gerekir. Özel günlerde yapılan zikirler her zaman önemini korusu da kişinin günlük olarak yapması gereken zikirler daha faziletledir. En kuvvetli zikirler için önce günlük olarak yapılan zikirlere yönelmek daha doğru olacaktır. Günlük olarak yapabileceğiniz zikirler şu şekildedir:

 • Allâhümme eınnî alâ zikrike ve şükrike ve hüsni ibâdetike.
 • Allâhümme Salli alâ Seyyidinâ ve Nebiyyinâ Muhammed.
 • Lâ ilâhe illâllâhu vahdehû lâ şerîke lehû, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.
 • Sübhânallâhi ve bihamdihî.
 • Sübhanallâhi ve bihamdihî sübhânallâhil azîm.
 • Sübhânallâhi ve bihamdihî adede halkıhî ve rızâ nefsihî ve zinete arşihî ve midâde kelimâtihî.
 • Estağfirullah.
 • Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illâllâhu vallâhu ekber, velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.

Bu zikirler günlük ibadetlerin içerisinde yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek sizin faydanıza olacaktır. Nitekim doğru ve düzenli şekilde yapılan ibadetler günahlardan arınmanıza birer vesiledir. Günlük olarak zikirleri eksiksiz şekilde yerine getiren Müslüman kişi en kuvvetli zikirlere erişmiş demektir.

Kuran-ı Kerim’de Zikir İle Alakalı Ayetler

Bakara suresinin 152 ayetinde Yüce Allah (C.C.) “Artık siz beni anın ki bende sizi anayım. Bana şükredin sakın nankörlük etmeyin” buyurmuşlardır. Bu ayette zikrin ve Allah’ı bolca anlamın fazileti biz Müslümanlara bildirilmiştir.

Al-i İmran Suresinin 191. Ayetinde yine Allah (C.C.) zikir ile alakalı “Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı zikrederler. Göklerin ve yerin yaratılışını tefekkür ederler.” Buyurmuştur.

Allah (C.C.) El Ahzab suresinin 41 ayetinde “Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin” diye buyurmuşlardır.

El-Araf suresinin 205. Ayetinde yüce yaradan Allah (C.C.) Allah’ı nefsinde, içinde huşu ve korku ile gece gündüz, açık ve gizli zikret. Sakın gafillerden olma” diye buyurmuştur.

Yüce Allah (C.C.) El- Ankebut suresinin 45. Ayetinde “ Kitaptan sana vahyedileni oku, namazını da itina ile kıl. Kuşkusuz namaz, hayasızlıktan ve her türlü kötülükten alıkoyar. Allah’ı zikretmek elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah ne yaparsanız hepsini bilir” diye buyurmuştur.

Zikrin ne denli önemli olduğuna dair Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V) en hayırlı ibadetlerden bir tanesinin “Alemleri Rabbi olan Allah’ı zikretmektir.” Diye buyurmuştur. Kişi dünyada ki günahlarından arınıp ebedi hayatta azap görmeme adına Allah’ın emir ve yasaklarına harfiyen uymalı ve bolca zikretmelidir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Mustafa keser dedi ki:

  Zikir ile Allah’ı anmak yaşantımızın her anında olması gereken bir şey.Insanın Allah’ı anması ve bunu samimiyetle yapması gerekiyor.Bu yazı da çok güzel şekilde bu ifade edilmiş.Özellikle kuvvetli zinkirlerin nasıl yapılması gerektiği çok iyi anlatılmış.Bu anlamlı yazılar inşaallah istediği şekilde gereken tüm insanlara ulaşır.Emeğinize saģlık.👍👍

 2. Zakir dedi ki:

  Hakkı her daim zikredip onunla meşgul olup yaşayanlara nice nimetler vardır.

 3. Eda dedi ki:

  Mübarek 3 aylarda bu zikirler hem bedenimizin hem de ruhumuzun temizlenmesi adına oldukça faydalıdır. Bilmediğim zikirler vardı ve yazınızdan feyz aldım Elhamdülillah! Allah razı olsun!