Duaların Kabul Olacağı Vakitler, 9 Vakit Hangi Zamanlardır?

22.08.2018
1.861
Duaların Kabul Olacağı Vakitler, 9 Vakit Hangi Zamanlardır?

Allah’tan yardım isteyerek devamlı dua ederiz. Bazen dualarımızın kabul olmadığını düşünürüz. Aslında duayı inanarak yaparsak ve zamanında yaparsak dualarımız kabul olur. Her vakitte Allah’ı düşünmeliyiz. Bizi bütün nimetleri veren Allah’tır ve ona şükretmeliyiz. Peygamberimizin de söylediği duaların kabul olduğu zamanlar vardır. Bu zamanlarda eğer dua edersek Allah’ın izniyle kabul olacaktır. Peki nedir bu zamanlar. Dua ve Kuran sitesi olarak sizlere araştırmalarımız sonucu duaların kabul olduğu 9 vakit ile nasıl dua edeceğinizi araştırdık. İşte Vakitler;

  • Yolculuk Esnasında

‘’ Makbul olduğunda şüphe bulunmayan üç dua vardır. Mazlumun duası, misafirin duası, babanın çocuğa duası ‘’

[ Ebu Davud, Vitr 29 ]

Bu 3 duada yolculuk esnasında kabul olan dua, misafirin duası bölümüdür. Misafirin duası kabul olur. Yolculuk esnasında edilen dualar kabul olacaktır. Dua ederken dikkat etmeniz gerekenler duanın kabul olabileceği bir dua olmasıdır.

  • Yağmur Yağarken

‘’ Müslüman kişi için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıl-i rahmi kıran ve günah olan bir şey taleb etmedikçe, kendisine mutlaka icabet edilir. Namaz için müezzin ezan okunurken susuncaya kadar, savaşta iki saf karşılaşınca Allah aralarında hükmedinceye kadar, yağmur yağarken kesilinciye kadar. ‘’

[İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/524]

Peygamberimizin de dediği gibi günah olacak bir şey istemedikçe yağmur yağarken dua okumak çok önemlidir. Yağmur’un diğer anlamı rahmettir. Büyüklerimiz rahmet yağar, bereket yağar diye söylerler hep. İşte bu yüzden yağmur yağarken ellerinizi açıp Allah’a dua ediniz.

  • Gecenin son Üçte Birinde

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e :

Hangi dua daha çok kabul edilir? Diye sorduklarında

‘’ Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua ‘’ diyerek cevap vermiştir.

Gecenin son saatleri, sabah namazına doğru yapılan dualar kabul olur. Bu vakit çok önemlidir. Bu vakitte günah olmayan bir dua ettiğiniz zaman duanız kabul olur.

  • Ezan Okunurken

‘’ İki şey vardır, asla reddedilmezler. Ezan esnasında yapılan dua ile, inşalar birbirine girdikleri savaş sırasında yapılan dua. ‘’

[ Muvatta, Nida 7, (1,70)]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Haşr Suresi Okumanın Faziletleri

Ezan okunurken ezanı dinlemek ve ezan okunduğu sırada dua etmek çok önemlidir. Ezan sırasında dua ederken duanın kabul olacağını Peygamberimiz de söylemiştir.

  • Ezan ile Kamet Arasında

‘’ Ezan ile Kamet arasında yapılan dua reddedilmez. ‘’

[Ebu- Davud, Salat 35]

Peygamberimizin de dediği gibi ezan ile kamet arasında edilen dualar kabul olur. Allah bu esnada yaptığınız duaları kabul eder.

  • Secdede

‘’ Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın ‘’

[ Müslim, Salat 215 ]

Hanifi inançlara göre ise secdede dua etmek caiz değildir. Namazda sadece teşbih, tekbir ve kuran okunmalıdır derler.

  • Farz Namazlarından Sonra

Üçüncü söylediğimiz duada da yazıldığı gibi Peygamber efendimiz sordukları soruya farz namazlarından sonra edilen dualar kabul edilir demiştir.

Farz namazınızı bitirdikten sonra duanızı ediniz. Bu dua günah işletecek bir dua olmamalıdır. Temiz bir dua her zaman kabul olur.

  • Ramazan Ayında

‘’ Ramazan’ın ilk gecesinde Cennet kapıları açılır. Her gece sabaha kadar bir münadi seslenir. Günahların affedilmesi için istiğfar eden yok mu? Tevbe eden yok mu? Allah tevbesini kabul buyursun. Dua eden yok mu? Cevap verilsin. Kendisi için bir şey isteyen yok mu? İsteği hemen karşılansın. ‘’

[Müsned, 4:22]

Dinimizdeki en önemli aylardan biri Ramazan ayıdır. Bu oruç tutarız, namaza gideriz ve ibadetimizi ederiz. Bu ay içinde edilen dualar daha çok kabul olur. Dua ederken Ramazan ayında iseniz çokça dua edin.

  • İftar Ederken

‘’ Oruçlunun iftar vaktindeki duası reddedilmez. ‘’

Peygamber efendimizin de söylediği gibi oruç tutup iftarınızı ederken edeceğiniz dualar kabul olur. İftar sofrasında beklerken de dua edebilirsiniz.

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.