Cevşen-ül Kebir Duası Ne İçin Okunur? FAZİLETİ

13.02.2024
15.828
Cevşen-ül Kebir Duası Ne İçin Okunur? FAZİLETİ

Cevşenü’l kebir, Uhud savaşında peygamber efendimiz (sav) Allah tarafından Cebrail aracılığıyla gönderilen ve zırh görevi gören bir duadır. Savaş esnasında peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) giydiği zırhtan dolayı çok sıkılmış, bunalmıştı. Tam bu sırada ellerini açarak Allah’a dua etti ve dualarının karşılığı olarak Cebrail aracılığıyla bir zırhtan daha koruyucu olduğunu söylediği cevşenü’l kebir duasını gönderdi. Bu yüzden bu duanın faziletleri, insan hayatı üzerindeki etkileri bir hayli fazladır.

Bu duanın ehemmiyetini bilen ve kalbi olarak dosdoğru okuyan kişilere pek çok faydası bulunmaktadır. Sizlerde Cevşen-ül Kebir Duası okuyarak

Cevşen-ül Kebir Duası Fazileti

Cevşenü’l kebir genel itibari ile yüz bölüm üzerine kurulu uzun bir duadır. Her bölümde 10 tane Allah’ın güzel isimleri yer alır. Bu dua da Allah’ın isimleri yüzü suyu hürmetine istiyorum anlamı taşıyan bir ihtiva vardır. Niyet edilen, istenilenlerin Allah’ın yüce isimlerinin gücüne dayanarak istenilmesi duayı daha ehemmiyetli yapmaktadır.

Pek çok âlim tarafından sıklıkla okunan cevşenü’l kebir duası Bediüzzaman hazretleri tarafından da her gün mutlaka okunan dualar arasında yer almıştır. Hem kendi okumuş hem de talebelerine okumaları için önermiştir. Kendisi bu duayı okuduğunda musibet ve belalara karşı koruyucu etkisinin olduğunu söylemiştir.

Cevşenü’l kebir duasının bilinen ve bilinmeyen faziletleri arasından bazıları ise aşağıdaki gibidir;

 • Bela, musibet ve kederden kurtulmak arınmak için okunduğunda koruma sağladığına inanılmaktadır.
 • Allah’tan istenen bir dilediğin yerine gelmesini isteyenlerin sıklıkla başvurduğu dualar arasında yer almaktadır.
 • Fakirlikten korunmak, paranın bereketini göremeyenler için okuması gereken dualar arasında yer alır.
 • Cevşenü’l kebir duası sıklıkla nazardan ve kötü gözün etkilerinden kurtulmak ve korunmak için okunmaktadır.
 • Kazadan, başa gelebilecek belalardan korunmanın en yegane yolu şüphesiz ki düzenli olarak okunan cevşenü’l kebir duasıdır.
 • Allah’a yakınlaşmak isteyenler için büyük bir fırsat ve vasıta aracıdır.
 • İmanı artıran, Allah’a yakınlaşmayı sağlayan özellikleri vardır.
 • Allah’ın isimlerini ve o yüce isimlerin vermiş olduğu sonsuz hissiyatı tatmak için en iyi araçlardan, dualardan biridir.
 • Cevşenü’l kebir tefekkür ile okunursa pek çok hakikatin anlaşılmasını sağlamaktadır.
 • Allah’ı bilmek, tanımak de hissetmenin en kestirme ve en etkili yoludur.
 • Her ne niyet ile okunursa niyetlerin gerçekleşmesi yolunda etkili olduğu bilinen bir duadır.
 • Cevşenü’l kebir duasının hissederek ve tefekkür ile okuyan kimseler maddi ve manevi sıkıntılardan arınmaktadır.
 • Yangın, deprem, sel gibi felaketlerden korunmak için okunabilir.
 • Eceli gelmemesi durumunda bütün ölümcül tehlikelere karşı koruyucu bir etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Ruhi sıkıntıların tamiri, tedavisi için en az ilaç kadar etkili olduğu bilinmektedir.

Cevşen-ül Kebir Duası Ne İçin Okunur?

Cevşenü’l kebir duasının bu etki ve faziletlerinden hatta daha başkasından faydalanmak için tefekkür içinde, kalben hissedilerek okunması önemlidir. Düzenli olarak her gün özellikle sabah saatlerinde okuyan kişilerin maddi, manevi pek çok sıkıntısından kurtulduğu pek çok kaza, bela ve musibetlerden korunduğu daha önce pek çok kez şahit olunmuş bir mevzudur.

Etki ve faziletlerinden faydalanmak için hissedilerek, ehemmiyetinin farkına varılacak ve düzenli olarak okunması şarttır. Her ne niyet ile okunursa niyetlerin kısa sürede gerçekleştiği görülmektedir.

Cevşen-ül Kebir Duası Hangi Sıkıntılar İçin Okunur?

Cevşenü’l kebir duası özellikle kadir gecesi, Berat Kandili, Miraç Kandili, Regaip Kandili gibi özel gecelerde okunması daha da faziletlidir. Bu özel ve Allah katında kutlu gecelerde okunan bu özel duanın ehemmiyeti de bin kat daha fazla olacaktır. Duayı olurken abdestli olmak, kıbleye dönük halde ve hatasız okumak önemlidir. Hemen hemen yirmi sayfadan oluşan bu uzun duayı tek seferde oturup kalben hissederek okumak daha faziletli olsa da bölümler halinde de okunabilmektedir.

Cevşen-ül Kebir Duası Kaç Sayfadır?

Cevşenü’l kebir duası özellikle kaç sayfa net bir bilgi olmamasıyla birlikte bazı kitap satıcılarından alınan bilgiye göre 240 sayfadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Suat dedi ki:

  Baya. Gözel bir dualar yapılıyor daha gözel dir beyendim

 2. Semra dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Uhud savaşında peygamberimizi koruyan dua olduğunu bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. Allah razı olsun.

 3. melahat dedi ki:

  ben bu duayı imanlı birinden kadir gecesinde sabaha kadar okuduklarını duydum..onlar ramazanın son on gün kalası ilk gün sonra ikinci gün sonra bir gün arayla tekrar ibadet edip cevşeni kebir okuyorlar..peygamberimiz de buyurmuş kadir gecesi ramazanın son on günün birindedir bu günlerde her gün kadir gecesiymiş gibi ibadet edin buyurmuştur.

 4. melahat dedi ki:

  Yazımda İran lı yazdım ama imanlı olmuş.