Duaların Kabul Olduğu 9 Zamanı Biliyor Musunuz?

10.09.2022
4.022
Duaların Kabul Olduğu 9 Zamanı Biliyor Musunuz?

Allah’tan yardım isteyerek devamlı dua ederiz. Duaların Kabul Olduğu 9 Zamanı Biliyor Musunuz? Bazen dualarımızın kabul olmadığını düşünürüz. Aslında duayı inanarak yaparsak ve zamanında yaparsak dualarımız kabul olur. Her vakitte Allah’ı düşünmeliyiz. Bizi bütün nimetleri veren Allah’tır ve ona şükretmeliyiz.

Duaların Kabul Olacağı Vakitler

Müslümanların Rabbiyle gerçekleştirdikleri konuşmanın en önemli iletişim aracı duadır. Her Müslümanın, en zor zamanlarda bile kuşandığı zırhı, Rabbiyle konuşması yani dua etmesidir. Belli vakitler vardır ki bu vakitlerde dua etmek daha faziletlidir. Dua edeceğimiz zaman, bu vakitleri de dikkate alarak dua etmeli ve kabul olunacağından en ufak bir şüphe duymamalıyız. Duanın kabul olacağı vakitler, seher vakti, ezan vakti, namaz öncesi ve sonrası, yağmur yağdığı zaman, oruçlu iken, hasta iken, Cuma vakti, bayram geceleri, üç aylar, arife günü, iftar gibi zamanlardır. Bu zaman sürelerini kollayarak abdestli bir şekilde dua edilmesi son derece makbuldür.

9 Vakit Hangi Zamanlardır?

9 vakit hangi zamanlardır? Diye merak edilen sorunun cevabını sizler için bulduk. İşte 9 vakit: Yolculuk vakti, yağmur yağarken, gecenin son üçte birinde, ezan okunurken, ezan ile kamet arasında, secdede, farz namazlarından sonra, Ramazan ayında ve iftar ederken. İşte bu vakitlerde bolca Rabbimize yönelmeli, dua ve istiğfar ederek Rabbimize şükretmeliyiz.

Gece Duaların Kabul Olduğu Saat

Allah, her zaman olduğu gibi kullarının gece vaktinde de uykularından feragat edip dua etmelerini ve Rablerinden hayırlı her ne dilekleri varsa istemelerini arzu eder. Gece vakti uykudan uyanmak fedakarlık ister. Allah da bu fedakarlığı yapanların duasını kabul edeceğini buyuruyor. Herkes uyurken insanın Rabbiyle konuşması, ona derdini anlatması ne büyük bir nimet.

Duaların Kabul Olduğu 10 Zamanı Biliyor Musunuz?

Allah duaları geri çevirmez. Kendisine el açıp gideni eli boş döndürmez. Bunun için de özellikle belli vakitler vardır ki o vakitlerde dua edilmesi daha makbuldür. Siz de duaların kabul olduğu 10 zamanı biliyor musunuz? Hadi hemen göz atalım. Gecenin son üçte birinde, ezan okunurken, ezan ile kamet arasında, secdede bulunurken, farz namazlarından sonra, yağmur yağarken, yolculuk yaparken, Ramazan ayında, iftar ederken, Cuma günü Allah’ın izniyle yapılan duaların geri çevrilmeyeceği, Peygamber Efendimiz aracılığıyla bildirilmiştir.

Sürekli edilen dua kabul olur mu

Allaha dua ederken, onun sonsuz nimetlerinin olduğu bilinmeli ve bir şeyi gerçekleştirmek isterse, “Ol” emrini vermesinin her şeyi değiştireceği unutulmamalıdır. Bunun için de “Ben sürekli bu duayı ediyorum. Acaba ısrarlı davranarak yanlış mı yapıyorum? Sürekli edilen dua kabul olur mu?” diye düşünebilirsiniz. Ancak Allah’ın rahmet hazinesi çok büyük. Eğer Allah vermek istemeseydi, istemeyi yani isteme gücünü vermezdi.

Duanın kabul olduğunun işaretleri

Allah’ın karşımıza güzel insanlar çıkartması ve işlerimizin rast gitmesi, tehlikeli ve zorlu işlerden bile alnımızın akıyla başarılı olarak ayrılmamız, duanın kabul olduğunun işaretleri arasındadır. Yaşadığımız bir imtihan, zorluk ve sıkıntı bizi Allah’a yaklaştırıyorsa dualarımız kabul olmuş demektir. Ancak yaşadığımız zorluklarda hemen Allah’tan uzaklaşıyorsak, bunun da bize, kendi yaptıklarımızdan dolayı verilen bir ceza olduğunu unutmamalıyız.

Ağlayarak edilen dua kabul olur mu

Ağlayarak edilen dua, gönülden daha buruk daha acılı şekilde kopar. Bunun için de dua ederken ağlanması, yakarışta bulunulması, Rabbimizin merhametiyle kuşatılmamıza ve aslında ne kadar da istekli olduğumuzu göstermemiz için bir vesiledir. Ağlayarak edilen dua kabul olur mu diye düşünsek de bundan hiçbir şekilde şüphe duymamalıyız. Allah’ın her halimizden haberdar olduğunu unutmamalıyız.

