Cinlerle İletişime Geçmek Mümkün Mü?

08.11.2023
2.095
Cinlerle İletişime Geçmek Mümkün Mü?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi olan ve dinimizce de varlığından bahsedilen cinler gizemini korumaktadır. Bu makalemizde sizlere cinlerle iletişime geçmek mümkün mü? Bu konuda yaptığımız araştırmamızdan bahsedeceğim.

Cin Nedir?

Cin topluluğu da insanlar gibi Allah’ın kullarındandır. Cin kelimesi anlamı itibariyle görülemez demektir. Söz konusu topluluğa bu ismin verilmesinin sebebi insanlara bahşedilmiş olan gözler ile görülemeyecek olmalarındandır. Halk arasında üç harfliler olarak da bahsedilen cinler, İslam’ın dayanağı Kur’anı Kerim’de de geçmekte ve insan topluluğunun onları göremeyecek olduğundan bahsedilmektedir. Ancak şeytanlar gibi cinlerinden de insanları görebildikleri söylenmektedir.

Cinlerin Özellikleri Nelerdir?

Kur’an’da cinlerin özellikleri hakkında; Cin topluluğunun topraktan değil ateşten yaratıldığı, cin topluluğunun bilgi ve algılama yetenekleri ile hak ve batılı ayırma güçleri ayrıca mantıkları ve istidlallerinin olduğu, sorumlu varlıklar oldukları, cin topluluğuna ait mümin ve salih olanlarının olduğu gibi müşrik ve kafir olanlarının da olduğu, haşredilecekleri ve kıyamete dönüşlerinin olduğu, cin topluluğunun insanların yeryüzünde yaratılmadan önce de var oldukları gibi özelliklerine ulaşabilme imkanımız vardır. Cinlerin sahip oldukları bazı güçler sayesinde farklı ve çeşitli şekillere girebilecek olmaları, insanların yapacak güçlerinin olmadığı bazı şeyleri yapabilecekleri de bilinmektedir.

Cinler hakkında halk arasında birçok yanlış bilginin dolaştığını söylemek mümkündür. Bunlardan birisi şeytanlarla cinleri aynı varlıklar olarak görmektedir. Şeytanların ve cinlerin her ikisinin de görünmez olması ve her iki varlık topluluklarının da ateşten yaratılmış olmaları bu yanlış düşünceye neden olmaktadır. Allah-u Teala’nın Kur’anı Kerim’de buyurduğu gibi, cinler de şeytanlar gibi ateşten yaratılmışlardır ancak farklı topluluklardır. Cinlerin yukarıda belirtilen özelliklerinden de anlaşılacağı gibi, şeytanla cinleri karıştırmak yanlış bir inanıştır. Cinlerin de mümin ve salih olanlarının yanında müşrik ve kafir olanları da mevcuttur. Ancak şeytanlar bu özelliğe sahip bir varlık değildir.

İslam dinine uygun bir inanç olarak cinleri inkar etmek şirk derecesinde tehlikelidir. Çünkü hem Allah’ın bizlere mesaj olarak gönderdiği Kur’anı Kerim de hem de peygamberimizin hayatı boyunca edinilen beyanlarına göre, cinler topluluğu Allah’ın yarattığı varlıklar olarak gerçektir ve vardır. Cinlerin de insanlar gibi belirli bir iradeye sahip varlıklar olduğu ve Allah’a karşı sorumlu oldukları bilinmektedir.

Cinlerle İletişime Geçmek Mümkün mü?

Cinler de insanlar gibi Allah’ın yarattığı varlık toplulukları olarak sorumlu ve iradeli olarak yaratılmıştır. İnsanlar cin topluluklarını göremez. Ancak günümüze ulaşmış hadis ve rivayetlerden anlaşıldığı üzere peygamberlerin söz konusu topluluğu görebildiği ve kimi zaman onlarla iletişime geçebildiği bilinmektedir. Nitekim çoğu insanın bildiği bir kıssa olarak şu örneği vermek faydalı olacaktır: Hz. Süleyman bir gün Sebe Melikesi’nin tahtını getirtmek istemiş, Allah’ın onun emrine verdiği cinlerden bir tanesi söz konusu tahtı o henüz tahtından kalkmadan getirebileceğini söylemiştir. Daha farklı peygamberlerin cinler topluluğuyla ilgili bu tür kıssalarına rastlamak mümkündür. Dolayısıyla tüm bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, aslen insanlar tarafından görülmesi mümkün olmayan varlıklar olan cinler topluluğu ile Allah’ın müsaade ettiği sürece farklı yollar vasıtasıyla iletişimin mümkün olduğu sonucu çıkarılmaktadır. Ancak günümüzde korku sektörünün çokça üzerinde çalıştığı ve konu ettiği gibi her olumsuz durumlarda söz konusu varlıkların üzerinden bir açıklama yapıp insanları yanıltmak yanlıştır. Söz konusu olan cinlerle iletişime geçmek, uzmanlık gerektiren bir konudur ve bilgin din adamlarından öğrenilmesi gereken bir meseledir.

Her birey istediği zaman cinlerle iletişime geçemez. Ayrıca sürekli bu varlıklarla uğraşmak tehlikeli sonuçlar da doğurabilmektedir. Öğrenilmesi gereken bir ilim olarak görülür ve insanların dünya üzerinde bulundukları boyut, cinlerle olan bağlantıyı kesmektedir. İnsan gözünde bulunduğu belirtilen perdeden dolayı göremediğimiz varlıklarla iletişime geçmek için yapılan her uygulamada abdestli olmak şarttır. Sonuç başarılı olsun ya da olmasın, kafir cinlerin insanlar üzerinde kötü enerji ile yapabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.