Duaların Kabul Olacağı 9 Vakit

Peygamberimizin de söylediği duaların kabul olduğu zamanlar vardır. Bu zamanlarda eğer dua edersek Allah’ın izniyle kabul olacaktır. Peki nedir bu zamanlar. Dua ve Kuran sitesi olarak sizlere araştırmalarımız sonucu duaların kabul olduğu 9 vakit ile nasıl dua edeceğinizi araştırdık. İşte Vakitler;

Yolculuk Esnasında Edilen Dua

‘’ Makbul olduğunda şüphe bulunmayan üç dua vardır. Mazlumun duası, misafirin duası, babanın çocuğa duası ‘’

[ Ebu Davud, Vitr 29 ]

Bu 3 duada yolculuk esnasında kabul olan dua, misafirin duası bölümüdür. Misafirin duası kabul olur. Yolculuk esnasında edilen dualar kabul olacaktır. Dua ederken dikkat etmeniz gerekenler duanın kabul olabileceği bir dua olmasıdır.

Yağmur Yağarken Edilen Dua

‘’ Müslüman kişi için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıl-i rahmi kıran ve günah olan bir şey taleb etmedikçe, kendisine mutlaka icabet edilir. Namaz için müezzin ezan okunurken susuncaya kadar, savaşta iki saf karşılaşınca Allah aralarında hükmedinceye kadar, yağmur yağarken kesilinciye kadar. ‘’

[İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/524]

Peygamberimizin de dediği gibi günah olacak bir şey istemedikçe yağmur yağarken dua okumak çok önemlidir. Yağmur’un diğer anlamı rahmettir. Büyüklerimiz rahmet yağar, bereket yağar diye söylerler hep. İşte bu yüzden yağmur yağarken ellerinizi açıp Allah’a dua ediniz.

Gecenin Son Üçte Birinde Edilen Dua

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e :

Hangi dua daha çok kabul edilir? Diye sorduklarında

‘’ Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua ‘’ diyerek cevap vermiştir.

Gecenin son saatleri, sabah namazına doğru yapılan dualar kabul olur. Bu vakit çok önemlidir. Bu vakitte günah olmayan bir dua ettiğiniz zaman duanız kabul olur.

Ezan Okunurken Edilen Dua

‘’ İki şey vardır, asla reddedilmezler. Ezan esnasında yapılan dua ile, inşalar birbirine girdikleri savaş sırasında yapılan dua. ‘’

[ Muvatta, Nida 7, (1,70)]

Ezan okunurken ezanı dinlemek ve ezan okunduğu sırada dua etmek çok önemlidir. Ezan sırasında dua ederken duanın kabul olacağını Peygamberimiz de söylemiştir.

Ezan ile Kamet Arasında Edilen Dua

‘’ Ezan ile Kamet arasında yapılan dua reddedilmez. ‘’

[Ebu- Davud, Salat 35]

Peygamberimizin de dediği gibi ezan ile kamet arasında edilen dualar kabul olur. Allah bu esnada yaptığınız duaları kabul eder.

Secdede Edilen Dua

‘’ Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın ‘’

[ Müslim, Salat 215 ]

Hanifi inançlara göre ise secdede dua etmek caiz değildir. Namazda sadece teşbih, tekbir ve kuran okunmalıdır derler.

Farz Namazlarından Sonra Yapılan Dua

Üçüncü söylediğimiz duada da yazıldığı gibi Peygamber efendimiz sordukları soruya farz namazlarından sonra edilen dualar kabul edilir demiştir.

Farz namazınızı bitirdikten sonra duanızı ediniz. Bu dua günah işletecek bir dua olmamalıdır. Temiz bir dua her zaman kabul olur.

Ramazan Ayında Edilen Dua

‘’ Ramazan’ın ilk gecesinde Cennet kapıları açılır. Her gece sabaha kadar bir münadi seslenir. Günahların affedilmesi için istiğfar eden yok mu? Tevbe eden yok mu? Allah tevbesini kabul buyursun. Dua eden yok mu? Cevap verilsin. Kendisi için bir şey isteyen yok mu? İsteği hemen karşılansın. ‘’

[Müsned, 4:22]

Dinimizdeki en önemli aylardan biri Ramazan ayıdır. Bu oruç tutarız, namaza gideriz ve ibadetimizi ederiz. Bu ay içinde edilen dualar daha çok kabul olur. Dua ederken Ramazan ayında iseniz çokça dua edin.

İftar Ederken Edilen Dua

‘’ Oruçlunun iftar vaktindeki duası reddedilmez. ‘’

Peygamber efendimizin de söylediği gibi oruç tutup iftarınızı ederken edeceğiniz dualar kabul olur. İftar sofrasında beklerken de dua edebilirsiniz.

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.